Hogyan viselkedjünk az állásinterjún?

Hogyan viselkedjünk az állásinterjún?

Utolsó frissítés: 2024 augusztus 13.

Egy állásinterjú mindig izgalommal jár, de a viselkedésünk nagyban befolyásolhatja a végeredményt. Nemcsak az számít, mit mondunk, hanem az is, hogyan kommunikálunk és viselkedünk.

 

Mit tehetünk a túlzott izgalom ellen?

Először nézzünk néhány technikát, amivel az izgalmunkat csökkenthetjük! Hiszen amíg annyira idegesek vagyunk, hogy tisztán gondolkodni sem tudunk, remeg a hangunk vagy a kezünk, addig nem fogjuk az intelligens, jól kommunikáló, talpraesett jelentkező benyomását kelteni.

  1. Figyeljünk a testtartásunkra! Már az interjú előtt, a várakozás során igyekezzünk minél nyitottabb testpózt felvenni! Ne tegyük keresztbe a karunkat, lábunkat, ne engedjük, hogy a vállunk előre hajoljon! A magabiztos ember több teret foglal, és ha több teret foglalunk, az a magabiztosság érzetét adja! Igen, ez azt jelenti, hogy nemcsak a külvilág fogja rólunk azt gondolni, hogy milyen határozottnak nézünk ki, hanem mi magunk is fogjuk érezni a változást.
  2. Figyeljünk arra, hogy a nyakunk és a vállunk ne merevedjen be! Ha mégis megtörtént, és van lehetőségünk kicsit félrevonulni, használjuk a pingvin technikát a váll- és nyakizmok ellazítására: 10 másodpercre húzzuk fel a vállainkat egészen a fejünkhöz, mintha pingvinmozgást akarnánk utánozni, majd engedjük vissza!
  3. Rakjuk rendbe a légzésünket! Ez semmiségnek tűnhet, de ha túl gyorsan, és felszínesen lélegzünk, nem jut elég oxigén az agyunkba, és egyre rosszabbul leszünk. Többféle légzéstechnika létezik. Az egyik legnépszerűbb az úgynevezett 4-7-8 technika: 4 másodpercig orron át belégzés, 7 másodpercig tartjuk, majd 8 másodpercig szájon át kilégzés – max. négyszer.

 

Hogyan fogjunk kezet?

Amikor bemutatkozunk, a kézfogásunk legyen határozott, de azért ne szorítsuk meg az interjúztatók kezét! A határozatlan kézfogást döglött halnak hívják, a túlzásba vitt kézszorítás pedig a másik fél csontjainak roppanásával jár. Mindkettőt el kell kerülnünk, ha jó benyomást szeretnénk kelteni. Arra is figyeljünk, hogy az egész kezünket használjuk, ne csak az ujjainkat! Fontos, hogy kézfogás közben nézzünk az interjúztató szemébe, és mosolyogjunk!

Milyen pózban üljünk?

Miután helyet foglaltunk, érdemes mindkét alkarunkat feltenni az asztalra, mert ez a póz is jótékonyan hat az agyunkra, és jobban tudunk majd koncentrálni, és okosabb, logikusabb válaszokat adunk. Az sem mellékes, hogy ezzel kívülről is barátságosabb, intelligensebb, érdeklődőbb és határozottabb ember benyomását keltjük.

Ha esetleg fotelok és alacsony asztalok lennének az interjú helyszínén, ezt a pózt nem használhatjuk. De akkor is figyeljünk arra, hogy lehetőleg egyenesen üljünk, és ne tegyük se keresztbe, se nagy terpeszbe a lábainkat. Lányoknak erre az esetre érdemes azzal is felkészülni, hogy ne legyen túl rövid a szoknya ülő helyzetben sem.

A mozgásunkat nagyban befolyásolja az öltözékünk is. Ezért okosan válasszuk meg a ruhánkat! Nehogy az egész interjú alatt a túl szoros gallérunkat, vagy a túl rövid szoknyánkat kelljen húzogatnunk. Érdemes a kemény, asztallapon kopogó karkötőket is otthon hagynunk.

 

Hogyan válaszoljunk a kérdésekre?

Jó, ha már az első mondatunk megválaszolja röviden a kapott kérdést, és csak utána megyünk bele a részletekbe. Nem lenne szerencsés, ha még a valódi válasz előtt leállítanának, és közben azt gondolnák rólunk, hogy nem a lényegről beszéltünk, hanem elkalandoztunk.

Az interjú végén általában a pályázó is kap lehetőséget arra, hogy a kérdéseit feltegye. Erre érdemes egy kérdéslistával készülni, hiszen ezzel is mutatjuk, hogy komolyan érdekel bennünket az állás.

 

És még egy tipp!

A megfelelően nyitott, pozitív és magabiztos hozzáállás eléréséhez sokat segíthet, ha a pályázó nem úgy fogja fel az interjút, mint egy iskolai vizsgát, ahol csak a tanár “mond ítéletet” róla. Tekintsük ezt egy különleges, kétirányú vizsgának, ahol mindkét fél meg akar bizonyosodni arról, hogy tudnak-e majd együtt dolgozni! Nem elképzelhetetlen, hogy minket választanak, de mi az interjún tudtunk meg olyan részleteket az állásról, amik miatt végül nem vállaljuk.

Ha ezeket az egyszerű, de hatékony lépéseket követjük, jelentősen növeljük az esélyeinket a sikeres interjúra és az állás elnyerésére.

 

Szerző: Szabó Rozália

Fotók: unsplash.com