Felkészülés az állásinterjúra

Felkészülés az állásinterjúra

Utolsó frissítés: 2024 július 18.

Bár az állásinterjú nem vizsga, mégsem mehetünk felkészületlenül. Ha megszerveznek velünk egy személyes találkozót, és akár több, vezető beosztású ember is ránk szánja az idejét, akkor tiszteletlenség lenne a részünkről, ha a következő lista bármelyik pontjára nem figyelnénk.

 

Információgyűjtés

Először is nézzük meg a cég honlapját és más oldalakat is, hogy majd tudjunk válaszolni az olyan kérdésekre, mint például hogy mit tudunk a cégről, milyen termékeiről hallottunk, hány országban van jelen, mikor alapították, vagy éppen hol a székhelye. Érdemes a médiában is megnézni, hogy az utóbbi hónapokban milyen hírek láttak napvilágot róluk. Ha jónéhány információt megjegyzünk a cégről, azzal mutatni tudjuk, hogy komolyan érdekel bennünket az állás.

A person using a computerDescription automatically generated

Gyakorlás

Gondoljuk át, mit szeretnénk majd elmondani magunkról – mit szeretnénk kiemelni, és mit nem szeretnénk inkább megemlíteni! Ahhoz, hogy ne az interjú után jussanak eszünkbe fontos dolgok, amiket elfelejtettünk beleszőni a válaszainkba, már jóval az interjú előtt gondoljuk át, hogy a várható kérdésekre hogyan fogunk reagálni! Nem szégyen akár le is írni, és nagyjából megtanulni, amit mindenképp el szeretnénk mondani.

Arra viszont figyeljünk, hogy ne egy bemagolt szöveget hadarjunk el! Az nemcsak rossz benyomást keltene, hanem el is vonná az interjúztatók figyelmét a mondataink tartalmáról.

 

Odajutás

Előre tájékozódjunk, hogy pontosan hová is kell mennünk! A nagy multicégek akár kilométereken elterülő telephelyekkel is rendelkezhetnek. Ezért már az interjú előtti napokban számoljuk ki, mikor kell majd indulnunk, hogy nehogy elkéssünk! Az is fontos, hogy az odajutási időt ráhagyással számoljuk, számítva az esetleges közlekedési akadályokra is.

Persze az sem lenne jó, ha pár perccel az interjúnk előtt ugyan, de kipirosodva, izzadtan esnénk be. Ezért legjobb, ha a megjelölt idő előtt kb 10-15 perccel megérkezünk, így lesz időnk megnyugodni, fejben ráhangolódni, esetleg mosdóba elmenni.

A person sitting on a bench in front of a large buildingDescription automatically generated

Öltözék

Nem minden cégnél és állásnál ugyanaz az öltözék a megfelelő. Ezért érdemes a neten böngészni, céges eseményekről fényképeket keresni, és megfigyelni, azokon milyen öltözékben vannak a dolgozók. Azt viszont tekintsük alapszabálynak, hogy az interjún elegánsabb öltözék lesz a megfelelő, mint a hétköznapokban. A szolid, elegáns ruházat, a minimális ékszer és smink mindig biztonságosabb, mint a lazább viselet, vagy a túl sok kiegészítő. A cél az, hogy minél professzionálisabb legyen a külsőnk, nem pedig hogy minél feltűnőbb.

 

Mit vigyünk magunkkal?

Érdemes egy mappába pár példányt bekészítenünk az önéletrajzunkból. Ide tehetjük az állással kapcsolatban összegyűjtött kérdéseink listáját is. Emellett jó, ha van nálunk pár üres lap és toll is, hogy tudjunk jegyzetelni, ha szükséges.

A group of women sitting at a tableDescription automatically generated

Amint látjuk, egész sok a teendő egy állásinterjú előtt. De próbáljuk meg ezt ne tehernek, hanem lehetőségnek tekinteni! Mert így már akkor is tehetünk a sikerért, amikor az interjú még el sem kezdődött. Így nem csak azon a pár percen fog múlni az állásunk, amikor az izgalom is nehezíti, hogy megmutassuk a rátermettségünket.

 

Szerző: Szabó Rozália

Fotók: unsplash.com