Képzés - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Képzések
Tartalom listázó
Utolsó frissítés: 2024 december 04.
Élelmiszerlánc minőségirányítás szakirányú továbbképzés
Gödöllő
szakirányú továbbképzés
MIND
Képzés munkarendje:
levelező
Képzési idő:
3 félév
Önköltség díja levelező munkarenden:
300000 Ft/félév
Virtuális képzési központ:
MATE AGRI-FOOD
Képzésért felelős intézet: Műszaki Intézet
A képzés célja olyan élelmiszerlánc minőségirányítási szakmérnök képzése, akik alkalmas az élelmiszerlánc vállalkozásainál minőségügyi vezetői, minőségügyi megbízotti vagy munkatársi feladatok ellátására, minőségügyi fejlesztési projektek tervezésére, irányítására; Alkalmas a vállalkozások minőségügyi folyamatainak felmérésére, értékelésére, fejlesztésére, szabályozásuk kidolgozására; Alkalmas minőségirányítási rendszerek dokumentumainak kidolgozására, minőségirányítási rendszer bevezetésének előkészítésére, majd bevezetésére és tanúsításra való felkészítésére; Végül, alkalmas a vállalkozásokon belül minőségügyi oktatási feladatok irányítására, végzésére, belső auditok tervezésére, kiértékelésére.
Képzési terület: agrár
Kreditek száma: 90 kredit
Képzés indításának féléve: tavaszi félév
Képzési hely: Gödöllő
Munkarend: levelező
Képzés nyelve: magyar
Finanszírozási forma: önköltséges
Önköltségi díj: 300.000 Ft/félév
Képzési idő: 3 félév
Minimális indítási létszám: 12 fő
Maximális felvehető létszám: 50 fő
Képzés gyakorisága: kéthetente pénteki és szombati napokon.
Részvétel feltétele: alapképzésben, illetve főiskolai szintű képzésben szerzett mérnök szakképzettség.
Az ideális jelentkező:
- Fontosnak tartja a problémák időbeli felismerését és megoldását.
- Fontosnak tartja munkája során a kreativitást.
- Nyitott és érzékeny a környezettel szemben.
- Önálló munkavégzésre képes.
Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: élelmiszerlánc minőségirányítási szakmérnök.
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben.
A képzés során elsajátítható kompetenciák:
- A tanterv és a modulok tartalma úgy került összeállításra, hogy biztosítsa a hallgatók felkészítését az Élelmiszerbiztonság (Food Safety) elveinek alkalmazására, a Minőségirányítás Biztonsági Rendszereinek kidolgozására, bevezetésére és működtetésére az élelmiszergazdaság területén, az élelmiszerlánc szervezeteinél.
- A képzés két alapelvre épül, úgymint: „termékpálya minőségirányítás” és „technológiai - menedzsment szemlélet”. Az első azt fejezi ki, hogy az élelmiszerek biztonságát a termékpálya (az Agrár-élelmiszerlánc) szereplői csak együttesen biztosíthatják, másképpen kifejezve az élelmiszerbiztonságot – és minőséget a nyersanyag termőhelyétől, a feldolgozáson, majd a forgalmazáson keresztül egészen a fogyasztó asztaláig fenn kell tartani.
- A második azt hangsúlyozza, hogy a termékpálya minden pontján az élelmiszerbiztonsági és minőségirányítási rendszert az alkalmazott technológia és a technológiát irányító ember viselkedésének kölcsönhatása alapján kell kialakítani és működtetni.
A képzés során elsajátítható tudáselemek:
- mikrobiológia, kémia, minőségirányítás, logisztika, szabványosítási és jogi ismeretek, informatika;
- vállalkozási ismeretek, nyomonkövetés, iratkezelés, környezet-fenntarthatóság, rendszerértékelés, -fejlesztés, -építés, belső- és külső auditok, oktatás.
A képzés során megszerezhető ismeretek:
- elméleti, alapozó ismeretek: élelmiszerbiztonság és -minőség, élelmiszerhigiénia, minőségirányítás, logisztika, jogszabályozás, informatika;
- szakma-specifikus tudáselemek: élelmiszerlánc környezet, élelmiszerlánc technológiák, élelmiszerlánc folyamatszabályozás, élelmiszerlánc vállalkozásainak biztonság-, minőség-, higiénia-, és környezetirányítása, agrártermék-termelés-, -feldolgozás, -forgalmazás és - környezet minőségbiztosítása.
Személyes adottságok, készségek:
Alaposság, szervezőkészség, pontosság, felelősségtudat, elhivatottság, elkötelezettség, helyzetfelismerés, rendszerező képesség, tervezési készség, nyitottság, kreativitás, ötletgazdagság, intenzív munkavégzés, problémamegoldó képesség, eredményközpontúság.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben:
- A szakmérnöki szakképzettség birtokában az élelmiszerlánc minőségügyi szakmérnök alkalmas az élelmiszerlánc vállalkozásainál minőségügyi vezetői, minőségügyi megbízotti vagy munkatársi feladatok ellátására, minőségügyi fejlesztési projektek tervezésére, irányítására;
- Alkalmas a vállalkozások minőségügyi folyamatainak felmérésére, értékelésére, fejlesztésére, szabályozásuk kidolgozására;
- Alkalmas minőségirányítási rendszerek dokumentumainak kidolgozására, minőségirányítási rendszer bevezetésének előkészítésére, majd bevezetésére és tanúsításra való felkészítésére;
- Végül, alkalmas a vállalkozásokon belül minőségügyi oktatási feladatok irányítására, végzésére, belső auditok tervezésére, kiértékelésére.
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték:
- Alapozó tantárgyak és ismeretkörök: 36 kredit
- Szakmai törzstárgyak és választható ismeretek: 62 kredit
A szakdolgozat/diplomadolgozat típusa és kreditértéke: szakdolgozat, 10 kredit.
Jelentkezési határidő: 2025. január 15.
Jelentkezés módja: az egyetemi honlap https://uni-mate.hu Felvételi – Szakirányú továbbképzések menüpontja alatt elérhető jelentkezési lapon.
Csatolandó dokumentumok:
- oklevél szkennelt változata, kétnyelvű oklevél esetén mindkét oldal szkennelt változata;
- szakmai önéletrajz.
Képzés kezdete: 2025. február 21.
Kapcsolattartó/szakfelelős:
Név: Dr. Korzenszky Péter Emőd habilitált egyetemi docens
Cím: 2100 Gödöllő, Páter Károly u. 1.
E-mail cím: korzenszky.peter.emod@uni-mate.hu
Telefonszám: 06 28 522-080
Honlap: https://uni-mate.hu