Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2025 május 15.
Kihirdették a Proof of Concept innováció-finanszírozási program nyertes pályázóit
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem összesen 38 millió forint értékben támogatja kutatóit és hallgatóit a Proof of Concept Program keretében. A nyertes pályázatok május 14-i kihirdetésén Dr. Posta Katalin tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettes beszédében elismerően szólt a pályázat népszerűségéről és a támogatott kutatók, hallgatók munkájáról.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Innovációs Központja – a korábbi évek sikereire alapozva – idén is meghirdette a Proof of Concept – Innováció-finanszírozási programot (PoC program), melynek célja, hogy segítse az egyetem pályázó kutatói, hallgatói csoportjait innovációs ötleteik megvalósításában, valamint, hogy támogatást nyújtson az ötletek értékeléséhez, validálásához, prototípusok fejlesztéséhez, illetve ezen eredmények esetében kijelölje az utat a hasznosításra. A PoC program célja továbbá felgyorsítani a MATE-n keletkező kutatási eredmények hasznosítási lehetőségeinek feltérképezését, a hasznosítási útvonalterv előkészítését.
Dr. Posta Katalin rektorhelyettes, valamint a pályázatokat elbíráló bizottság elnöke a rendezvényen elmondta, hogy a pályázati lehetőség lényegében az innovációt helyezi középpontba, illetve azon keresztül a MATE innovációs aktivitásának megerősítését is. Mint fogalmazott, a program nemcsak arra ad konkrét anyagi támogatást, hogy egy innovációs ötletet a pályázók kidolgozzanak, megvalósítsanak, hanem a kutatómunkájukat érintő jogi, illetve szabályozási háttér vonatkozásában is kapnak segítséget. „Saját forrás bevonásával biztosítjuk a Proof of Concept pályázat megvalósítását. A bírálóbizottság – amelynek nem csak egyetemi, de a gazdasági élet szereplői is tagjai voltak – azt tartotta szem előtt, hogy a kiválasztott kutatások ne öncélúak legyenek, hanem valóban olyan szabadalmak és gyakorlati megoldások lehessenek belőlük, amelyek akár a MATE számára is gazdasági értékkel bírhatnak” – mondta.
Az eddigi tapasztalatok kapcsán rámutatott, hogy az immáron második alkalommal meghirdetett hallgatói alprogram első támogatottjai között már van olyan is, akinek a kutatási eredményei már szabadalmi bejelentés alatt állnak, ketten pedig sikeresen szerepeltek a legutóbbi Országos Tudományos Diákköri Konferencián is kutatott témájuk bemutatásával. „Az utánpótlás vonalán mindenképpen elértük a célunkat” – jelentette ki a MATE rektorhelyettese. A kutatói alprogram kapcsán részletezte, hogy immár negyedik alkalommal hirdethettek eredményt a pályázaton. „Jól látható a fejlődés és a kutatók egyre növekvő érdeklődése is a program kapcsán” – jegyezte meg, hozzáfűzve, hogy a jövőben is minden kutatót és hallgatót arra bíztat, keressék a pályázati lehetőségeket és valósítsák meg kutatási ötleteiket.
A kutatástámogató intézkedésekről, tervekről és lehetőségekről Nagy László, a Pályázatkezelési és Innovációmenedzsment Igazgatóság igazgatója tartott előadást. Beszédében elmondta, hogy az Igazgatóság az idei évben egy olyan, a korábbiaknál komplexebb, több pillérből álló kutatástámogató programmal segíti a projektek megvalósítását, amely a kutatási eredmények tudományos és üzleti hasznosítását is előmozdítja.
A PoC két – kutatói és hallgatói – alprogramja idén összesen 11 pályázat támogatására és sikeres megvalósítására biztosít vissza nem térítendő támogatást 38 000 000 Ft összegben.