Szakkollégiumi hírek

Menü megjelenítése

Tartalom megjelenítő

Hazai vagy külföldi?

Létrehozva: 2024 november 15.

Hazai vagy külföldi?

E kérdésfelvetéssel tartottak szakmai eszmecserét a Deák Tibor Szakkollégium szervezésében a Budai Campuson, november 12-én. Az előadók egybehangzó véleménye szerint a tárgyalt témán túl a beszélgetés legfontosabb értéke, hogy az oktatók és hallgatók kölcsönös véleménycserét folytathattak, ezzel rávilágítva a résztvevők által legfontosabbnak tartott aspektusokra.


„A termék minősége nagyon fontos kérdés volt, amiről ma beszéltünk a hallgatókkal, illetve a Deák Tibor Szakkollégiummal” – foglalta össze a beszélgetés fő irányvonalát Dr. Friedrich László, a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet igazgatója. Hozzátette, hogy az eszmecsere során többek között azt is körül járták, hogy ez a minőség egészen pontosan mit is jelent a hazai és nemzetközi termékek, a termelők, a rövid ellátási lánc, illetve akár a nagyobb üzemek előállítási módszereinek vonatkozásában. A kérdésre, miszerint lehet-e igazságot tenni hazai és külföldi termékek között, egyértelmű igennel felelt, hozzáfűzve, hogy minden termék esetében a legfontosabb az összetétele, aminek felismeréséhez azonban elengedhetetlen a fogyasztók edukálása. „Az a legfontosabb, hogy tudja-e a fogyasztó, mit vásárol és mennyit. Az ár-érték arányt kell figyelembe venni minden termék esetében, és ne ájuljunk el a csomagolástól, a megjelenéstől, a marketingtől, a tényleges tartalmat kell figyelembe venni” – jelentette ki Dr. Friedrich László. 

A Deák Tibor Szakkollégium rendezte beszélgetés kapcsán Dr. Abrankó László, az Élelmiszerminőségi, -biztonsági és Táplálkozástudományi Központ tanszékvezetője úgy vélte, hogy a hallgató-oktató kapcsolatnak egy rendkívül fontos fóruma ez. Magyarázatul részletezte, hogy a hagyományos tanóráktól eltérően a hallgatóság itt nemcsak figyel, jegyzetel, hanem az általuk felvetett témákban kifejthetik a véleményüket, illetve az őket leginkább érdeklő kérdéseket is. „Ezeken a rendezvényeken megpróbálunk olyan témákról beszélgetni, amik részben tőlük jönnek, és amik kapcsán esetleg bizonytalanságok vannak bennük azzal kapcsolatban, hogyan is értelmezzék azokat. Nincsenek jó és rossz válaszok, hanem vélemények vannak, és a sokféle véleményből összerakják maguknak a saját igazságukat” – mondta. Másik oldalról megközelítve pedig az oktatóknak is érdekes felismerés lehet, hogy egy adott témát a hallgatók honnan, miként közelítenek meg, illetve, hogy ők hová helyezik a hangsúlyt. Rámutatott arra is, hogy ezek általában nem egyszerű témák, amik kapcsán nem lehet egyetemes konklúzióra jutni és kijelenteni, hogy melyik gondolatmenet az abszolút igazság a másikkal szemben. E fórum sokkal inkább szól arról, hogy a résztvevők megismerjenek különböző véleményeket, ezzel is szélesítve a saját látókörüket.