Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2022 április 26.
Bemutatkozik a Kaposvári Campus főigazgatója: Vörös Péter
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem februárban ünnepelte fennállásának első évfordulóját. Az első születésnapig tartó út sikerességét több ezer dolgozó szaktudása biztosította. A MATE öt campusán zajló oktatási és kutatási munkákról folyamatosan hírt adunk. A főigazgatókat bemutató portrésorozatunk célja, hogy közelebbről megismerjük a campusok működését és azokat a személyeket, akik a teljesítmények mögött állnak.
Ez alkalommal a Kaposvári Campus főigazgatóját, Vörös Pétert kérdeztük.
Milyen személyes kötődés fűzi a Campushoz?
20 évvel ezelőtt, 2002-ben kerültem a jogelőd Kaposvári Egyetemre, ez volt az első munkahelyem. Munkámat a Gazdasági Főigazgatóságon kezdtem, ahol végigjártam a ranglétrát. Először kontrollingvezető, majd osztályvezető, később stratégiai igazgatóhelyettes voltam. Az összeolvadás után általános kancellárhelyettes, majd a modellváltást követően, 2021. február 1-től töltöm be a campus-főigazgatói pozíciót. A Campus Kaposvár egyik külvárosi részén, Toponáron helyezkedik el, amelyhez sok élmény köt, itt születtem és itt is nőttem fel. Ezer szállal kötődöm Kaposvárhoz…
Hogyan mutatná be röviden a Kaposvári Campust?
Valószínűleg nem túlzás az ország legzöldebb campusaként jellemezni a helyet. A várostól néhány kilométerre, fák között, csodálatos természeti környezetben tanulhatnak, lakhatnak a diákjaink. A hallgatók mellett madarak és mókusok töltik meg élettel a Campust, de büszkék vagyunk a virágainkra, virágágyásainkra is – a kertészeink mindig kitesznek magukért.
Aki volt már a Kaposvári Állattenyésztési Napokon – remélem, sokan –, az láthatta, hogy a Pannon Lovasakadémia ezen az „ékszerdobozon” belül is egy kis ékköve a Campusnak.
A művészeti képzéseink a város szívében lévő, Bajcsy-Zsilinszky utcai épületben folynak, szép belső udvarral, hangulatos helyekkel. Talán mondanom sem kell, hogy a művészhallgatók keze nyoma minden folyosón, sarokban jól látható, nagyon ízléses belső tereket alakítottak ki.
Milyen képzési területeket kínálnak a Campuson? Ezek hány képzési és telephellyel működnek?
A két legnagyobb hagyományú terület az agrár- és a pedagógusképzés. Emellett a 2000-es évek elejétől folyik művészeti és művészetközvetítő, valamint gazdaságtudományi képzési területen is oktatás, tavaly pedig elindult a műszaki képzés.
A Kaposvári Campushoz tartozik továbbá a Zselic szívében elhelyezkedő bőszénfai Vadgazdálkodási Tájközpont, ahol több mint 30 évvel ezelőtt kutatási programként indult a zárttéri szarvastenyésztés, mára pedig egy komoly gazdasággá nőtte ki magát. Az 1300 hektáros területen több mint 2000 állat található, amely kiváló turisztikai célpont a családok számára is. Emellett a Campus szakmai irányítása alatt működik a herceghalmi bemutatógazdaság is.
Melyek azok a kiemelt kutatási területek, amelyek országos és/vagy nemzetközi szinten is jelentős mértékben hozzájárulnak a Campus tudományos életéhez?
A Kaposvári Campus mindegyik képzési területén folytat jelentős kutatásokat. Ha ki kellene emelnem egyet, mindenképpen a legtöbb területet magába foglaló „Egy egészség – One Health” programmal kezdeném, amelynek keretében az ember egészségét közvetetten vagy közvetlenül veszélyeztető, főleg élelmiszer eredetű ártalmak kutatását végezzük. Kiemelten foglalkozunk továbbá a takarmány- és élelmiszer-biztonsággal, a klímaváltozás növénytermesztésre és állattenyésztésre gyakorolt hatásaival, valamint azzal, hogy az állattenyésztésben alkalmazott eszközök és eljárások hogyan javítják az élelmiszeralapanyag-előállítás hatékonyságát. A gazdaságtudományok tekintetében főként élelmiszermarketing, vállalkozásfejlesztés, regionális és környezetgazdálkodási, valamint agrárközgazdasági területen végzünk kutatásokat. A neveléstudomány területén pedig a kora gyermekkor és az olvasáskutatás van főleg a fókuszban.
Az oktatási és kutatási területeken kívül milyen kulturális és sporttevékenységeket, hallgatói szolgáltatásokat nyújtanak?
Színészeink, látványtervezőink munkáját könnyű megítélni, a közelmúltban újra nyitottá tettük művészeink előadásait, így kollégáink és a hallgatóink is láthatnak például vizsgaelőadásokat a színészektől. Ezekhez természetesen a „látványosok” készítik a jelmezeket, díszleteket, a fotós hallgatók pedig dokumentálják a folyamatot és/vagy a végeredményt. Nagyon színes és pezsgő a sportéletünk is. A versenysport és a tömegsport nagyon gazdag, felsorolni is nehéz lenne a sportágakat, a lovaglástól a sárkányhajón át a cross runig nagyon sok területen próbára tehették magukat hallgatóink, dolgozóink. A desedai félmaratonra más campusokról is érkeztek hozzánk, nem lennék meglepve, ha ők jövőre is visszajönnének, festői szépségű a pálya. Természetesen vannak bajnokaink is, férfi röpiseink például két éve veretlenek már az egyetemek közötti bajnokságban.
Mire a legbüszkébb a Campus a MATE elmúlt egy évére visszatekintve?
Az elmúlt időszakban sok nehézséget kellett átvészelnünk, s ezek mintha inkább erősebbé tettek volna minket. A pandémia idejére éppen elkészült az e-learninges központunk, így az online oktatás sokkal gördülékenyebben ment az átlagnál. Emellett ki kell emelnem, hogy bár öt nagyon különböző képzési területen működünk, a kollégák ismerik egymást, vannak közös projektek, kutatások, kifejezetten jó az együttműködés a különböző egységek között.
Túlvagyunk MATE-ként egy szerintem remekül sikerült KÁN-on, ahol nemcsak a régióból sereglett ide közel 30 ezer ember, de sok MATE-s hallgató, munkatárs is láthatta, együtt mire vagyunk képesek.
Büszke vagyok arra, hogy folyamatosan tudjuk bővíteni képzési kínálatunkat, nagy eredmény a gépész- és villamosmérnök szak kaposvári elindulása, s ősszel várhatóan megkezdhetik tanulmányaikat az első hallgatók az élelmiszermérnök szakon is.
Összesen hány munkatárs dolgozik a Campuson?
A Kaposvári Campuson 189 oktató, kutató és tanár dolgozik, majdnem 2500 hallgató mellett. A funkcionális szervezeti egységek és a gyakorlati helyszínek munkatársaival együtt összesen 480-an tartoznak a campushoz.
Ön személy szerint milyen közép-, illetve hosszú távú célokat fogalmazott meg az előttünk álló időszakra, megtámogatva a MATE küldetését?
A Kaposvári Campus a Dél-Dunántúl Régió meghatározó tudásközpontjaként szeretne a város, a megye és a régió által meghatározott célkitűzések megvalósításához hozzájárulni oktatás, kutatás és az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások biztosításával. A MATE létrejöttét követően már olyan új szakok létesítését kezdeményeztük és indítottuk el, amelyek a fenti célokat hivatottak szolgálni. A fejlesztéseinket is ezzel összhangban végezzük. Célunk, hogy a Kaposvári Campus a lehető legmagasabb színvonalú gyakorlatorientált oktatás mellett hozzá tudjon járulni a régió fejlődéséhez.