Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2024 szeptember 19.

„Ne feledd, a talajon nem csak állsz, hanem élsz is!”

Így szól Dr. Stefanovits Pál életének egyik legfontosabb jelmondata, akinek mellszobrát ünnepélyes keretek között avatták fel szeptember 18-án, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Campusán. Az egykori Gödöllői Agrártudományi Egyetem rektorhelyettesének munkásságát Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora, Csákiné Dr. Michéli Erika, a MATE Környezettudományi Intézetének igazgatója, valamint Stefanovits Pál fia, Stefanovits Péter is méltatta.

A koszorúzással egybekötött megemlékezésen Dr. Gyuricza Csaba úgy fogalmazott, hogy „a MATE megalakulásával egy új jövőt terveztünk építeni. Az új jövő külső és belső megújulást is takar, de a jövő építése során a múlt előtt is tisztelegnünk kell. Éppen ezért döntöttünk egy szoborpark megalapításáról, itt a főépület előtti parkban. A múlt értékei jelentik a jelen stabil fundamentumát. Stefanovits Pált mindenki ismerte, akinek személyében a XX.század legnagyobb agrár-tudósát tisztelhetjük.” A Gödöllői Agrártudományi Egyetem szellemiségének meghatározó alakja volt ő, aki generációknak mutatott példát szakmaiságból és emberségből egyaránt”.


Csákiné Dr. Michéli Erika, a Környezettudományi Intézet igazgatója ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy Stefanovits Pál, a magyar talajtan kiemelkedő alakja volt. Mint elmondta, „milyen kár, hogy Stefanovits Pált a fiatal kollégáim, és a jelenlegi hallgatók már nem ismerhetik. De talán, amit ránk hagyott, mint például a talajvédelem tízparancsolata, mind itt maradtak, úgy ahogyan ez a bronz mellszobor is. Így mindenki tudni fogja, hogy itt volt és itt alkotott Stefanovits Pál az akadémikus, az egyetemi tanár, a Magyar Talajtani Társaság örökös elnöke”.


Lantos Györgyi szobrászművész alkotásának leleplezésére és avatására a néhai vegyészmérnök, talajtanász fia, Stefanovits Péter, az MTA Agrártudományok Osztályának tagjai, a Magyar Talajtani Társaság vezetői – köztük Dr. Dobos Endre elnök - és tagjai, továbbá Rajkai Kálmán, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja jelenlétében került sor.


Stefanovits Pál 1920. november 24-én született Kassán. Vegyészmérnöki tanulmányait befejezve a Magyar Állami Földtani Intézetben helyezkedett el 1942-ben, majd a második világháború után négy évvel az MTA Talajtani és Agrokémiai Intézetében folytatta pályáját. Egyetemünk jogelődjénél, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Talajtani Tanszékén előbb egyetemi tanárként, majd 1965-től tanszékvezetőként dolgozott. Amint arra a Magyar Tudományos Akadémia 2020-ban, a professzor születésének századik évfordulóján írt összefoglalójában is fogalmaztak, Stefanovits Pál „szakterületének, a talajosztályozásnak és a talajtérképezésnek meghatározó hazai és nemzetközi hírű képviselője” volt. Ezt bizonyítja, hogy az MTA mellett számos külföldi akadémia is tagjának tudhatta.

Az MTA 2020-ban alapította meg a Stefanovits Pál-emlékdíjat, amit minden évben olyan szakembernek adnak át, aki a talajtan oktatása, kutatása és gyakorlati alkalmazása területén hosszú időn át, elmélyült, magas színvonalú munkát végez.