Tartalom megjelenítő

Nyári (zöld) metszési képzés a gyümölcsöskertekben a MATE szervezésében

Létrehozva: 2025 május 27.

Nyári (zöld) metszési képzés a gyümölcsöskertekben a MATE szervezésében

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Kertészettudományi Intézete és a Felnőttképzési és Szaktanácsadási Központ a gyümölcsfák tavaszi metszését kiegészítő országos Nyári (zöld) metszési képzést (Nyilvántartási szám: B/2020/003047) hirdet. Ennek keretében az ország négy településén tartanak gyakorlati gyümölcsmetszési képzést, melynek elvégzését követően a vegetációs időszakban javasolt zöldmunkák szakszerű kivitelezését tudják elsajátítani az érdeklődők.

Az idei évben a tavaszi fagykárok igen jelentős termésveszteséget okoztak a gyümölcstermő növényeinknél. Termőhelytől függően a kajszi- és őszibarackfák jelentős része akár 100%-ban is elfagyott, de a többi gyümölcsfaj (alma, körte, cseresznye, meggy, szilva) is károsodott. A relatív sok tavaszi csapadék és a gyümölcsök hiánya együttesen igen jelentős hajtásnövekedést okoznak a gyümölcsfákon, amelyet szakszerűen szükséges kezelni. A termőrészek mindig az előző évben képződnek, így az esetleges termések betakarítása után is szükségünk van az ültetvény, illetve a gyümölcsfák folyamatos öntözésére, tápanyag-utánpótlásra, növényvédelemre és a termőegyensúly folyamatos fenntartására. A termőegyensúlyt a nyári (zöld) metszéssel tudjuk fenntartani.  

A nyári (zöld) metszés kedvező hatású a gyümölcsfák méretére, a termőrügyek differenciálódására. Optimális ebben az időben a felesleges koronaelemek eltávolítása, mivel a keletkezett sebek könnyen és gyorsan záródnak, sebkezelés nem szükséges, mert kevés olyan kórokozó akad, amely a fás szöveteket károsítaná.

A nyári (zöld) metszés mellett a képzésen lehetőség nyílik az alvószemzés lépéseink elsajátítására is, amely az egyik leggyakrabban használt szaporítási módszer gyümölcstermő növények esetében. A képzés során az alvószemzés elméleti háttere mellett a gyakorlati fogásait is megismerhetik a résztvevők.  
A MATE tanszékeinek és kutatóállomásainak munkatársai régóta foglalkoznak a különböző gyümölcsfajok kutatásával, a termesztéstechnológiai elemek fejlesztésével, valamint új fajták nemesítésével. Szakértelmük garancia arra, hogy a metszési képzés résztvevői a legkorszerűbb ismereteket kapják. A MATE kísérleti ültetvények hálózatának bőséges növényanyaga a metszés gyakorlati ismereteinek elsajátításához nyújt kiváló lehetőséget. A kísérleti ültetvények génbanki gyűjteményként is működnek, így a fajták nagy változatossággal, sokféle korú és művelési rendszerű ültetvényrésszel állnak rendelkezésre a gyakorlati oktatás résztvevői számára.  

A képzések rövid elméleti oktatással kezdődnek, amelynek során a gyümölcsfajok nyári metszésének alapjaival és a metsző eszközök használatával lehet megismerkedni. Bárki jelentkezhet, a részvétel nem igényel semmilyen előképzettséget. 

Az egynapos, 8 órás (1 óra elmélet, 7 óra gyakorlat) képzések a nyár során több időpontban és négy helyszínen (Budapest – Soroksár, Érd, Cegléd, Keszthely) érhetőek el az országban. A képzés költsége bruttó 24.000 Ft, (18.898 Ft + áfa). A képzés elvégzéséről tanúsítvány kerül kiállításra. 

A képzés részletei és az online jelentkezési felület az alábbi honlapról érhető el: 
https://felnottkepzes.uni-mate.hu 

Képek forrása: MATE