Növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet épít a MATE Gödöllőn - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Tartalom megjelenítő
Létrehozva: 2025 július 11.
Növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet épít a MATE Gödöllőn
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campus Bemutatókert és Élménygazdaságot épít Gödöllőn, jelentette be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter és Gyuricza Csaba, a MATE rektora. Az Egyetem számára kiemelten fontos, hogy a hallgatók naprakész, gyakorlati ismeretekkel rendelkezzenek a növénytermesztés, kertészet, növénynemesítés, növényvédelem, valamint az állattenyésztés és a fenntartható gazdálkodás területén. A bemutatótér nemcsak elméleti tudást nyújt majd számukra, hanem lehetőséget biztosít a gyakorlati tapasztalatok széleskörű elsajátítására is a tanulmányaik során. A Bemutatókert mindezek mellett a külsős látogatók és vendégek számára is biztosítani fogja a tudás megszerzésének lehetőségét.
Dr. Hankó Balázs a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetője ünnepi felszólalásában kitért arra, hogy „megújult és sikeres a magyar felsőoktatás, megújult és sikeres a magyar agrár felsőoktatás, melynek legjelentősebb és legmeghatározóbb szereplője a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem. Büszkék vagyunk a magyar felsőoktatásra amikor azt mondjuk, hogy a világ legjobb 5%-ban 12 magyar egyetem szerepel, melyek egyike a MATE. De a szűkebb, agrártudományok területét megvizsgálva is a világ legjobb 150 egyetemének egyike vagyunk. Köszönhető ez a megújulásnak, amely a magyar tudást, a magyar agráriumot gyakorlati alapokra helyezi. A MATE megújulásával egy olyan tudatos építkezés indult el – nem csak a gödöllői campuson – amely hozzásegíti a magyar agrárképzést, hogy nemzetközi szinten is jelentőssé váljon. Ha lehunjuk a szemünket elképzelhetjük, hogy öt hektár területű élménygazdaság fog megvalósulni itt, továbbá ez a terület fog otthont adni a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak is, amely a magyar agráriumot élményként tudja majd bemutatni az idelátogatók számára. A MATE hallgatói számára továbbá gyakorlati helyszín is lesz. Így épül és erősödik a MATE és a magyar felsőoktatás. Az egyetem 2030-as programjában az a cél, hogy legyenek egyetemeink a világ legjobb 100 felsőoktatási intézménye között. Ennek a célnak az eléréséhez a MATE oktatóinak, kutatóinak és hallgatóinak elkötelezettsége már megvan, ugyanakkor fontosnak tartom megemlíteni, hogy a MATE sport iránti elköteleződése is jelentős. A MATE GEAC 11 szakosztályán belül 3000 sportolóval kiegészülve válik egységessé a magyar agrár- és élettudomány.”
„A beruházásban tervezett bemutatókert kialakítása az egyetemen alapvetően hozzájárul a hallgatók gyakorlati oktatásához, a kutatás és innováció előmozdításához, valamint a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok népszerűsítéséhez. Ezáltal az egyetem egy dinamikus és inspiráló tanulási környezetet biztosít, amely felkészíti a hallgatókat a mezőgazdasági szakma kihívásaira és lehetőségeire. A gyakorlati képzés mellett kiemelt cél a lakosság számára történő szemléltetés és ismeretátadás, mellyel a külsős látogatók igényeit kívánjuk kielégíteni. A bemutatókert kialakítása révén az egyetem aktív szerepet vállal a társadalmi szemléletformálásban, elősegítve a fenntartható mezőgazdaság iránti elköteleződést a szélesebb közösség körében is. A projekt hozzájárul a generációk közötti tudásátadás erősítéséhez, valamint a környezettudatos életmód és vidéki értékek megbecsülésének társadalmi megerősítéséhez.” – hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora. Hozzáfűzte, hogy „a Szent István Campuson létrehozandó korszerű gyakorlati oktatást szolgáló bemutatótér koncepciója már 2021-ben a MATE megalakulásakor megfogalmazásra került. A bemutató tér több egymással szerves egységet alkotó számos tudományterületet is érintő területből épülne fel. A tér nemcsak az oktatást és a kutatást szolgálná, hanem az egyetemi polgárok és látogatók kulturált feltöltődését is. A cél ezen területek fejlesztése és funkcióval történő feltöltése.”
A Növénytermesztési bemutatótér helyszíne a korábbi genetikai tér területén teljesen átalakul, a már meglévő központi épület, üvegház, kazánház és kerítés egy korábbi VP-projekt keretein belül teljesen megújul, így ebben a következő fázisban két raktárépület felújítása, parkosítás, parkolók kialakítása, az ide tartozó bemutatóterületek vízzel történő ellátása (új kút létesítése, vízvezeték kiépítése, öntözőrendszer telepítése), szántóföldi és kertészeti bemutatótér (fajták és technológiák bemutatása) létrehozása valósul meg.
Állattenyésztési bemutatótér területén 11 karámban (beállóval, pihenőtérrel) ismerkedhetnek majd meg a hazai gazdasági állatfajok (szarvasmarha, juh, kecske és ló) különlegesebb fajtáival. A karámok mellett egy nagyobb bekerített „állatsimogató” is kialakításra kerül, ahol a vendégek az ott tartott állatokkal közvetlenül is érintkezhetnek, illetve etethetik őket. A bemutatótér esetében két magasabb kilátó (karámok felé emelkedő), játszótér és teljes parkosítás is megvalósul, melyek a látogatók kényelmét és nyugalmát szolgálják.
Az Állattenyésztési bemutatótér mellett a már meglévő Állattenyésztési Tanüzem fejőházas épületének jobb- és baloldali szárnya is megújul. A jobboldali (volt istállórész) épületrészben a SZIC Bemutatókert külsős látogatóinak fogadása és beléptetése történik majd, így ennek megfelelően jegypénztár, mellékhelyiségek, növénytermesztési és állattenyésztéstörténeti interaktív kiállítás, a meglévő fejőházban pedig fejéstörténeti kiállítás kerül kialakításra. A projekt keretein belül a szóban forgó épület középső részének emelete is megújul, ahol panorámás oktatóterem és irodák létesülnek a gyakorlati oktatás fejlesztése céljából. A főépület mellett a terménytároló színek teteje is kicserélődik, a fejőrobotos istálló mellett található borjúnevelő tér rekonstrukciója is megtörténik, valamint a meglévő mellé egy új silótér is kialakításra kerül az állatállomány zavartalan takarmányellátása céljából. A fejőrobotos istálló melletti könnyűszerkezetes ház lebontásra kerül, a helyén új épület létesül, melyben egy mini sajtüzem kap helyet. A saját Jersey állomány tejéből a sajtüzemben különleges sajtok készülnek, melyeket az üzemeltető MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. értékesít.
Az esemény végén Hankó Balázs miniszter és Gyuricza Csaba rektor időkapszulát helyezett el a Bemutatókert földjében, továbbá egy facsemete is elültetésére került ugyanitt, jelképezve ezzel egy új fejezet kezdetét a MATE életében.