Lányok Napja a gyöngyösi campuson - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Tartalom megjelenítő
Létrehozva: 2024 április 25.
Lányok Napja a gyöngyösi campuson
A MATE Károly Róbert Campusa idén is csatlakozott a Lányok Napja országos rendezvénysorozathoz. A középiskolás és általános iskolás diákok plenáris előadáson, majd forgószínpad-szerűen interaktív programokon vettek részt 5 csoportban.
Közel 100 diák érkezett a gyöngyösi campus rendezvényére a gyöngyösi II. Rákóczi Ferenc Katolikus Általános Iskolából és a Kálváriaparti Sport- és Általános Iskolából, a mátrafüredi ÉASZC Mátra Erdészeti Technikumból, a jászárokszállási Deák Ferenc Gimnáziumból, a veresegyházi Fabriczius Általános Iskola, a domoszlói III. András Általános Iskolából, valamint a Domoszlói III. András Általános Iskola Kisnánani Szent Imre Tagintézményéből.
A Nők a Tudományban Egyesület országos rendezvénysorozatához igazodva a gyöngyösi campus Lányok Napi programjának is az volt a célja, hogy segítsen a pályaválasztásban azáltal, hogy bepillantást enged néhány szakmában és tudományterületen a kulisszák mögé.
A lányok a program előírásainak eleget téve minden állomáson női előadókkal, egyetemi oktatókkal és a gyöngyösi campus volt hallgatóival is találkoztak. Mielőtt azonban a szervezők életbe léptették volna ezt a Lányok napi szabályt, Dr. Zörög Zoltán campus-főigazgató helyettes megnyitotta a rendezvényt.
A program nyitásaként a lányok meghallgathatták Dr. Domán Szilvia egyetemi docens előadását, melyben a saját pályájának történetét mesélte el. Többek között szó volt arról, hogy az egyetem elvégzését követően miért indított reklámtervezéssel és kivitelezéssel foglalkozó vállalkozást, majd ezt követően milyen nagy cégeknél dolgozott marketingvezetőként. Elmondta azt is, hogy több mint 25 évvel ezelőtt csupán egy évre érkezett az akkori gyöngyösi főiskolára oktatni. Mit szeret a szakmájában? Milyen marketingkutatásokat végzett a vidámparknak vagy magyarországi strandoknak? A hallgatók körében humoros előadásairól ismert oktató többek között ezekre a kérdésekre is választ adott Így lett egy szerelemből szakma című előadásában.
Ezt követően a lányok 5 csoportban 5 állomást jártak végig. Dr. Tury Rita egyetemi adjunktus Lányok a mikroszkóp előtt című interaktív előadásában beszélt oktatói munkájáról és saját kutatásairól. Elmondta például, hogyan és miért vizsgálták a gyöngyösi campus pollencsapdája segítségével a „befogott” polleneket. A program résztvevői természetesen nemcsak elméletben hallhattak a különféle virágporokról, hanem mikroszkópokba nézve meg is figyelhették azokat.
Dr. Bélteki Ildikó egyetemi adjunktus a növénytermesztési kutatások kulisszái mögé nyújtott bepillantást, Dr. habil Demszky Alma Míra egyetemi docens pedig Bármi lehetsz, amire vágysz című előadásával várta a lányokat.
Dr. Kovács Gyöngyi egyetemi adjunktus és Kerekesné Dr. Mayer Ágnes egyetemi docens a gasztroturizmus kutatás szépségeiről meséltek a lányoknak, valamint arról, hogyan lett mindkettőjük számára a munkából hobbi. Arra bíztatták a résztvevőket, hogy ne irigyeljék azokat a szerencsés embereket, akiknek a hobbijuk a munkájuk részévé vált, hanem dolgozzanak azon, hogy ők is olyan tevékenységből élhessenek, amiért lelkesednek és amit szívvel-lélekkel tudnak csinálni egy életen keresztül. A program részeként sajtkóstolón is részt vettek a diákok. A programtartók arra voltak kíváncsiak, hogy a bolti vagy a kézműves sajtokat tartják ízletesebbnek a vakteszt során.
Nagy Réka, a campus volt hallgatója és jelenlegi kommunikációs munkatársa pedig „Társas-utazás” nevű állomásán egy társasjátékot segítségül hívva igyekezett új és érdekes információkat megismertetni az iskolásokkal, valamint bebizonyítani azt, hogy játékos módszerekkel szórakoztató dolog is lehet a tanulás.
A nap folyamán a programtartók kivétel nélkül arra bíztatták a lányokat, hogy amennyiben nőként egy, a társadalom által férfiasnak tartott szakma iránt érdeklődnek, vagy olyan területen próbálnák ki magukat, ami mások szerint nem tartozik az álommelók közé, legyenek bátrak, vágjanak bele és merjék megvalósítani az álmaikat.
szöveg: Nagy Réka
fotók: Nagy Réka, Konyári Katalin, Ágoston-Szita Georgina