Tartalom megjelenítő

Lakatos Márk, a Szakmai példakép

Létrehozva: 2025 július 09.

Lakatos Márk, a Szakmai példakép

Lakatos Márk nyerte el 2025-ben a HÖOK Év Oktatója díjat „Szakmai példakép” kategóriában, a 7000 fős létszám feletti intézmények oktatói közül! A rangos elismerést a hallgatók visszajelzései alapján ítélték oda. A MATE Károly Róbert Campusának mesteroktatója a díjat az EFOTT Fesztivál hivatalos konferenciaprogramján vette ma át.

Az Év Oktatója Díj

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) idén indította útjára az Év Oktatója Díjat, amelynek célja az egyetemi oktatók kiemelkedő munkájának elismerése a hallgatói közösségek bevonásával. A HÖOK célja, hogy a kezdeményezésük erősítse az oktatók megbecsülését és emelje az egyetemek hírnevét a leendő hallgatók szemében.

Az Év Oktatója Díjat három kategóriában (Emberi példakép, Szakmai példakép, Tanári példakép) osztották ki.

 

Lakatos Márk, a 2025-ös év Szakmai példakép díjasa

„1998-ban léptem át először a jogelőd Gödöllői Agrártudományi Egyetem gyöngyösi Mezőgazdasági Főiskolai Karának épületét hallgatóként. Itt szereztem meg az első oklevelemet a mezőgazdasági mérnöki szak kertész szakirányán. Főállású kollégiumvezetőként és PR-munkatársként 2004 májusában kezdtem el az intézményben dolgozni. 2006-ban már óraadó voltam az akkori Kertészeti Tanszéken, 2016 óta pedig mesteroktatóként tevékenykedek. Legnagyobb örömömre a hétköznapjaimban azzal foglalkozhatok, ami igazán érdekel, a gyógynövények gyűjtésével, termesztésével, feldolgozásával és felhasználásával kapcsolatos tantárgyakat oktatom. Emellett arra törekszem, hogy igazi közösséget kovácsoljak a hallgatóimból.”

Rátermettség, hitelesség, elhivatottság

„Azt, hogy mitől igazán jó egy oktató, a hallgatóktól kellene megkérdezni. De szerintem rátermettségre, megértésre és türelemre mindenképpen szükség van a mi szakmánkban, hiszen emberekkel foglalkozunk nap mint nap. De szerintem az is legalább ennyire fontos, hogy hiszek abban és szeretem azt, amit oktatok. Ettől lesz az ember hiteles. Nagyon egyetértek Edgar Allen Poe-val, aki szerint: „Nem a tudásban van a boldogság, hanem a tudás megszerzésében.”

 

Töltődés a hétköznapokban

„Kertészként leginkább a természet, a növények és a kert nyomja meg rajtam a „reset” gombot. Nagyon jó terápiás hatása van a kapálásnak, a gyomlálásnak és a növényekkel történő foglalkozásnak – azon túl, hogy e tevékenységek látványosak és a testmozgást is biztosítják. Technikus diákkoromban dísznövénykertész tanítómesterem mondta: „A virágok között letehetjük lelki terheinket, nem engedve, hogy ránk nehezedjenek.” Ma már értem, hogy miről beszélt.”

A 2020/2021-es tanévben Arany Kréta Díj a gyöngyösi hallgatók szavazatai alapján, 2023-ban Az Év Embere Heves vármegyében elismerés, 2025-ben HÖOK Év Oktatója díj Szakmai példakép kategóriában. Milyen hatást gyakorolnak ezek az elismerések?

„A középiskolai kémiatanárom jegyezte meg, hogy a tanár annál nagyobb és fontosabb elismerést nem kaphat, mint amikor a diákjai, azok, akikért napi szinten dolgozik, pozitívan értékelik a munkáját. A fentiek közül két elismerés egyértelműen a hallgatóimnak köszönhető és úgy tudom, hogy Az Év Embere szavazásban is aktívan részt vettek. Ezek a díjak egyfelől visszajelzések azzal kapcsolatban, hogy jó az út, amin járok, másfelől nagyon komoly töltetet adnak a további munkámhoz, hiszen mindig van hová fejlődni.”

 

A Márkkal készített interjú ITT nézhető meg.

 

szöveg: Nagy Réka

fotók: Lakatos Márk