Tartalom megjelenítő

Díszdoktori cím adományozása és újabb kirgiz együttműködés

Létrehozva: 2025 július 08.

Díszdoktori cím adományozása és újabb kirgiz együttműködés

Díszdoktori címet adományozott Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora a Kirgiz Nemzeti Agrártudományi Egyetem (KNAU) rektorának, Dr. Rysbek Nurgaziev professzornak. A Kaposváron tartott ünnepség keretein belül egy háromoldalú stratégiai megállapodás is született, amelynek célja egy komplex Murray Grey szarvasmarha-ágazati fejlesztési program kiépítése.

A Kirgiz Nemzeti Agrártudományi Egyetem rektorát fogadta Dr. Gyuricza Csaba rektor Kaposváron, a Városháza dísztermében. Az eseményen a házigazda nevében Kárpáti Tímea alpolgármester köszöntötte a résztevőket. „A MATE Kaposvári Campus a város egyik zászlóshajója, egy igazi tudásközpont. Mi, kaposváriak mélyen hiszünk abban, hogy minden tudástranszfer és együttműködés csak előnyünkre válhat.”

Gyuricza Csaba rektor beszédében kiemelte: a mostani díszdoktori cím azért különleges, mert a MATE megalakulása óta először adnak át ilyen rangos elismerést Kaposváron. Hozzátette: a közép-ázsiai régióval – különösen Kirgizisztánnal – az elmúlt években egyre szorosabb kapcsolatot sikerült kiépíteni. „Soha korábban nem voltak olyan jók a magyar–kirgiz agrárkapcsolatok, felsőoktatási kapcsolatok, mint az elmúlt években. Közös történelmi és kulturális gyökereink, valamint hasonló kihívásaink – mint az élelmiszerbiztonság, a klímaváltozás vagy a járványok – szorosabb együttműködésre sarkallják a két országot.”

Az este során a KNAU rektora ünnepélyes keretek között vehette át a díszdoktori címet, amelyet a tudomány, az oktatás és az akadémiai diplomácia terén elért kivételes eredményei, valamint Kirgizisztán és Magyarország közötti gyümölcsöző partnerség ápolásában játszott központi szerepe elismeréseként adományozott részére a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szenátusa.

Rysbek Nurgaziev rektor őszinte köszönetét fejezte ki az elismerésért. „Nagyon fontosnak tartom az együttműködést a hazai egyetemekkel, különösen a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel. Mindez túlmutat a két egyetem közös munkáján, hiszen a két ország közötti kapcsolatot is erősíti.”

A díszdoktori ünnepség keretein belül háromoldalú stratégiai megállapodást kötött a MATE, a KNAU és a Murray Grey Tenyésztő Egyesület. Az állattenyésztési együttműködés célja egy komplex Murray Grey szarvasmarha-ágazati fejlesztési program kiépítése. Ez program nem csupán a fajta bevezetésére irányul, hanem magába foglalja a tenyésztési technológiák adaptálását, a takarmányozási rendszerek optimalizálását, valamint a helyi klimatikus és ökológiai viszonyokhoz illeszkedő tartástechnológiai megoldások kialakítását.