Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2024 október 25.

Kirgiz rektori delegáció látogatott Gödöllőre

A Kirgiz Állami Agrártudományi Egyetem (KNAU) rektorát fogadta Gödöllőn Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora október 24-én. A Rysbek Nurgazievvel folytatott szakmai eszmecsere során a felek többek között áttekintették a két felsőoktatási intézmény jövőbeni együttműködésének lehetőségeit is.

A találkozón Dr. Gyuricza Csaba rektor megerősítette, hogy a MATE nemcsak nyitott az együttműködési lehetőségek feltérképezésére, de aktívan támogat is minden olyan kezdeményezést, amely a két felsőoktatási intézmény közös munkáját segíti elő. A felek együttműködési potenciált azonosítottak be kertészeti, valamint szántóföldi szaporítóanyagok közös előállítására, nemesítésére vonatkozóan, továbbá érintették az állattenyésztési együttműködést és közös képzések indítását.

A kirgiz rektori delegáció Szent István Campuson tett látogatása alkalmával Békési Dávid nemzetközi igazgató, valamint Dr. Kovács Gergő Péter, a Növénytermesztési-tudományok Intézetének általános és oktatási intézetigazgató-helyettese bemutatták a MATE működését, képzési és kutatási képességeit, eredményeit, kiemelt figyelmet fordítva azon területekre – így a növénytermesztés, növényvédelem témáira –, ahol a jövőben együttműködésre kerülhetne sor. Mindemellett a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) munkatársa, Egresi Laura közreműködésével ismertették a Türk Államok Szervezetének égisze alatt működő Aszálymegelőző Intézet működését, illetve szerepét is, amelynek Kirgizisztánban veheti kezdetét az első projektje.


Ezt követően Tóth Tiborral, a MATE Agrárcsoport Kft. ügyvezető igazgatójával és Laczkó Róberttel, a Zöldségtermesztési és Kutató Intézet Zrt. vezérigazgatójával közösen áttekintették a magyar fél kapcsolódási lehetőségét a KNAU 2025 tavaszán átadásra kerülő korszerű tanüzeméhez, amely többek közt vetőmag-előállítási céllal létesül, továbbá lehetőséget biztosít növénytermesztési technológiák, növényfajták demonstrációjára. A KNAU rektora elmondta, hogy a MATE integrációja, illetve megtett útja a vállalkozói egyetemmé válás irányába példaértékű számukra, mely modellt igyekeznek maguk is átültetni a gyakorlatba.


Amint az a találkozó során is elhangzott, a MATE 2021-es megalakulása óta jelentősen megerősödtek az egyetem nemzetközi kapcsolatai Kirgizisztánban. A MATE jogelőd intézményeinek korábban megalapozott kapcsolatrendszereit sikerült fenntartani, illetve tovább szélesíteni a nemzetköziesítés stratégiáját követve. Egyetemünk jogelődintézményei az ázsiai országhoz már több tudományos együttműködéssel is kötődtek a múltban, például a vízenergia és vízgazdálkodás területén, de aktív felsőoktatási együttműködést csak a MATE kezdett meg az országgal, a megalakulása óta.

A két egyetem vezetői egyeztettek a MATE és a KNAU mesterszintű kettős diplomatervéről is, melynek keretében a tudományos és műszaki munkatársakon túl hallgatók csereprogramja és képzése is megvalósulna az agrárgazdasági és vetőmag-szelekció területén.


​​​​​