Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2024 május 17.
Ismét egy KATTintásnyira a MATE!
Második alkalommal rendezi meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Georgikon Campusa a Keszthelyi Agroturisztikai Találkozót, a KATT-ot május 17-18. között. A Georgikon Campus valóságos programkavalkáddal várja az érdeklődőket.
A II. KATT megnyitóján Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora, egyben a rendezvény fővédnöke úgy fogalmazott, hogy egyre változó világunkban ma már teljesen más kommunikációs eszközökkel és csatornákon lehet megszólítani az embereket, mint évekkel, évtizedekkel ezelőtt. Éppen ezért az egyetem vezetésének az a legfontosabb feladata és küldetése e területen, hogy a Georgikon Napokat a mai kor igényeinek és elvárásainak megfelelően kibővítse, kiterjessze. „Az a célunk, hogy azokat a feladatokat, amelyeket az egyetem felvállal az oktatás, a kutatás, az innováció, a kultúra és a sport területén, azt mind becsempésszük a Georgikon Napokba is. Ezért is döntöttünk úgy, hogy itt is megjelenítjük azt az irányt, ami a keszthelyi campus egyik fő iránya az elkövetkező időszaktól kezdődően. Ez pedig nem más, mint a turizmus és az agrárium összekapcsolása: az agroturizmus.”
Dr. Gyuricza Csaba a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón erről bővebben is beszámolt. Amint részletezte, az idei évvel kezdődően újraindítják a turizmus-vendéglátás képzést. „A mezőgazdaság és a turizmus összekapcsolása jelenti azt az agroturisztikai irányt, amiben Magyarországon óriási kiaknázatlan lehetőségek és potenciál van, és szeretnénk ezt egyetemi szintre emelni. E terület zászlóshajójául pedig a keszthelyi campust szeretnénk megtenni.”
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora a megnyitón mondott beszédében kitért arra is, hogy az idén 227 éves georgikoni agrártudás hagyományaira épülnek majd azok az új, korszerű ismeretek, amik „tárházát szeretnénk a jövő generációinak képzése során bemutatni és felvonultatni” – mondta, hozzáfűzve, hogy a KATT is e szemlélet népszerűsítését szolgálja. „Egy olyan rendezvényt kívánunk a Georgikon Napok köré csoportosítani, amely egy szélesebb kört szólít meg, nemcsak az egyetemen, nemcsak a térségben, hanem országosan is.”
Manninger Jenő, Keszthely Város polgármestere köszöntőjében örömének adott hangot, amikor a város és a MATE kiváló és példaértékű kapcsolatáról beszélt, illetve megjegyezte, hogy külön elismerés számára, hogy a diákok szeretnek Keszthelyen tanulni, élni.
A Keszthelyi Agroturisztikai Találkozót először tavaly hívták életre azzal a céllal, hogy a környezettudatos programokon, helyi, valamint az egyetemhez kötődő termelők és civil szervezetek lehetőséget kapjanak a bemutatkozásra, amellett, hogy színvonalas műveltségi, kulturális és sportrendezvényekkel teremtsenek tartalmas kikapcsolódási lehetőséget a különböző korosztályok, a MATE és Keszthely város polgárai számára.
E szándék idén sem változott: a fő cél továbbra is, hogy összekovácsolják a Georgikon jelenlegi hallgatóit, oktatóit, dolgozóit a korábban végzett keszthelyi gazdászokkal, s azokkal, akik valamilyen szállal kötődnek a MATE keszthelyi intézményéhez. Ugyanakkor a rendezvény nemcsak a campus és az egyetem nagy családját kívánja megszólítani, hanem azokat is, akik a hazai mezőgazdaság fejlesztésén dolgoznak nap mint nap.
Idén is helyet kapott a Termelői vásár az Ízek utcáján, ahol a helyi kézműves termékeket előállító vállalkozások és magánszemélyek mutatkoznak be, köztük olyanok is, akik az egyetemen végeztek vagy épp jelenleg is a MATE-n tanulnak, oktatnak.
A találkozó kísérőprogramja volt az immáron hatvanötödik alkalommal megrendezett Georgikon Napok Tudományos Konferencia is, amelynek legfőbb célja, hogy a legújabb tudományos eredmények megvitatása mellett az új eljárások, eredmények gyakorlati alkalmazását is jelentősen megkönnyítsék. Az idei szakmai eszmecsere kiemelt témája a mesterséges intelligencia volt, mint a magyar gazdaság egyik lehetséges kitörési pontja.
A KATT első napján rendezték meg a Keszthelyi Gazdászok Találkozóját is, melynek keretében a Georgikon Campus hallgatói, oktatói és dolgozói a korábban itt végzett keszthelyi gazdászokkal folytathattak szakmai eszmecserét, családias légkörben.
Nem utolsó sorban a KATT ideje alatt adták át ünnepélyesen a keszthelyi campus egyik ékkövét jelentő Szendrey Júlia Emlékház külső fejlesztéseit is, illetve koszorúzással egybekötött megemlékezésen adóztak kegyelettel a 100 évvel ezelőtt született Dr. Kárpáti István professzor emléktáblájánál.