Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2025 április 12.
Horgonyt fel, irány a KATT!
A MATE Georgikon Campus új kikötőjéből futott ki a harmadik Keszthelyi Agroturisztikai Találkozó (KATT) április 12-én. A rendezvény célja, hogy környezettudatos, színvonalas kulturális és sportprogramok mellett lehetőséget biztosítson a helyi, valamint az Egyetemhez kötődő termelők és civil szervezetek bemutatkozására.
A KATT egyik kiemelt programpontjára rögtön annak nyitányán sor került, hiszen a III. Keszthelyi Agroturisztikai Találkozó a campus új kikötőjének átadóünnepségével kezdődött. A Pethe Ferenc Kollégiumtól mindössze pár kilométerre található II. számú Vízitelep felújítást követő ünnepélyes átadásán és szalagátvágásán jelen volt Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára, a térség országgyűlési képviselője és Kendeh-Kirchknopf Gusztáv, Keszthely Város alpolgármestere is.
A KATT kihajózását a rendezvény hivatalos megnyitója követte, ahol Dr. Gyuricza Csaba rektor az új kikötőt is magába foglaló infrastrukturális fejlesztések kapcsán elmondta, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusán csaknem 3 milliárd forint értékben valósul meg korszerűsítés, modernizálás. Mint fogalmazott, a 2021-ben létrejött MATE-val - megszüntetve a korábbi szétaprózott rendszert - egy új, a társadalmi és piaci igényeket figyelembe vevő modern agrárfókuszú felsőoktatási intézményt alkottak meg. „Ennek az intézményrendszernek fontos része a keszthelyi Georgikon Campus, Európa legrégebbi agrár-felsőoktatási intézménye” – húzta alá. Hozzátette, hogy ezen intézményrendszer megalapításakor alapvető célkitűzés volt, hogy egy stabilan fenntartható intézményi működés jöjjön létre mind infrastruktúrájában, mind tartalmában. Utóbbi Keszthelyen azt jelentette, hogy megnézték, melyek azok a szakterületek, amiknek stabilan létjogosultsága van a térségben. Nem volt kérdés, hogy a több száz éves hagyományokra építő agrárképzés helyet kapjon a mezőgazdasági mérnökképzéssel és az osztatlan agrármérnöki képzéssel együtt. Hozzáfűzte azt is, hogy ugyancsak határozott döntés volt a térség intenzívebb igénybevétele. Mint arra a MATE rektora rámutatott, a jogelődök nem használták ki kellőképpen a Balaton közelségét. „Ezért döntöttünk úgy, hogy létrehozunk olyan szakokat a kutatás és oktatás szintjén is, amelyeket senki más nem tudna képviselni hitelesen, mert nem áll rendelkezésre az a háttér, az az erőforrás, amit a Balaton jelent” – mondta Dr. Gyuricza Csaba. E gondolat jegyében született meg a Keszthelyi Agroturisztikai Találkozó is, illetve a tavalyi évben megalapított Agroturizmus Tanszék is, amely nem csak az első, de az egyetlen hazai szakmai műhely is a turizmusképzésben. Tájékoztatójában arra is kitért, hogy a képzési paletta alakításában megjelentek a hallgatói igények is, így indulhatott el az agrár-közgazdász mesterképzés is.
A korszerűsítő fejlesztések hátterében álló döntések kapcsán részletezte, hogy korábban áttekintették azt, hogy mire van szükség ahhoz, hogy a több évtizede felújításra váró infrastruktúra modern köntöst kaphasson. „A szemünk előtt mindig az lebeg, hogy a hallgatók érdekeit szolgáljuk. A hallgatóknak pedig nemcsak az az érdeke, hogy tartalmilag megújult legyen a felsőoktatás, hanem az is, hogy méltó körülmények között tudják a tanulmányaikat folytatni” – szögezte le, rámutatva arra is, hogy a végső cél nem más, mint 2030-ra teljesen megújítani a Georgikon Campust tartalmában is és infrastruktúrájában is.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora tájékoztatójában kitért a legfrissebb felvételi adatokra is, amely kapcsán megjegyezte, hogy ebben az évben több mint 20 százalékkal növekedett a jelentkezők száma Keszthelyen. „Ez nagyon fontos ahhoz, hogy ne csak egy szép campust tudjunk felépíteni, hanem az meg is legyen töltve hallgatókkal is. Ennek érdekében zajlanak azok a fejlesztések, mint például a ma átadott víztelepé, ahol a hajókikötő mellett szabadidős célokat szolgáló fejlesztések is zajlanak” – mondta.
Dr. Gyuricza Csaba szólt a MATE Georgikon Campusán induló új szakokról is, amelyekről Dr. Szabó Péter egyetemi docens adott részletes tájékoztatást. Amint az Agroturizmus Tanszék vezetője részletezte, az egyetem folyamatosan megújuló és bővülő képzési palettáján immáron az agroturizmus szakirányú továbbképzés, vitorlás turizmus és lovasturizmus felnőttképzések is elérhetővé váltak.
A sajtótájékoztatóval egybekötött megnyitón bejelentették azt is, hogy egy kölcsönös megállapodás keretében együttműködés kezdődik a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, illetve a Magyar Vitorlás Szövetség között. A közös munkának keretet adó dokumentumot Dr. Gyuricza Csaba rektor, Dr. Gellér László Alajos, a szövetség elnöke és Dr. Rózsa László, a Georgikon Campus főigazgatója látták el kézjegyükkel. Az agrárium és az agroturizmus népszerűsítése és erősítése érdekében egy új együttműködés kezdetét is bejelentették a rendezvényen, aminek szándéknyilatkozatát a MATE rektora, a keszthelyi campus főigazgatója és Podlovics Péter, a Nyugati Média Ügynökség vezetője írták alá.
A délelőtti programokat egy agroturisztikai témájú szakembertalálkozó követte, ahol többek között a hazai turizmus irányairól és trendjeiről, illetve az agro-, vitorlás és lovasturizmus lehetőségeiről folytattak eszmecserét. A KATT-on mindemellett bemutatkoztak a keszthelyi lovas hagyományok is, mint például a csikósbemutató és lovaskocsikázás. A programot kutyás- és solymászbemutatóval, miniállatkerttel, sportprogrammal, valamint borkóstolási lehetőséggel színesítették a szervezők.
A Keszthelyi Agroturisztikai Találkozó nem titkolt célja évről-évre, hogy a térség helyi termék-előállító vállalkozásai bemutatkozásának és piacra jutásának is teret adjon, lehetőséget biztosítva a termelők és fogyasztók közvetlen találkozásának. Az Ízek utcájában megjelentek a térség minőségi termékeiről ismert mesterei. A Termelői Vásáron pedig az egyetemen végzett, most itt tanuló hallgatók, oktatók-kutatók, dolgozók családi gazdaságai által előállított termékeket vonultatták fel.
További sajtómegjelenés: