Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2021 október 29.
Elfogadta a Szenátus a MATE Intézményfejlesztési Tervét
A Szenátus október 26-i rendkívüli ülésén egyhangúlag elfogadta a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 2021-2024 közötti időszakra szóló Intézményfejlesztési Tervét. A MATE Kelet-Közép-Európa vezető agrár-fókuszú egyetemévé kíván válni. Küldetésének tekinti, hogy innovációorientált oktatást és kutatást végezzen, gyakorlati hatással az életminőségre és az élő környezetre, a fenntartható, zöld jövőért.
A napirend tárgyalása előtt Dr. Gyuricza Csaba rektor átadta Dr. Szigeti Orsolya egyetemi docens részére a köztársasági elnök által korábban adományozott Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, majd megbízólevelet adott át Czérna Gertrúdnak, a Kaposvári Campus hallgatójának, aki Hardi Barnabást követi a hallgatói szenátorok tisztségében. A Szenátus előző ülésén „örökös rector emeritus” címet adományozott Dr. Magda Sándor professzor részére, aki ez alkalommal vette át a cím viselésére jogosító oklevelet.
Dr. Gyuricza Csaba beszámolt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumának október 21-i üléséről. A testület elfogadta az elkezdett gazdasági átvilágítás státusz jelentését, majd egyhangúlag jóváhagyta a Szervezeti és Működési Szabályzat továbbá a Kötelezettségvállalási Szabályzat egységes szerkezetbe foglalt módosításait.
Az SZMSZ módosítása kibővítette a stratégiai rektorhelyettes feladatkörét, létrehozta a portfólió kezelési rektori megbízotti pozíciót, módosította az egyetemi sportközpont feladatait, meghatározta a Tehetség Tanács és a virtuális képzési központok működését. A Gazdaságtudományi Intézet, valamint az Üzleti Szabályozás és Információmenedzsment Intézet átalakításából létrejött az Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet, a Fenntartható Fejlesztés és Gazdálkodás Intézet, az Idegen Nyelvi Intézet és az Üzleti Szabályozás és Információmenedzsment Intézet átalakításából létrejött a Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet.
Az ülésen bemutatkozott az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, a Környezettudományi Intézet, a Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet, továbbá a Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet.
A kuratórium következő ülését december 2-án tartja.
Dr. Gyuricza Csaba arról is tájékoztatta a Szenátust, hogy október 13-án az ITM-ben Palkovics László miniszter és Csányi Sándor, a kuratórium elnöke aláírták az Egyetem finanszírozási megállapodását. Október 20-án a modellváltásról rendezett hallgatói fórumon vett részt Stumpf István kormánybiztos és az Egyetem rektora.
A napirendre térve Dr. Gyuricza Csaba előterjesztette a MATE Intézményfejlesztési Tervét, amit a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény alapján kell elkészíteni legalább négyéves időszakra, évenkénti bontásban meghatározva a végrehajtás feladatait.
Ebben a dokumentumban kell meghatározni a fejlesztéssel, a fenntartó által a felsőoktatási intézmény rendelkezésére bocsátott vagyon hasznosításával, megóvásával, elidegenítésével kapcsolatos elképzeléseket, a várható bevételeket és kiadásokat.
Az Egyetem a következő területeken fogalmazott meg ambiciózus célokat:
- A MATE már középtávon Közép-Európa vezető agráregyetemévé kíván válni.
- Az Egyetem kiemelkedő képzési programot nyújt, amely pozitív piaci, hallgatói és munkavállalói visszajelzésekben mérhető.
- A MATE nemzetközileg elismert, a szektor fejlődését támogató kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységet végez, jelentős pályázati aktivitással és kiemelkedő tudománymetriai eredményekkel.
- Az Egyetem hozzájárul a vidéki tudásmegtartáshoz és a helyi társadalmi, kulturális és tudományos élet fejlesztéséhez; növelve a térségben elhelyezkedők arányát és erősítve a helyi együttműködéseket.
- A MATE piaci szemlélettel, transzparensen és kiegyensúlyozottan gazdálkodik, hatékonyan működik. Szakítva a költségvetési szervi logikával, szigorú pénzügyi tervezés mellett korszerűsíti belső folyamatait.
A stratégiát úgy állították össze, hogy a MATE öt éven belül képes legyen kielégíteni a teljes hazai pályakezdő agrárszakember igényt.
Az oktatás fejlesztésében a legfontosabb feladat a képzési portfólió tartalmi, módszertani és hatékonysági fejlesztésének folytatása. A minőségi oktatást korszerű tantárgyak kialakításával, a piaci igényekre reflektáló szakstruktúrával és teljesítményalapú minőségmenedzsmenttel kell elérni.
A felsőoktatás-politika kiemelt célja a nemzetközi hallgatók arányának növelése. A MATE nemzetközi hallgatóinak aránya ma is átlag fölötti, de a következő öt évben elérheti a 20 százalékot.
Fejlesztendő területek a felnőttképzés és szaktanácsadás, a határon túli magyar nyelvű képzés.
Az Egyetem költségvetése – az ITM-mel kötött megállapodásnak köszönhetően – stabil, kiegyensúlyozott gazdálkodást tesz lehetővé, de a kutatási és fejlesztési területen ki kell használni az egyetem potenciális lehetőségeit a saját bevételtermelő képesség erősítése érdekében.
Dr. Gyuricza Csaba hangsúlyozta, hogy nem tűr halasztás az egyetemi életpályamodell kidolgozása és a versenyképes fizetés megteremtése az Intézményfejlesztési Tervet végrehajtó munkavállalói gárda stabilizálása érdekében. Mint mondta, a néhány héten belül megszülető bérrendezési javaslat olyan mértékű változtatásokat fog tartalmazni, amikre az elmúlt években nem volt példa. Első lépésben egy alapszintű, jelentős béremelést hajtanak végre, a másodikban a magasabb teljesítményre motiválják a munkatársakat.
Az Intézményfejlesztési Terv kiemelt területe a kapcsolatépítés a vállalati, az akadémiai és regionális partnerekkel. Az egyes jogelőd intézmények ezen a területen jelentős eredményeket értek el, ezért az Egyetem a működés racionalizálásával fenntartja, erősíti vidéki bázisait.
Az Egyetem akkor tudja teljesíteni céljait, hogy ha vonzóvá teszi képzéseit. Ezért kötött együttműködési megállapodást az agrárszakoktatási intézményekkel, amelyekkel az előző években gyakorlatilag megszűnt a kapcsolat. Jelenlegi hallgatóinknak kevesebb mint a 10 százaléka járt szakképzőbe, korábban az arányuk 40 százalék is volt. Nem kizárt, hogy maga az egyetem tartson fenn elit szakképző iskolát a hallgatói utánpótlás érdekében, említette az Egyetem rektora.
Fontos feladat az előbbre jutás a nemzetközi rangsorokban. Azt is látni kell azonban, hogy az Egyetem ma még csak méreteiben lett erősebb. Egyértelmű, világos paraméterek mentén lehet és kell előbbre jutni az említett sorrendekben.
Az alumni hálózat esetében nem annak a korszerűsítése a feladat, hanem a létrehozása. Az agrár-felsőoktatás nagy adóssága ez. A MATE egy átfogó és modern hálózatot alakít ki és működtet a jövőben.
Dr. Gyuricza Csaba kitért arra is, hogy az Egyetem bővíti a hallgatók számára ajánlott ösztöndíjak körét és fejleszti a közösségi szolgáltatásait is a sport és a kultúra területein.
A MATE jogelődjei nemcsak a finanszírozásban, hanem az infrastruktúra fejlesztésben is lemaradtak a felsőoktatás más szereplőitől. Az oktatás létesítmény és eszközparkjának teljes modernizálása is nagy feladata a következő éveknek. Ugyanez vonatkozik a gyakorlati képzés feltételeinek teljes korszerűsítésének területére.
Az Egyetem céljainak eléréséhez élvezi a kormányzat támogatását. Dr. Gyuricza Csaba együttműködést és partnerséget kért az Egyetem munkatársaitól ahhoz, hogy minden olyan feladatot el tudjanak végezni, amelyeket az elmúlt években, évtizedekben nem tudott megoldani az intézmény.
Dr. Kovács Melinda tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettes az előterjesztéshez elsőként hozzászólva összegezte az Intézményfejlesztési Terv készítésének folyamatát. Az általa vezetett egyetemi szintű stratégiai munkacsoport mellett az intézetek és a Campusok is készítették a saját terveiket. Az egyetemi stratégiai munkacsoport heti tematikus üléseken tárgyalta az anyagokat, meghatározta a terv pilléreit és fókuszterületeit. A munkában több száz ember vett részt.
Dr. Szabó István oktatási és nemzetközi rektorhelyettes kifejtette, hogy a szakstruktúra felülvizsgálatát tantárgyi szintig elvárja a fenntartó, a hallgatóság és a munkaerő-piac. Figyelembe kell venni azt hallgatói igényt is, hogy egy-egy szak hallgatói bármelyik campuson azonos oktatási körülményekkel találkozzanak. Az Egyetem egyre erősebbé teszi oktatási kapcsolatait a vállalatokkal. Már ebben a félévben is nagy számban oktatnak a MATE-n vállalati vezetők.
Dr. Mezőszentgyörgyi Dávid stratégiai és fejlesztési rektorhelyettes, aki a projekt irányító bizottságát fogja vezetni, rámutatott arra, hogy már az Intézményfejlesztési Terv is jelentős üzleti értéket képvisel. „Termékei” 2026-ban válhatnak kézzel foghatóvá. Az irányító bizottság tagjai Dr. Dragovácz Nikoletta koordinációs főigazgató, Dr. Kovács Melinda tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettes, Dr. Szabó István oktatási és nemzetközi rektorhelyettes, Ormándi Gabriella gazdasági főigazgató, Dr. Urbányi Béla, a Szent István Campus, és Vörös Péter, a Kaposvári Campus főigazgatója lesznek. A munkát úgy tervezik, hogy negyedévente és minden év végén előrehaladási jelentés készítenek a Szenátus és a Kuratórium számára.
Dr. Póti Péter egyetemi tanár a gyakorlati képzés feltételeivel kapcsolatban az infrastruktúra környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatóságának eltérő értelmezésére és követelményeire hívta fel a figyelmet. Támogatta a hallgatói utánpótlás minőségének emelését célzó törekvéseket is.
Dr. Szendrő Péter örökös rector emeritus elmondta, az előterjesztett Intézményfejlesztési Terv korszakváltást jelent, nagyon fontos, hogy megvalósuljon. Ez nemcsak a menedzsment dolga, hanem a 13 ezer hallgató és a több mint kétezer munkavállaló feladata is. Az Egyetem most olyan starthelyzetben van, ahol minden együtt van a sikeres jövőhöz. Ezt a történelmi lehetőséget nem szabad elszalasztani.
Dr. Bujdosó Zoltán egyetemi tanár, a Károly Róbert Campus főigazgatója kiemelte, hogy a terv számol a vidéki kampuszok fejlesztésével. Ez mindenképpen fontos szempont számukra, s bízik benne, hogy a fejlesztési célok megvalósulnak.
Dr. Lukács Gábor egyetemi docens az Egyetemen működő szakszervezetek nevében köszönte meg az elvégzett munkát és az érdekvédelem részéről felajánlotta segítségüket a különböző munkacsoportokban.
Dr. Magda Sándor örökös rector emeritus, a támogatást megköszönve arról szólt, hogy a középiskolákkal kialakított nagyon jó kapcsolatoknak köszönhetően vezetése alatt Gyöngyösnek soha nem volt hallgatói problémája. Azt is leszögezte, hogy a mai gazdák csak komoly tudással rendelkező partnerektől fogadják el a szaktanácsadást.
A Szenátus egyhangúlag fogadta el a beterjesztett Intézményfejlesztési Tervet.
A testület ugyancsak egyhangúlag fogadta el a második napirendi pontként tárgyalt egyetemi kitüntetési szabályzatot.