Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2023 március 03.

Egyetemi munkatársakat tüntetett ki a Magyar Növényvédelmi Társaság

A MATE több munkatársa és címzetes docense, tanára is elismerésben részesült a 69. Növényvédelmi Tudományos Napok alkalmából a Magyar Tudományos Akadémián, február 21-én.

Az eseményen Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese köszöntőjében kiemelte, a növényorvosok szerepe az élelmiszerláncban meghatározó, ugyanis munkájuk és az integrált növényvédelmi módszerek együttes alkalmazása segíti elő az egészséges élelmiszerek előállítását.
A Magyar Növényvédelmi Társaság Balás Géza emlékérmét Dr. Keszthelyi Sándor egyetemi tanárnak ítélték.

​​​​​​Dr. Keszthelyi Sándor a MATE Kaposvári Campusán, a Növénytermesztési-tudományok Intézetében tölt be csoportvezetői feladatokat. Elsősorban mezőgazdasági és agrármérnök hallgatók számára tanít növényvédelmet, növényvédelmi állattan és növénytermesztési tematikájú tárgyakat.

​​​​​​Kutatási tevékenységének fókuszában a szántóföldi növények állnak, különös tekintettel a kukorica ízeltlábú kártevőinek ökológiájára és biológiájára. Az elmúlt években kutatási tevékenysége kiterjedt a raktári és terménykártevők környezetbarát védekezési technológiáinak, az inváziós kártevők meta-analitikai feltérképezésének, valamint a rejtett életmódú kártevők non-invazív (CT-, MR- és biofoton-emisszió alapú képalkotás) kutatási területei felé. E kísérletes munkák számos, mindezidáig feltáratlan biológiai jelenségekre, kártételi következményekre mutattak rá, melyek eredményeit több nemzetközileg elfogadott, rangos folyóiratban sikerült közzétenni. Referált tudományos folyóiratokban angol nyelven megjelent közleményeinek száma 74, míg magyar nyelven 50 publikációja látott napvilágot.

A Rainiss Lajos Emlékérem kitüntetettje Dr. Petrikovszki Renáta tudományos munkatárs.

​​​​Dr. Petrikovszki Renáta a Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet Állattani és Ökológiai Tanszékének tudományos munkatársa. Sikeres államvizsga után, 2017-ben jelentkezett a SZIE Növénytudományi Doktori Iskolájába, kutatásait az Integrált Növényvédelmi Tanszéken (akkor még Növényvédelmi Intézetben) végezte, majd 2022 májusában „summa cum laude” minősítéssel szerezte meg doktori fokozatát. A doktorképzés ideje alatt különböző talajtakaró anyagok hatását vizsgálta egyes fonálféregcsoportokra. Kutatómunkája során számos hallgatóval dolgozott együtt. 17 hallgatónál volt társkonzulens, 5 alkalommal TDK és 1 alkalommal OTDK témavezető. Ezeken a versenyeken hallgatói háromszor első, egyszer harmadik helyezést értek el, valamint 4 különdíjat és egyszer a Legjobb prezentáció elismerését is begyűjtötték. Két hallgatója ezen kívül elnyerte a Környezetbarát Növényvédelemért Alapítvány I. díját. A kutatás mellett az oktatásba is belekóstolt: a növényorvos mesterképzésen Általános növényvédelmi állattan, Kertészeti, valamint Szántóföldi növények kártevői tárgyak keretén belül tartott nematológiai gyakorlatokat.

A Horváth Géza emlékérem kitüntetettje Dr. Ripka Géza, a MATE Növényvédelmi Intézet Rovartani Tanszékének címzetes egyetemi tanára.

​​​​​​Dr. Ripka Géza eddig 260 tudományos és 49 ismeretterjesztő publikációt készített önállóan, részben magyar és külföldi szerzőtársakkal közösen. Ezekben többek között 40 levéltetű, 10 levélbolha, 1 gubacsszúnyog és 138 atkafaj első hazai előfordulásáról számolt be.
Összeállította a magyarországi gubacsatka, levéltetű, levélbolha, valamint Phytoseiidae atkafajok szakirodalmi jegyzékét. A hazai faunából eddig 36 tudományra új gubacsatka fajt írt le. Ezeken kívül más atkacsaládokba tartozó további 16 fajt belga, lengyel, holland és dél-afrikai akarológus szerzőtárssal közösen írt le. 2009-ben a „Növényvédelmi akarológia. Kártevő és hasznos atkák”, 2010-ben pedig a „Levélbolhák” című könyve jelent meg.

Dr. Ripka Géza negyvenkét éve a növényvédelmi szakigazgatásban tevékenykedik.

A Linhart György Emlékérem kitüntetettje Dr. Balázs Ervin akadémikus, a MATE címzetes egyetemi tanára.

​​​​​Dr. Balázs Ervin kezdettől fogva részt vett a reguláris és posztgraduális egyetemi oktatásban, számos kandidátusi és nagydoktori értekezés hivatalos bírálója vagy bizottsági elnöke, titkára volt.
Az 1994-ben kezdődő PhD-képzésben három egyetemen (GATE Gödöllő; PATE Keszthely; ELTE TTK) is cselekvő szerepet vállalt, valamint az ELTE kísérletes növénybiológia doktori iskola alapítótagja. 1995-ben az MTA levelező, majd 2001-ben rendes tagjává választották.

Pályafutása során több mint 15 nemzetközi tudományos tanácskozás szervezője és társzervezője volt. Tudományszervezői munkát fejtett ki az OECD Cooperative Research Programban az irányító testület tagjaként, illetve elnökeként is.

2020 szeptemberétől az MTA Agrártudományok Osztályának elnökekévé választották.
Tudományos munkái a https://m2.mtmt.hu/api/author/10001016​​​​​​​ oldalon érhetők el. Öt szabadalom kidolgozásában vett részt és egy államilag elismert növényfajta társnemesítője.

2005 decemberében az MTA Martonvásári Kutatóintézetbe hívták meg, ahol megalakította az Alkalmazott Genomikai Osztályt, később az intézet igazgatóhelyettese is volt, majd az MTA agrártudományi intézeteinek összevonása után az ATK főigazgatói posztját is betöltötte 2015 januárjától 2021 júniusáig. Azóta kutatóprofesszorként dolgozik.

A Nagy Bálint Emlékérem kitüntetettje Dr. Kádár Aurél, a MATE címzetes egyetemi docense.

​​​​​​Dr. Kádár Aurélt 1968-ban a Földművelési és Élelmiszerügyi Minisztérium Növényvédelmi Főosztályára munkatársnak nevezték ki, ahol feladata a vegyszeres gyomirtás elvi irányítása, felügyelete volt. A MAE Növényvédelmi Társaságon belül a vegyszeres gyomirtási szakosztály titkári feladatainak ellátásával is megbízták. A titkári teendőket 1970–2008 között végezte.

A főosztályon a szorosan vett szakmai feladatok mellett a szakirodalom művelésére, fejlesztésére is gondot fordított. Kezdetben több szakkönyv társszerzője volt, majd önállóan a szakterületet átfogó könyveket jelentett meg munkatársaival. Utoljára 2019-ben jelent meg részletes munkája a vegyszeres gyomirtásról, „Vegyszeres gyomirtás és termésszabályozás” címmel.

A világon elsőként 1972-ben tettek javaslatot az atrazin hatóanyagú gyomirtószerek felhasználásra kerülő mennyiségének korlátozására.

A szakmérnöki oktatásban kifejtett munkássága elismeréseként a Pannon Agrártudományi Egyetem 1993-ban címzetes egyetemi docenssé nevezte ki.

A szakmai szervezet kitüntetéseit Kazinczi Gabriella, a Magyar Növényvédelmi Társaság elnöke és Farkas Sándor adta át.


A kitüntettek bemutatkozását a Növényvédelem folyóirat legújabb száma ismerteti.


Fotó: Növényvédelem című folyóirat