Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2023 december 14.

Az oktatás erejével: idén Dr. Szekeres Béla kapta az Adorján János-díjat

A Gödöllői Királyi Kastélyban vette át a 2023-as Adorján János-díjat Dr. Szekeres Béla okleveles agrármérnök, közgazdasági szakokleveles mérnök, nyugalmazott vezető főtanácsos, Dr. Gyuricza Csaba rektortól, Sári Enikőtől, a Magyar Mezőgazdaság Kft. ügyvezető igazgatójától és Bárdos B. Edittől, a Magyar Mezőgazdaság főszerkesztőjétől.

A Magyar Mezőgazdaság Kft. 2018-ban alapította meg az Adorján János-díjat, amelyet a külső szerzők közül az kaphatja meg, akinek az írását, az abban található szakmai tanácsait olvasóink a leghasznosabbnak és közérthetően megfogalmazottnak találják.

A Magyar Mezőgazdaság című agrárgazdasági hetilap első főszerkesztőjéről elnevezett díjat immár ötödször ítélték oda. Az Adorján János által megfogalmazott gondolatok, hogy „célunk a tudomány erejével segíteni a parasztságot”, máig érvényesek és ezt tekintjük továbbra is célnak – mondta köszöntő beszédében Sári Enikő, a Magyar Mezőgazdaság Kft. ügyvezető igazgatója.

Mint fogalmazott a külső szerzőkre az újdonságok, friss információk okán szükség van. A díj célja egyben az is, hogy a fiatalokat motiválja és inspirálja, hogy megtiszteltetés külső szerzőként a Magyar Mezőgazdaságban publikálni. Az idei évet összegezve Sári Enikő elmondta, hogy a nyomtatott sajtó életében nehéz időszakot élünk, számos kihívással kell szembenézni, kezdve a lapok terjesztésének nehézkességével, miután a posta idén 570 árusítóhelyen szüntette meg a lapárusítást, a mesterséges intelligencia egyre nagyobb térhódításán át. A kihívások ellenére a kiadó úgy döntött, mind a 10 nyomtatott szaklapját továbbra is kiadja, a szakmai és tudományos ismeretek terjesztése céljából, hiszen a nyomtatott sajtó még mindig a hiteles információ forrása – hangsúlyozta Sári Enikő.

A tudomány elismerésére nagyon sok díjat, kitüntetést alapítottak, de nagyon kevés olyan díj van, ami a tudományos eredmények gyakorlati megjelenítését, a társadalommal való megismertetését szolgálja, segíti, ezért ez a díj hiánypótló – mondta köszöntőjében Dr. Gyuricza Csaba, a díj fővédnöke, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora. Hiába születnek nagyszerű tudományos eredmények, ha nem történik meg társadalmasításuk és ha azok nem jutnak el az érintett gyakorlati szakemberekhez.

Mint mondta, ma a mezőgazdaságban a legnagyobb probléma nem az, hogy nem állnak rendelkezésre tudományos eredmények, a legkorszerűbb ismeretek, sokkal inkább az, hogy annak társadalmasítása, népszerűsítése nem történik meg. Ezért az ismeretterjesztésben nagyon nagy szerepe van a szaksajtónak és azoknak az egyetemi és szakmai egyéniségeknek, akik meg tudják szólítani a szakmát, a gazdatársadalmat. Az Adorján-díj lényege is ebben rejlik, hogy felhívja a figyelmet arra a munkára, ami a tudomány közérthető nyelven megfogalmazott népszerűsítése érdekében zajlik – emelte ki Dr. Gyuricza Csaba.

Az ünnepségen Bárdos B. Edit, a Magyar Mezőgazdaság hetilap főszerkesztője ismertette a díjazott, Dr. Szekeres Béla életútját. 1951. április 22-én született Budapesten. Gimnáziumi tanulmányait a Cinkotai 12 évfolyamos, mai Szerb Antal Gimnáziumban végezte, biológia-kémia tagozaton, kitűnő eredménnyel. 1970-ben kezdte el tanulmányait a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán, melyet egyetemet jeles eredménnyel végezte el 1975-ben. Az egyetem elvégzése után – kiválasztás alapján – a martonvásári Mezőgazdasági Kutató Intézet kukoricanemesítési osztályán kezdett dolgozni Kovács István osztályvezető irányítása alatt. Rövidesen azonban a gyakorlat felé vette az irányt, és miután a Sinatelepi Állami Gazdaságba hívták a növénytermesztési ágazathoz, Sinatelepre költözött. Innen hívta a MÉM Szakoktatási és Kutatási Főosztályára Dr. Prieger Károly főosztályvezető-helyettes, aki diplomamunkája konzulense volt. Ettől kezdve, 1976-tól 30 éven keresztül volt a Főosztály munkatársa, foglalkozott az agrár-szakoktatás, elsősorban a felsőoktatás kérdéseivel, minisztériumi feladataival, ügyeivel (akkor még a teljes agrár-felsőoktatás, intézményrendszerével együtt az agrártárca felügyeletébe, és sokáig költségvetésébe tartozott).

Ez az időszak egészen 2006-ig tartott, a Főosztály megszüntetéséig. A ranglétrát végigjárva, vezető főtanácsosként fogadta el a prémium-programba való belépés fölajánlását, és az agrártárca határozott munkaidőre kinevezett munkatársa volt, 2011. évi nyugdíjazásáig. Minisztériumi munkája során is folyamatosan képezte magát; így 1982-ben mezőgazdaságtudományi doktori címet, 1991-ben pedig – postgraduális képzés keretében – közgazdasági szakokleveles mérnök oklevelet szerzett. Közigazgatási ismereteit elmélyítendő, 1994-ben közigazgatási alapvizsgát, 2001-ben pedig közigazgatási szakvizsgát tett.

Elhivatott szakmaszeretettel végezte minisztériumi tevékenységeit, így az agrár-szakképzést, ezen belül az agrár-felsőoktatást érintő agrár-ágazati oktatáspolitika képviseletét, részt vett a jogalkotásban, közreműködött az agrár-felsőoktatás és szakképzés szakosítási rendszerének átalakításában, korszerűsítésében, a hallgatói létszám alakításában. Miniszteri megbízás alapján támogatta az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) és a tudományos diákköri mozgalom (TDK) munkáját. Munkáját számos kitüntetéssel ismerték el: megkapta a Magyar Felsőoktatásért díjat, a Tudással Magyarországért Emlékplakettet, Miniszteri Elismerő Oklevélben és OTDT Mestertanár Aranyéremben részesült, tavaly pedig átvehette az Életfa Emlékplakett bronz fokozatát.

Már nyugdíjazása előtt is rendszeresen publikált a Magyar Mezőgazdaságban. Azóta mutatja be az agrár-felsőoktatás karait, illetve a szakképző intézmények iskoláit, riportokat készít, mezőgazdasági, valamint szakoktatási rendezvényekről tudósít. Legutóbbi nagyobb munkája a hazai agrár-szakképzés megújulásáról, átalakulásáról a Magyar Mezőgazdaságban megjelent „Agrárszakképzés 2020” c. melléklet elkészítése volt. Alkalmanként jelennek meg írásai – szintén agrár, illetve agrár-oktatás témákban – kiadónk másik hetilapjában, a Kertészet és Szőlészetben, illetve a Kertbarát Magazinban.

Az elmúlt majdnem 20 évben több mint 250 cikkel, írással igyekezett a hazai agrár-felsőoktatás, illetve szakképzés intézményeit, legfontosabb eseményeit megismertetni a kiadónk gondozásában megjelenő lapok olvasóival. Ezzel járulva hozzá a mezőgazdaság, a mezőgazdasági szak- és felsőfokú képzés népszerűsítéséhez, amire manapság, a generációváltás korában mindennél nagyobb szükség van. Dr. Szekeres Béla ezzel a szakírói tevékenységével érdemelte ki az idei Adorján János-díjat.

Az Adorján János-díj kitüntetettje honoráriumban is részesült, melyhez támogatóként hozzájárult: az ABZ Drone Kft., az AGROTEC Magyarország Kft., Axiál Kft., a Bóly Zrt., a Corteva Agriscience Hungary Zrt., az Enyingi Agrár Zrt., a Hód Mezőgazda ZRt., a Holstein Genetika Kft., az IKR Agrár Kft., a Mezőfalvai Mezőgazdasági Zrt., a Pannon Genetic Kft., a SAATEN-UNION HUNGÁRIA Kft. és a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu