Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2022 március 16.
Almási Kitti: Kerülni kell a csak elvárásokról szóló utakat
Dr. Almási Kitti volt a vendége a Hallgatói Tanácsadás és Karrierműhely által indított Így lettem én… című előadássorozat második, március 10-i programjának a Szent István Campuson. A klinikai szakpszichológus abban igyekszik segíteni, hogy kudarcainkat inkább tanulásként éljük meg, többet lássunk és fogadjunk el önmagunkból. Ezt a célt segítik önálló kötetei (Hűtlenség, Bátran élni, illetve Lezárás, elengedés, újrakezdés) és nagy népszerűségnek örvendő előadásai is.
Gödöllőn elsősorban az önbizalmat gátló elvárásokról osztotta meg gondolatait. Rámutatott arra, hogy sok esetben magunk találjuk ki, építjük fel azokat a cselekvésünket bénító elvárásokat, amiket másokra vetítünk ki. Tudni véljük, hogy mit gondolnak rólunk egy társaságban, egy közösségben. Így aztán olyan terheket cipelhetünk magunkkal, amik a fantáziánkban születtek, de akár egész életünket korlátok közé szoríthatják.
Dr. Almási Kittit előadása előtt kérdezte a MATE Médiaközpont munkatársa.
- Hallgatóink azonosak abban, hogy mindegyiküknek a maguk útját kell kitaposniuk, mert valamennyien különbözők vagyunk. Mégis, mit tanácsol, mit tartsanak szem előtt a munka világába lépők?
- Én azt vélem legfontosabbnak és ezt is szeretném hangsúlyozni, hogy ne lépjenek olyan utakra, amelyek csak az elvárásokról szólnak. Az emberek persze nagyon is figyelik azt, hogy a környezetük milyen igényeket támaszt feléjük. Ha azonban csak erre hegyezik a fülüket és arra nem, hogy ők maguk mit szeretnének csinálni, akkor nagyon könnyen elveszíthetik önazonosságukat ebben a folyamatban. Ezt szem előtt kell tartaniuk, mert nem könnyű észrevenni a józan határt és persze az is szükséges, hogy be tudjanak illeszkedni a társadalomba.
- Lehet-e, érdemes-e tervezni a karriert?
- Nagyon jó, ha az ember tudja, hogy honnan hová szeretne eljutni és ehhez mi a következő lépcsőfok. Távolabbi célokat is ki lehet tűzni, és meghatározni az oda vezető kisebb-nagyobb köztes célokat. Már addig is, amíg csak a legelső közbülső célig eljut, sok mindent megtud magáról. Végtelenül hasznos ebben a folyamatban a rugalmasság, amivel élve a résztávokat teljesítve felül lehet vizsgálni azt, hogy jó irányban haladunk-e. Ha jól hasznosítjuk ezt a tudást és a szükséges képességek birtokában vagyunk, akkor maradhat az eredeti cél.