Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2022 december 09.
A MATE-n tartotta közgyűlését a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet
Az alkalmazkodás, a csúcstechnológia és az ösztönző támogatáspolitika segíthet a halgazdálkodási ágazaton, amit soha nem látott mértékben sújtott az esztendő az aszálytól kezdődően a háborún át a kedvezőtlen gazdasági hatásokig – hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba rektor a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) december 8-i, a MATE Szent István Campusán tartott közgyűlésén.
A tógazdaságok és az intenzív halgazdálkodási telepek az elmúlt négy évtized legnehezebb évén vannak túl, mondta bevezetőjében Dr. Németh István, a Mahal elnöke. Az 1904 óta legnagyobb aszály egy időben érkezett az orosz-ukrán háborúval, a takarmányárak drasztikus növekedésével, a gázolaj problémával.
Dr. Gyuricza Csaba rektor agrárpiaci nyolcismeretlenes egyenlethez hasonlította a kialakult helyzetet, mely során még érezhetők a Covid járvány hatásai, a tőzsdei spekuláció kihatása és az európai uniós támogatásokkal kapcsolatos bizonytalanság is. Kiutat ebből alkalmazkodással és a csúcstechnológia felhasználásával lehet találni. Hozzátette, óriási a felelőssége a támogatáspolitikának, a támogatáspolitikai ösztönzőknek is, melyek alkalmazásánál nagyobb figyelmet kell fordítani az állattenyésztésre, beleértve a halgazdálkodást is. Figyelmeztető jel, hogy évek óta csökkent a halastavak területe, miközben az ágazat komoly eredményeket ért el a hazai halfogyasztás növelésében, ami nagyon alacsony szintről indul el. Kiemelte, hogy az egyetem tudományos háttérországként segíti ennek az ágazatnak a szereplőit is.
Papp Zsolt, az Agrárminisztérium vidékfejlesztési programok végrehajtásért felelős helyettes államtitkára a jelenleg futó, 19 milliárd forint összegű Magyar Halászati Operatív Program végrehajtásáról és a következő, kicsivel nagyobb kerettel tervezett Mahop Plusz operatív program elgondolásairól tartott előadást, intenzív együttműködést kérve az ágazatban működő vállalkozásoktól.
A Mahop Plusz elfogadása ebben a hónapban várható. Tervezete 11 pályázat kiírásával számol. A 20 milliárd forint mintegy 30 százalékát szándékoznak beruházásokra fordítani, míg 15 százalékkal várhatóan a halastavak természetiérték-fenntartó szerepét támogatják majd.