Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2023 január 30.
A MATE-n találkoztak az akvakultúra hazai szakemberei
A XII. Gödöllői Halászati-Horgászati Szakember-találkozónak adott otthont január 26-27. között a MATE Szent István Campusa. Az eseményre az eddigi legtöbben, 205-en regisztráltak szerte az országból.
A résztvevőket a találkozók történetében hatodszor köszöntő Dr. Gyuricza Csaba rektor kiemelte, az Egyetem az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet égisze alatt egységes rendszerbe foglalta az érintett területen rendelkezésre álló szellemi erőforrásokat. Ezzel elősegíti, hogy a halgazdálkodás a csúcstechnológiát használva erősítse versenyképességét. Kitért arra is, hogy ezt az ágazatot is sok minden sújtja, akár az egész agráriumot. A kiút itt is az alkalmazkodás és a legkorszerűbb tudás birtoklása lehet.
Az akvakultúra jelentősége nagyobb, hangsúlyozta, mint a GDP részesedése. Szakembereink tudása nemzetközi téren elismert, világszínvonalú. Az intézet a MATE egyik legnagyobb szervezeti egysége, de ha a teljesítményét nézzük, a publikációi, projektjei és innovációi is kiemelkedők.
A szakember-találkozó azzal járul hozzá az ágazat fejlődéséhez, hogy résztvevői egymást erősítve segítik a minél eredményesebb gazdálkodást.
Örülök, hogy itt vannak! – fejezte be gondolatait az egyetem vezetője.
Dr. Kriszt Balázs intézetigazgató azt emelte ki, hogy a résztvevők többségét ismerősként köszöntheti, azaz az elmúlt években jelen voltak az egyetemi oktatásban, kutatásban, szaktanácsadásban és innovációban. Ám az új arcok is azt tükrözik, hogy a gondokkal sújtott időszakban van leginkább szükség az egyetem szellemi bázisának kihasználására.
Az intézet munkája kiterjed a bio-, a takarmány- és az élelmiszerbiztonság területeire is, amelyek mind összefüggenek az akvakultúrával. Az itt művelt tudományterületek kombinációjával egyedülálló eredményeket lehet elérni.
Dr. Urbányi Béla egyetemi tanár örömmel számolt be arról, hogy az érdeklődők az eddigi legnagyobb számban, 205-en regisztráltak a találkozóra.
Az első nap plenáris előadói Dr. Lars Ebbeson kutatóprofesszor és Dr. Nikolaos Papandroulakis kutatási igazgató voltak. A norvég szakember személyesen ismertette a digitalizáció jelentőségét a norvég haltenyésztésben, míg a görög előadó online jelentkezett be. Utóbbi az aranydurbincs és a tengeri süllő ketreces akvakultúrájában alkalmazott innovatív fejlesztésekről számolt be.
A találkozó szép hagyománya „A gödöllői oktatásért és kutatásért díj” átadása – ebben az elismerésben idén Dr. Várkonyi Eszter, a Nemzeti Biodiverzitás és Génmegőrzési Központ tudományos főmunkatársa részesült. Szintén tradíció, hogy mindig az adott év díjazottja ismerteti a találkozó alkalmából megjelenő szakkönyvet. A Dr. Bokor Zoltán, Dr. Csorbai Balázs és Dr. Urbányi Béla szerkesztette munka címe: A sügér biológiája és tenyésztése. Érdekesség, hogy a napokban még egy, az intézet gondozásában szerkesztett könyv elhagyta a nyomdát, Környezetkímélő haltenyésztés címmel.
Ugyancsak a találkozó első napján tartott előadást Papp Zsolt György helyettes államtitkár, aki a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Pluszt mutatta be.