Krisna-völgy tanulmányút - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Szakkollégiumi hírek
Menü megjelenítése
Tartalom megjelenítő
Létrehozva: 2024 november 06.
Krisna-völgy tanulmányút
2024 október 25-én a Nagyváthy János Szakkollégium tagjai ellátogattak Somogyvámosra, a Krisna-völgybe. A völgy rendelkezik egy ökofarmmal, melyet Hosszú Zoltán körbevezetésével körbe is jártunk.
A tanulmányút során először a kertészetbe vetettük be magunkat. Itt a kertészet vezetője bemutatta nekünk a kerteket, az üvegházakat, illetve mesélt azoknak a funkcióiról, ugyanis itt nem a termelés maximalizálására figyelnek. 4 fő elvük van, amit nekünk is elmondott, miszerint: nem forgatják a talajt feleslegesen, törekednek a diverzitás fenntartására és növelésére, állandó a zöldítés, az éppen nem használt földeket takarónövényekkel fedik be, ezzel törekedve a folyamatos talajtakarásra. A kert talaját fokozatosan építik fel és építik be a használatba. Ehhez többek között bioszenet, szerves trágyát és takarónövényeket használnak.
A kártevők ellen sajátos módon védekeznek. Például a tetvek ellen katicákkal, illetve más kártevők ellen növényi nedvekkel/olajokkal, komposztteával és fahamuval kezelik az érintett növényeket, de időnként egy-egy veréb csapat is segítségükre van. Mindenhez, amijük ma van alapvetően adományokból indult el, hiszen az első gyümölcsfák és növények adományokból gyűltek össze.
Kirándulásunk következő pontján a Tehénvédelmi rezervátumba mentünk. Főleg kárpáti borderes és tiroli fajtákat tartanak, de zebu hibridjeik is vannak. Az állatokat nem a húsukért tartják, hanem tejükért, illetve a munkaerejük miatt. Az ökrökkel végeznek sok kerti munkát, illetve a magtisztításban/őrlésben is nagy szerepük van.
Ezek után az óvodát, iskolát és gimnáziumot néztük meg, ezután pedig a templomot. A templomban kaptunk egy ebédet. Utolsó megállónk a nádgyökérzónás szennyvíztisztítót volt, amely vegyszerek használata nélkül tisztítja a szennyvizet.
Összességében egy szuper nap volt és rengeteget tanulhattunk vendéglátóinktól az ökofarmról, a fenntartható gazdálkodásról és az önfenntartásról. Köszönjük szépen a lehetőséget vezetőinknek valamint a támogatást a Nemzeti Tehetség Tanácsnak!