Pályázatok, ösztöndíjak

Tartalom listázó

Utolsó frissítés: 2023 január 31.

Városkormányzási Akadémia – Innovációk a városok kormányzásában Jelentkezési felhívás

Hogyan lehetne jobban kormányozni a városokat, amelyekben élünk? Milyen a városkormányzás ma Magyarországon, és milyen lehetne? Mik a problémák? Hogyan oldanak meg önkormányzati feladatokat innovatív módon más országokban? Milyen hazai jó gyakorlatokat ismerünk? A város összetett rendszer, így az irányítása is összetett ismereteket és készségeket igényel. Magyarországon egészen eddig nem létezett olyan képzési program, amely kifejezetten a városi önkormányzatiság feladataival, működési kereteivel, dilemmáival és megoldásuk lehetséges megközelítéseivel, jó gyakorlataival foglalkozott volna. Ezeket az ismereteket legfeljebb mozaikosan, hosszú idő alatt, sok ráfordított energiával lehetett összegyűjteni, elsajátítani. A Városkormányzási Akadémia hallgatói a korszerű városkormányzás legfontosabb területeiről kapnak nemzetközi kitekintésben átfogó tudást:


 - a helyi önkormányzás alkotmányos, jogi alapjai és ezek várospolitikai összefüggései
- a városi önkormányzatok működésének pénzügyi és gazdálkodási keretei
- a nyitott városkormányzás, a városlakók bevonásának lehetőségei, a modern információ-technológiai megoldásokra építő okosváros-koncepciók, és ezek kritikai értelmezése
-  a fenntartható, zöld, befogadó településfejlesztés modelljei, ezek fenntarthatósága; az integrált városfejlesztés
 -   a városüzemeltetés (pl. közútkezelés, zöldfelület-fenntartás, víziközmű, köztisztaság) gyakorlati kérdései
    a közlekedés fejlesztése és szervezése
    a humán közszolgáltatások és a lakhatás önkormányzati feladatai
    az EU-s városfejlesztési politikái és támogatási rendszerei.

A hazai és európai gyakorlatban felmerülő, az önkormányzás számára lehetőséget, illetve feladatot jelentő további tématerületek bevonására, tárgyalására, beleértve a résztvevők által felvetett témaköröket is, lehetőséget biztosítunk. Információk a jelentkezésről lentebb!

Mi a célunk a Városkormányzási Akadémiával?

Az Akadémia képzési programja a szociális piacgazdaság demokratikus helyi önkormányzatainak alapértékeire épít: a helyi önállóság eredményes, hatékony és az érintettek részvételével működő rendszerének elveit és módszereit kívánja középpontba helyezni.

Az Akadémia célja átfogó ismereteket adni a városkormányzás szakterületeiről azok elméleti megalapozásával, majd városi jó gyakorlatainak bemutatásával és az egyes témakörök között lévő kapcsolatok kiemelésével. A képzés kiemelt figyelmet fordít a nemzetközi innovációk megismertetésére.

Olyan szakembereket szeretnénk képezni, akik maguk is nyitott és innovatív gondolkodással, a nemzetközi térre való kitekintés készségével rendelkeznek, a komplex problémákat is több oldalról látva lesznek képesek munkatársként vagy vezetőként feladataikat ellátni.

Milyen a képzés formája?
A képzést akkreditált felnőttképzésként indítjuk meg, amelynek végén az Akadémiát elvégző városkormányzási szakemberek oklevelet kapnak a képzés sikeres elvégzéséről.
A képzést 2023-ban két félév alatt, összesen 12 intenzív képzési napon bonyolítjuk le, jelenléti formában. A képzési napokra kéthetente, szombatonként kerül sor, egésznapos program (10-től 17 óráig, szünetekkel és szendvicsebéddel) keretében, Budapesten.

A képzéshez fakultatív jelleggel hozzátartozik a szakmai tematikához kapcsolódó fővárosi helyszínek (például víztároló, hídkamra, bunker a metróalagútban, szennyvíztisztító, forgalomirányítási központ, villamosremíz) közös meglátogatása, valamint egy szakmai tanulmányút szomszédos ország valamely nagyvárosába.
A képzést a Budapesti Művelődési Központ szervezi és gondozza.

Ki felel a szakmai háttérért és minőségért?
A képzés tervezésekor a legkiválóbb hazai szakértőket kértük fel a szakmai közreműködésre. Ez biztosítja, hogy olyan képzési programot valósíthassunk meg, amely valóban a legkorszerűbb tudást adja a résztvevők számára.
A Városkormányzási Akadémia szakmai vezetője Tosics Iván PhD, a szociológiai tudományok kandidátusa, a hazai és európai városfejlődés elismert szakértője.

A szakmai koncepció alakítását egy kilenc tagból álló testület, az Akadémiai Tanács segíti, melynek tagjai nemzetközi szinten is elismert városfejlesztési szakemberek.

Az Akadémiai Tanács tagjai:

    Atkári János, volt főpolgármester-helyettes, igazgató, Pénzügykutató Zrt,
    Bodnár Judit, PhD, egyetemi tanár, CEU Department of Sociology and Social Anthropology
    Hegedüs József, PhD, közgazdász-szociológus, lakáspolitikai és önkormányzati szakértő, igazgató, Városkutatás Kft,
    Hitesy Ágnes, igazgató, HitesyBartuczHollai Euroconsulting Kft.,
    Hoffman István, PhD, egyetemi tanár, ELTE ÁJK Közigazgatási Jogi Tanszék,
    Pálné Kovács Ilona, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja,
    Péteri Gábor, PhD, közgazdász, önkormányzati pénzügyi szakértő,
    Szegvári Péter, volt főjegyző, volt helyettes államtitkár, nemzetközi területfejlesztési szakértő, vezető tanácsadó, City Consult Bt.
    Tordai Csaba, a főpolgármester jogi főtanácsadója, a Miniszterelnöki Hivatal volt jogi és közigazgatási államtitkára.

Van-e költségvonzata a képzésnek?

A Városkormányzási Akadémia képzése, valamint a fakultatív szakmai programokon való részvétel a sikeresen felvételizettek számára ingyenes. A program a résztvevők számára költségtérítést nem nyújt, így az utazás költségeit a résztvevők egyénileg viselik.

Milyen követelményeket kell a képzésen résztvevőknek teljesíteniük?

Az egyes képzési napok előtt a képzés résztvevői háttéranyagokat kapnak, amelyekből fel kell készülniük az előadásokra és vitákra. A képzési napokat követő héten az elhangzottakról és az előzetes háttéranyagokról szóló rövid feladatlapot töltenek ki. Az őszi félév elején a képzés szakmai vezetőjével egyeztetve záródolgozati témát választanak. A záródolgozatot év végéig kell elkészíteniük, a dolgozat bemutatására és megvédésére januárban kerül sor. A legjobban sikerült záródolgozatok esetében az Akadémiai Tanács segítséget nyújt publikációs formát találni.
A képzés teljesítésének a fenti feladatok megfelelő szintű elvégzésén túlmenően feltétele a képzési napok legalább háromnegyedén való személyes részvétel is, azaz legfeljebb három hiányzás megengedett.

Ki jelentkezhet a Városkormányzási Akadémiára?

A képzés nem Budapestről (a fővárosban működő önkormányzatokról) szól, hanem általában a városokról, ezért az ország bármely pontjáról várjuk a jelentkezőket. Ennek megfelelően a képzési napok időbeosztását úgy szervezzük, hogy a képzés helyszíne aznapi utazással elérhető legyen belföldről.

A képzésre bárki jelentkezhet, aki

    legalább egy egyetemi alapképzést sikeresen elvégzett (képzési területtől függetlenül), vagy aktív felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal rendelkezik,
    magabiztos, szakmai szövegek olvasására és szakmai eszmecserék lebonyolítására alkalmas aktív angol nyelvtudással rendelkezik,
    elkötelezett a jó városkormányzás iránt, és szeretne megismerkedni annak alapvető szakterületeivel
    magyar állampolgár
    büntetlen előéletű.

A képzést elsődlegesen a 35 év alatti korosztálynak ajánljuk. Előnyt jelent, ha a jelentkező legalább egy egyetemi alapképzést már sikeresen teljesített.

A tervezett csoportlétszám: 20-25 fő

Mi a képzés tervezett ütemezése?

A képzés teljes időtartama: 2023. április – 2024. január.

1) Jelentkezés és felvételi eljárás:

    Meghirdetés    január 27. (péntek)
    Jelentkezési határidő (szakmai önéletrajzzal és motivációs levéllel)    február 20. (hétfő)
    Értesítés a formai előszűrésen megfeleltek számára az írásbeli pontos időpontjáról    február 22. (szerda)
    Írásbeli felvételi, online eljárásban    február 24. (péntek délután) és 25. (szombat délelőtt)
    Szóbeli felvételi, jelenléti módon, Budapesten    március 10-11. (péntek-szombat)
    A jelentkezők kiértesítése a felvételi eredményéről    március 14. (kedd)

2) Tavaszi félév:
A képzési napokat április 1-től kezdődően június 10-ig minden második szombaton, 10 és 17 óra között szervezzük.

3) Őszi félév:
A képzési napokat szeptember 16-tól kezdődően december 9-ig (október 28-a kihagyásával) minden második szombaton, 10 és 17 óra között szervezzük.
A záródolgozatok leadásának határideje december 31-e, bemutatásuk és szóbeli védésük pedig 2024. januárjában történik.

Hogyan jelentkezhetsz a Városkormányzási Akadémiára?

A jelentkezés elektronikusan történik, az alábbi módon:
1) A jelentkezési lap (amely ITT érhető el) elküldése
2) Az alábbi dokumentumok megküldése a vka@bkmnet.hu​​​​​​​ címre, elektronikus formában:

    szakmai önéletrajz,
    minden befejezett felsőfokú tanulmányi végzettséget igazoló oklevél másolata,
    ha aktív egyetemi hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, hallgatói jogviszonyigazolás,
    nyelvvizsga bizonyítvány(ok) – előny, de nem előfeltétel az érvényes jelentkezéshez,
    motivációs levél, amelyben a jelentkező kifejti, mi készteti őt a jelentkezésre, milyen ismereteket szeretne szerezni és hogyan illeszkedik a program jövőbeli elképzeléseihez. Ha van olyan konkrét terület, amely kimondottan érdekli, ezt is kérjük megjelölni.

JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2023. február 20, hétfő éjfél.

Benyújtás határideje: