Városi gombatermesztő konténer a Budai Campuson - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Tartalom megjelenítő
Létrehozva: 2023 október 30.
Városi gombatermesztő konténer a Budai Campuson
A gombatermesztés mindenhol a világon a helyben keletkező mezőgazdasági- és élelmiszeripari melléktermékek újrahasznosításán és felhasználásán alapszik. A termesztett gombák a szerves növényi anyagok bontásával táplálkoznak, ezáltal hozzájárulnak a szénkörforgásához. Városi környezetben is nagy mennyiségben keletkeznek olyan melléktermékek, amelyek alkalmasak lehetnek egyes gombafajok kisléptékű termesztésére.
A MATE Kertészettudományi Intézete – partnereivel együtt - évtizedek óta aktívan részt vesz a gombatermesztés technológiájának fejlesztésében és keresi azokat a megoldásokat, amelyek a gombák széleskörű felhasználását teszik lehetővé. A Pilze-Nagy Kft. hazánk legjelentősebb laskagomba termesztő és komposzt előállító cége, amely innovatív technológiák kifejlesztésében is élenjáró vállalkozás. A MATE és a Pilze-Nagy Kft. közti együttműködés fokozása érdekében októberben a cég által fejlesztett laskagombatermesztő konténer prototípusa került elhelyezésre a Budai Campuson.
A mintegy 200 kg alapanyag befogadására alkalmas, okostelefonról is szabályozható mobil termesztő egység fejlesztésének a célja a helyben keletkező melléktermékek (kávézacc, avar, metszési hulladékok, papír, stb.) gombatermesztésben történő vizsgálata. A cég által biztosított konténerben a hallgatóink közvetlen tapasztalatokat szerezhetnek a gombatermesztésről és annak gyakorlati kivitelezéséről, az egyetem és a cég szakemberei által közösen vezetett szak- és diplomadolgozatokat dolgoznak ki. Így a kisléptékben sikeres kísérletek a Campuson lévő nagyobb befogadóképességű gombatermesztő-helyiségben is beállításra kerülhetnek.
A prototípus konténer közös fejlesztésének célja olyan műszaki megoldások kidolgozása, amelyek olcsón biztosíthatják hetente akár több tíz kilogramm friss gomba, főleg laska előállítását is.