Tartalom megjelenítő

Növénytermesztési és állattenyésztési együttműködés kezdődik Mongóliával

Létrehozva: 2025 május 07.

Növénytermesztési és állattenyésztési együttműködés kezdődik Mongóliával

Mongólia harmadik legnagyobb tartományából, Dornodból érkező delegációt fogadott Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora május 6-án, a Szent István Campuson. Az egyeztetés során nem csak áttekintették, de együttműködési megállapodásba is foglalták azokat a területeket és tevékenységeket, ahol a MATE és a mongol régió szakemberei közös munkába kezdhetnek.

A mostani látogatás előzménye Obrusánszky Borbála Anna, Magyarország mongóliai nagykövetének március végi látogatása volt egyetemünkön. Az akkori találkozó alkalmával Dr. Gyuricza Csaba hangsúlyozta, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem célkitűzései között kiemelt szempont a nemzetközi kapcsolatok bővítése, ápolása, így az ázsiai ország irányába is nyitott az együttműködési lehetőségek feltérképezésére.
Az ezt követő kapcsolatépítés eredményeképpen érkezett ötfős delegáció egyetemünkre a 123 600 km2 területű és mintegy 84 600 lakosú Dornod tartományból. A delegáció tagja volt Csöjbalszan, a tartomány fővárosának polgármestere is. Ez a város, ahol a tartomány több, mint 56 százaléka, 47 500 fő él, Ulánbátortól 661 km-re keletre található, stratégiai helyen fekszik Oroszország és Kína határának közelében, így kulcsfontosságú gazdasági és kereskedelmi központ mind a keleti régió, mind a határokon átnyúló együttműködés számára.


A térség fő gazdasági tevékenységét a bányászat, az energiaipar, a mezőgazdaság és az állattenyésztés teszik ki, éppen ezért a találkozó során számos közös, együttműködésre alkalmas pontot találtak a felek. A megállapodás – amit Dr. Gyuricza Csaba rektor és Dovchin Munkhbayar, Dornod tartomány Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Főosztályának (AFA) vezetője láttak el készjegyükkel – fő pontjai a növénytermesztési, növényvédelmi technológiák alkalmazása kültéri és üvegházi termesztés során, állattenyésztéssel kapcsolatos rövid képzések szervezése, mezőgazdasági adatgyűjtési technológiák alkalmazása, valamint oktatói, kutatói és hallgatói csereprogramok indítása voltak.


Hazánk és Mongólia diplomáciai kapcsolatai immár 75 éves múltra tekintenek vissza. A MATE közreműködésével folytatott és újonnan megkezdett együttműködések tovább erősíthetik a két nemzet közös munkáját, többek között az oktatás és a kutatás-fejlesztés területein.

A delegáció részére a MATE szakemberei további ismeretterjesztő programokat és campus-látogatásokat is szerveztek, melyek során lehetőség adódott a magyar kultúra mélyebb megismerésére is.