Tartalom megjelenítő

Ismerd meg önmagad és tudni fogod a sorsodat!

Létrehozva: 2025 május 08.

Ismerd meg önmagad és tudni fogod a sorsodat!

Rendhagyó önismereti és sorselemző kalandra invitálta Dr. Kádár Annamária a MATE Károly Róbert Campusán az érdeklődőket. A Nyitott Akadémia által szervezett előadás résztvevői egy önismereti utat járhattak végig, amelyen mindenki önmagától kérdezhetett és önmagának adhatott válaszokat. A felmerülő kérdésekhez egy-egy virtuális kulcs is járt, amik a válaszok megtalálásához nyújthattak segítséget.

Életed filmje

Az utazás témája köré felépített előadáson, mely során számtalan külső és belső utazásról szóló személyes történet előkerült, az első feladat az volt, hogy a jelenlévők gondolkodjanak el életük filmjéről. Például melyik színész lenne a főszereplő, milyen címet kapna a film és mi lenne a nyitójelenet? Vannak-e benne csodás véletlenek, fordulatok vagy segítőtársak? Van-e katarzis a filmben?

Kádár Annamária a történet elmeséléséhez iránymutatást is nyújtott. Elmondta, 3 típusú történetmesélési módot különböztetnek meg. Az első az emelkedő narratíva, amikor a negatív történés felől haladunk a pozitív felé. A második az ereszkedő narratíva. Ilyenkor a pozitív pontból jutunk el a negatívba. Minden családban vannak feketebárányok, bűnbakok, az ő történetük jellemzően ilyen. A családok hajlamosak erre visszavezetni a saját sikertelenségüket, kudarcaikat. A harmadik típus a váltakozó narratíva. Ilyenkor minden negatív eseményt valami pozitív fordulat követ és ezek váltogatják egymást. Jó, ha a saját életünk történetének elmesélésekor ez utóbbi mesélési módra törekszünk. Az átkeretezés módszerével próbáljuk meglátni például azt, hogy mi mindent tanultunk a nehézségekből, kudarcokból.

Mi a te pillanatod története?

A második feladat során a résztvevőknek meg kellett találniuk életük azon pillanatát, melynek hatására más emberré váltak, teljesen átalakultak. Ebben a blokkban szó volt a kognitív disszonancia jelenségéről és arról, hogy miért változtatunk nehezen a meggyőződéseink alapját adó úgynevezett „A” téglákon. Pl. más vallási hovatartozásának a megváltoztatása, vagy egy rokon dohányzásról való leszoktatása is lehetetlen feladat egészen addig, amíg egy átélt élmény hatására nem keletkeznek repedések az „A” téglán. Egy meghatározó történés hatására vagyunk csak hajlandóak átértékelni a korábbi nézeteinket, meggyőződéseinket, mert az ember alapvetően nehezen vallja be magának is, hogy tévedett valamiben vagy már másként gondolkodik valamiről. Sokszor ezek lesznek életünk legfontosabb történetei.

A gyomrod nem tud hazudni!

Máté Gábor gondolatai is előkerültek az este folyamán. A magyar származású kanadai orvos egy továbbképzésén hangsúlyozta, hogy a gondolatainkat át lehet verni, az érzéseink változnak, de a gyomrunk nem tanult meg hazudni.

Kádár Annamária kérte, hogy mindenki gondolja át, hányszor járt úgy élete során, hogy valamivel kapcsolatban megszólalt a belső vészcsengő, de nem hallgatott rá, végül utólag kiderült, hogy mégiscsak érdemes lett volna. Éppen ezért szorgalmazta, hogy próbáljunk meg figyelni és kezdjünk el hallgatni a zsigeri megérzéseinkre.

A perfekcionizmus báli ruhába öltöztetett önbizalomhiány

A kutatások eredményei alapján az, hogy mennyire képes valaki a boldogságra, 50%-ban a genetikai adottságoktól függ, 40%-ban attól, hogy mit teszünk érte és csak a maradék 10%-ban függ a tárgyi és az anyagi dolgoktól.

Popper Péter szerint annyira el vagyunk foglalva azzal, hogy megteremtsük a boldogság kellékeit, hogy közben elfelejtünk élni. Kádár Annamária hangsúlyozta, érdemes felnőttként újratanulni azt, amit gyerekként tudtunk, vagyis jelen lenni a pillanatban és nem a múlton rágódni, vagy a jövő miatt aggodalmaskodni. Tartsunk pizsamanapot, törekedjünk rá, hogy legyenek strukturálatlan hétvégéink, amikor nem kell mennünk sehova. Mert egészen biztos, hogy nem a pénz hajszolásával töltött napok során fogjuk életünk legboldogabb, legemlékezetesebb pillanatait megélni.

 

szöveg, fotók: Nagy Réka