Gyöngyösi hallgatók az OTDK-n - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Tartalom megjelenítő
Létrehozva: 2025 április 30.
Gyöngyösi hallgatók az OTDK-n
Két nap alatt 64 tagozatban több mint ötszázan ismertették kutatási eredményeiket az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Közgazdaságtudományi szekciójában. A Miskolci Egyetemen a MATE Károly Róbert Campusának 2 hallgatója képviselte intézményünket. Pataki Péter a Digitális pénzügyek, kriptovaluták, Bujdosó Diána Eszter pedig a Munkaerőpiaci folyamatok szekcióban mutatta be dolgozatát. Mind a ketten az ITDK-n elért első helyezéssel kvalifikálták magukat az országos fordulóra. Péter gazdaságinformatikus alapképzéses, Diána pedig doktorandusz hallgató. Ebből az alkalomból beszélgettünk velük.
A TDK nevezés ötlete
P.P.: Azért jelentkeztem, mert az Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíjasa voltam és a pályázáskor vállaltam az ITDK-szereplést. Emellett szerettem volna a kutatásomat megmérettetni annak érdekében, hogy a bírálatok alapján fejleszteni tudjam. A kriptopénzek világa régóta érdekelt, így nem esett nehezemre az, hogy a széleskörű – elsősorban külföldi – szakirodalmi hátteret felkutassam, s a témámhoz leginkább illeszkedő tartalmakat a dolgozatomban szintetizáljam.
B. D.: A TDK-szereplésem ötlete nem egy hirtelen jött elhatározás eredménye volt, sokkal inkább egy tudatosodó folyamat része. Már a mesterképzésre való jelentkezésemkor is tudtam, hogy szeretném elmélyíteni a gyakorlati tapasztalataimat egy olyan témában, amely valóban megérint – és amelyben van személyes érintettségem is. A sors fura fintora volt, hogy ez a személyes érintettség másik 183 munkavállalót is érintő krízishelyzet lesz.
Témához témavezetőt vagy témavezetőhöz témát?
B. D.: Amikor Multikulturális menedzsment órán a témavezetőm, Dr. habil. Rudnák Ildikó tanárnő ismertette a tantárgyi követelményeket, tudtam, hogy őt fogom felkérni témavezetőmnek. A hab a tortán, hogy a konzulensemnél választható diplomadolgozati témaköröknél megtaláltam a változásmenedzsmentet is, így a konzulenshez választottam témát és vice versa.
A tanárnő szaktudása és hozzáállása motiváló és inspiráló, nem tudom elégszer megköszönni a kitartó együttműködését, az állandó útmutatását és a tanácsait. Neki köszönhetem, hogy egy pillanatra sem bizonytalanodtam el, hiszen folyamatosan biztosított a támogatásáról, jelen volt és nem engedte el a kezem, mindig a helyes irányba terelgetett és kihozta belőlem azt, amit még magam sem tudtam, hogy bennem rejlik.
P. P.: Gazdaságinformatikus alapszakos hallgatóként a szakvezetőmhöz fordultam azzal a kéréssel, hogy segítse a kutatásomat. Dr. Zörög Zoltán tanár úrral sikerült pontosítani a témát és a kutatási célokat. Ő segített a kérdőíves kutatásom előkészítésében és lebonyolításában, illetve több konzultáció folyamán a meglátásaival és javaslataival irányította a munkámat és a kutatásomat. Ezúton is nagyon köszönöm a segítségét!
A csoportos létszámleépítés hatása az elbocsátott és a tovább alkalmazott munkavállalókra egy adott vállalatnál
B. D.: A kutatás fókuszában egy brit multinacionális vállalatnál lezajlott leépítési folyamat állt, amelyben jómagam is érintett voltam. Munkahelyemen a felsővezetői döntés értelmében a teljes globális üzletág 184 budapesti alkalmazottjának munkaköre a csoportos létszámleépítéssel megszűnt, ezen pozíciókat Indiába szervezték ki. A dolgozat célja az volt, hogy feltárja, milyen hatással van a csoportos létszámleépítés a munkavállalók mentális állapotára, lojalitására, valamint a munkahelyi légkörre – mindazokra nézve, akik elveszítették az állásukat, s mindazokra, akik maradtak. A változásmenedzsment elméleti keretébe ágyazott kutatásban kvalitatív és kvantitatív módszereket is alkalmaztam, több mint 200 fő részvételével, valamint egy felsővezetővel készített mélyinterjúval. A fókusz különösen a HR és a vezetői kommunikáció szerepére irányult a leépítés folyamatában.
A reakció és ami mögötte van
B. D.: A kutatás egyik eredménye nagyon meglepett és az OTDK-szereplésem során új megvilágításba is került. A férfi válaszadóim szignifikánsan negatívabban élték meg a csoportos létszámleépítést, mint a nők. Ezt akkor még főként a szervezeti kommunikáció és a támogatás hiányosságaival magyaráztam, azonban az egyik bírálóm rámutatott egy mélyebb, társadalmi gyökerű okra: a klasszikus családmodellben a férfi gyakran a családfenntartó szerepében jelenik meg, így az állás elvesztése nemcsak egzisztenciális, hanem identitásbeli és lelki válságot is jelenthet számukra. Ez a megközelítés tovább árnyalja a kutatásom eredményeit, és megerősít abban, hogy érdemes lenne mélyebben is vizsgálni a nemi szerepek hatását a munkahelyi krízisek megélésére.
A kriptopénzek és azok kockázatainak megítélése a fiatal korosztály szemszögéből
P. P.: A saját környezetemben azt tapasztaltam, hogy a fiatalok közül sokan fektetnek kriptopénzekbe, bár – anyagi lehetőségeik korlátozott volta miatt – csak minimális összegeket azért, hogy kipróbálják e befektetések működését. Kíváncsi voltam arra, mennyire ismeri ez a korosztály az ilyen típusú befektetések kockázatait, s mennyire van tisztában a mögöttes technológiával. Ugyanis régi befektetői bölcsesség, hogy csak olyan pénzügyi termékbe szabad befektetni, amelynek a tartalmát, működését átlátja a befektető.
Eredmények
P. P.: Némileg meglepett, hogy a válaszadók portfólióján belül a kriptopénzek aránya nem volt elhanyagolható mértékű. A nagy többségük szerint szükség lenne erősebb nemzetközi és hazai szabályozásra. A többség – szubjektív megítélésük szerint – tisztában van a kriptopénzekkel kapcsolatos kockázatokkal. Természetesen a minta nem volt reprezentatív, így a válaszok csak az adott mintára vonatkoztathatók.
Az OTDK-élmény
B. D.: Fantasztikus élmény volt! Kivételes lehetőség, hogy az ország minden pontjáról érkező, inspiráló kutatásokkal ismerkedhettem meg, és a hazai tudományos élet fiatal kiválóságaival együtt mérettethettem meg magam. Valódi szellemi pezsgés volt, amely megerősített abban, hogy jó úton járok.
P. P.: Nagy öröm volt számomra, hogy a kutatásaim eredményeit előadhattam és az újabb bírálatok, meglátások segítségével tovább fejleszthetem a jövőben a vizsgálataimat, hiszen nem szeretném abbahagyni. Hasznos volt találkozni olyan fiatalokkal, akik hasonló témában kutatnak.
A tapasztalatok kamatoztatása
P. P.: Jelenlegi munkakörömben még nem tudom kamatoztatni a kutatásom által szerzett tapasztalataimat, de nem zárható ki, hogy a jövőben hasznát vehetem majd egy esetleges munkahelyváltáskor.
B. D.: Már a gyöngyösi campus által meghirdetett intézményi TDK-n való részvételem is annyira inspiráló volt, hogy jelentkeztem doktori képzésre. Jelenleg a MATE Gazdaság- és Regionális Tudományi Doktori Iskolájának 2. féléves doktorandusz hallgatója vagyok. A TDK-dolgozatomban megkezdett kutatás nemcsak témaötletként, hanem módszertani és tartalmi alapként is tovább él a doktori munkámban. A célom, hogy még mélyebben feltárjam a vállalati változások humán aspektusait, különösen a kríziskezelés, szervezeti kommunikáció és a munkavállalói jól-lét összefüggéseiben.
szöveg: Nagy Réka, Bujdosó Eszter Diána, Pataki Péter
fotók: Pataki Péter, pixabay.com