Elindult a 2024-es Kutatási Kiválósági Program - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Tartalom megjelenítő
Létrehozva: 2024 február 28.
Elindult a 2024-es Kutatási Kiválósági Program
Több, mint kétszeres volt a túljelentkezés a Kutatási Kiválósági Program 2024 elnevezésű oktatókat és kutatókat támogató projektre, amelynek ünnepélyes megnyitójára február 27-én, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) gödöllői campusán került sor. A kiválasztott szakemberek a program kétéves időtartama alatt fejenként mintegy négymillió forintnyi támogatást vehetnek igénybe.
A tavalyi évben pilot jelleggel elindított program sikerét látva, az egyetem vezetése az idei évre is meghirdette a Kutatási Kiválósági Programot, melynek keretében idén februártól egészen 2025. decemberéig a MATE munkatársanként évi bruttó 2 millió forint (tehát összesen 4 millió forint) kutatásra fordítható támogatást biztosít a program – közel hetven fő – résztvevői számára, ezzel is csökkentve a kutatói tevékenységük terheit.
A Szent István Campuson tartott ünnepélyes megnyitón Dr. Gyuricza Csaba, az egyetem rektora beszédében emlékeztetett arra, hogy nemrégiben elkészült a MATE 2030-ra keresztelt cselekvési terv, amely az elkövetkező hat évre irányozza elő az egyetem céljait és feladatait. Ezek a célok pedig, hogy az egyetem 2030-ra ott legyen a világ élvonalában, illetve, hogy a régió elsőszámú agrárfókuszú felsőoktatási intézményé váljon, világviszonylatban pedig a száz legjobb agrártudományokat oktató egyeteme közé kerüljön. „Elindultunk ezen az úton” – szögezte le Dr. Gyuricza Csaba, hozzátéve, hogy e terv alappillérei között szerepel a magyar mezőgazdaság versenyképessé tétele is, aminek biztosítása érdekében a MATE differenciált támogatást, motivációt és ösztönzést kíván nyújtani az egyetem minden munkavállalója számára. „Nemcsak az oktatók, kutatók, hanem a funkcionális munkatársak számára is, hiszen a kettő egyensúlya az, ami az egyetem működését előre tudja vinni és összhangba tudja hozni” – húzta alá.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora kijelentette, hogy e szemlélet vonatkozásában kiemelt szerepe van a Kutatási Kiválósági Programnak. Örömének adott hangot, amikor felidézte, hogy kétszeres túljelentkezés mutatkozott az eredetileg hatvan főre tervezett támogatási lehetőség kapcsán. Végül összesen hatvanhét pályázó jelentkezését választották be, bővítve az eredetileg meghatározott keretet.
A program nagy népszerűségére való tekintettel Dr. Gyuricza Csaba kitért arra is, hogy a közeljövőben lehetőség nyílhat 8-12 kutatócsoport – több tízmillió forintos mértékű – támogatására is.
Zárásul úgy fogalmazott, hogy a most induló program „olyan ösztönzést jelent az erkölcsi támogatáson túl, amely segítséget tud adni ahhoz, hogy a kollégák még kiválóbb eredményeket tudjanak elérni”. Hozzáfűzte, hogy a program kínálta lehetőségen túl a részvétel felelősséget is jelent, hiszen „jó példával kell elöl járniuk a fiatalabb kutatók, a doktoranduszok és a hallgatók előtt. Abban a tekintetben mindenképpen, hogy érdemes kutatással foglalkozni, érdemes jól végezni a feladatunkat, mert vannak követendő példák, akik már elismerésben részesülnek, és bekerülnek ebbe az elit klubba.”
Dr. Kovács Zoltán tudománystratégiai rektori megbízott, egyben a Kutatási Kiválósági Program vezetője bemutatójában összegezte: „ennek a programnak kifejezett célja a MATE kiváló kutatóinak támogatása a tudományos teljesítményük fokozásában, kutatási ambíciójuk elérésében, nemzetközi elismertségük növelésében.” Hozzátette, hogy „ezzel járulunk hozzá az egyetemi stratégiához illeszkedő állományi szegmentáció létrehozásához, az egyetemi kultúraváltáshoz, összességében az egyetemünk kutatási stratégiájának megerősítéséhez.”
A megnyitón elhangzott az is, hogy a kiválasztás során a pályázatokat elbíráló bizottság a jelentkezők eddigi szakmai és önálló kutatási teljesítményét, illetve a benyújtott kutatási terv szakmai kiválóságát, ambícióját, innovatív jellegének mértékét, valamint megvalósíthatóságát mérlegelte. A programba beválogatott résztvevők részére Dr. Gyuricza Csaba oklevelek átadásával kívánt sikeres kutatói munkát.
A Kutatási Kiválósági Program 2024 az anyagi támogatáson túl lehetőséget biztosít arra is, hogy a pályázatra beválasztott kutatók részt vehessenek különböző szakmai közösségi eseményeken, munkájuk és eredményeik láthatóbbá váljanak a nemzetközi térben is és nem utolsó sorban segítséget kapnak karrierútjuk építésében is.