Tartalom megjelenítő

Bozóki Boglárka nyerte a Roska Tamás-díjat az OTDK agrártudományi szekciójába

Létrehozva: 2024 november 14.

Bozóki Boglárka nyerte a Roska Tamás-díjat az OTDK agrártudományi szekciójába

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke és a Szakmai Bizottságok 71 pályázó közül, idén először kétlépcsős értékeléssel választották ki szekciónként a legjobb 16 előadót, akik a 37. OTDK szekcióinak plenáris eseményein tartják meg előadásaikat. A szakmai zsűri Bozóki Boglárka, a MATE Növénytudományi Doktori Iskola PhD-hallgatójának eddigi munkásságát ismerte el a rangos Roska Tamás-díjjal, így ő tarthat majd előadást az agrártudományi szekcióban.

A beérkezett 71 pályázatról idén először kétlépcsős értékeléssel született döntés. Elsőként az OTDT szakmai bizottságai által felkért ad hoc bizottságok értékelték a pályázatokat, és ennek során kiválasztották az általuk két legjobbnak ítélt pályázót. Második körben az OTDT szakterületért felelős alelnökéből, valamint a szakmai bizottságok által delegált egy-egy képviselőből álló négy tudományterületi döntéselőkészítő ad hoc bizottság meghallgatta az ad hoc bizottságok által javasolt két-két jelölt előadását, és ennek alapján szekciónként kiválasztották a legjobb előadót, összesen 16 főt.


A Roska Tamás-pályázat díjazottjai elismerő oklevelet, emlékérmet és 300.000 forint pénzjutalmat kapnak, valamint ajánlást szereznek rangos tudományos folyóiratokban való megjelenésekre, továbbá az OTDT támogatja tudományos és tehetséggondozó pályázatokra benyújtott pályázataikat.
A megfelelő időben és módon végzett szántóföldi talajművelés jelentőségével a MATE fiatal kutatója, Bozóki Boglárka már a korábbi TDK és OTDK kutatásai során is foglalkozott.

Legfrissebb kutatómunkájában a termőhelyhez adaptált növényi sorrendet vizsgálta, a talajművelés és az éghajlatváltozás aspektusából.  „A kutatási téma rendkívül aktuális, a talaj ugyanis egyszerre jelenti a gazdálkodás és az élelmiszertermelés alapját. Komplexitását számos tényező határozza meg, a globális klímaváltozás azonban fokozott mértékben hat a szántóföldi termelésre. A termőhely és a növénytermesztés összhangja tehát akkor kedvező, amikor a termőhelyhez és a közgazdasági körülményekhez alkalmazkodó növények termesztése során hosszabb időszak alatt sem károsodik a környezet. A talajállapothoz és környezethez alkalmazkodó talajművelési mód és megfelelő szántóföldi növényfajok megválasztása egy, a fenntartható növénytermesztés hatékonyságát meghatározó tényező” – összegezte előadását a Bozóki Boglárka.

A kutatás eddig elért eredményei alapján elmondható, hogy a fenntartható növénytermesztés megvalósítása érdekében az okszerűen alkalmazott talajművelési módszerek komoly előrelépést jelentenek a talaj minőségének megőrzésében, a hasonló kutatási eredmények alapján pedig újabb lehetőségek nyílnak az éghajlatváltozás okozta kihívások kezelésére, a szántóföldi kísérletek ezért kiemelkedő jelentőséggel bírnak a környezeti fenntarthatóság hatékonyságának javításában.


A Roska Tamás-pályázat díjazottjainak szeretettel gratulálunk!