BioTreatED konzorciumnak ad helyszint a Szent Istvan Campus - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Tartalom megjelenítő
módosítva ennyi ideje: 4 óra
Létrehozva: 2025 május 06.
BioTreatED konzorciumnak ad helyszínt a Szent István Campus
A közös munka megkezdése előtti első személyes egyeztetésre május 6-7. között kerül sor Gödöllőn. A projekt fő célja, hogy korszerű bioalapú megoldásokat keressen az öntözővizek biztonságáért. A Water4All Horizont Europe pályázat keretén belül megvalósuló együttműködésben a MATE részéről az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet vállalt szerepet.
A számos nemzet, többek között lengyel, portugál, spanyol, török és norvég kutatóit foglalkoztató szakmai program olyan lényeges, napjaink mezőgazdaságát meghatározó témákat taglal, mint például:
- a mezőgazdaságban használt trágya hormonálisan aktív vegyületeinek és azok hatásainak nyomon követése az öntözött földeken, valamint a talajvízben,
- a különböző hormonhatású vegyületek lebontására alkalmas mikroorganizmusok felkutatása és kiválasztása,
- a hormonálisan aktív vegyületek lebontására, továbbá méregtelenítésére szolgáló biológiai módszeregyüttes kifejlesztése és hitelesítése,
- a célzott eljárás hatékonyságának kiértékelése laboratóriumi és helyszíni vizsgálatok segítségével,
- az érdekelt felek bevonása, ezáltal értékes kapcsolatok kiépítése.
A Water4All program 2022-ben indult az Európai Unió Horizon Europe kutatási és innovációs programjának égisze alatt, hogy előremozdítsa a vízbiztonsághoz köthető kutatásokat és innovációkat Európában és azon túl.