Tartalom megjelenítő

Az egykori Gödöllői Agrártudományi Egyetem néhai rektorára emlékeztek

Létrehozva: 2025 május 09.

Az egykori Gödöllői Agrártudományi Egyetem néhai rektorára emlékeztek

Születésének 90. évfordulója alkalmából emlékünnepség keretében idézték fel Dr. Kocsis Károly, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem jogelődintézmény rektorának életútját május 8-án, a Gödöllői Királyi Kastélyban. Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora beszédében felidézte azokat a vezetői intézkedéseket, amelyek kiállták az idő próbáját és amik ékes példái Kocsis professzor munkásságának.

Dr. Kocsis Károly 1935. május 5-én született Komáromban. 1959 óta dolgozott a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem jogelődjénél, a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen. Kezdetben a Mezőgazdasági Gépészmérnöki Kar Mezőgazdaság Villamosítása és Állattenyésztés Gépei Tanszékének oktatója, majd 1996-tól 2005-ig a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Európai Tanulmányok Központjának alapító igazgatója volt. 1978-tól 1982-ig az egyetem rektorhelyettesi teendőit látta el. 1982–1990-ig Rómában az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezetében dolgozott, ahol a FAO Európai Regionális Hivatalának programjaként 24 európai és több mint 30 fejlődő ország részvételével működő Európai Agrárenergetikai Kutatási Együttműködési Hálózat főkoordinátori feladatait látta el. 1990–1996 között két ciklusban is működött az egyetem rektoraként. 1996–1999 között oktatói munkája mellett ismét rektorhelyettesként dolgozott. A Szent István Egyetem megalakulása után a Szent István Egyetemi Napok főszervezője és felelőse volt. Az Egyetemi Tanács professor emeritus címet adományozott számára. Gödöllőn, 2005. november 9-én hunyt el.


Az emlékére rendezett ünnepségen Dr. Gyuricza Csaba, a jogutód Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora elismerte: „meghatottan állok itt, mert, ha körbe nézek a teremben, olyan, mintha évtizedeket léptünk volna vissza az időben, hiszen azok a kollégáim, egykori tanáraim ülnek itt, akikkel nagyon sokat találkoztam 20-30 évvel ezelőtt. Nagyon örülök, hogy ebben a körben most együtt emlékezhetünk!” Hozzátette, hogy voltaképpen pontosan azon években volt hallgató, amikor Dr. Kocsis Károly az egyetem rektora volt. „Nagyon sok intézkedésével még ma is találkozunk. Azt szokták mondani, hogy egy vezető munkájának eredményességét egy dolog mutatja meg: az idő. Hogy mennyire időtállóak a döntései, intézkedései és hogy mennyire időtállóak azok a cselekedetek, amiket vezetőként hozott. Dr. Kocsis Károly esetében azt mondhatom, hogy legalább három dolog ma is velünk van az ő vezetői munkájából” – jelentette ki a MATE rektora, hozzáfűzve, az egyik az, hogy közvetlenül a rendszerváltás után lett az egyetem rektora, ami egy rendkívül izgalmas és kritikus időszak volt, hiszen első ízben merült fel hazánk vonatkozásában az európai integráció lehetősége. „Ma ez már egy természetes kifejezés, de a kilencvenes években komoly előrelátást jelentett az, ha valaki az európai integrációról gondolkodott” – mondta, rámutatva többek között azokra az új képzésekre, amiket Kocsis professzor útnak indított. Munkásságának másik időtálló mementója az, hogy kiterjesztette az egyetemet, s átlépve Magyarország határain, elérhetővé tette azt a Kárpát-medencében is. „Ő indította el a csíkszeredai, székelyföldi képzést, ami utána kiterjedt a határon túli területek más részére is, és a mai napra mondhatjuk azt, hogy a magyar agrár-felsőoktatás ennek eredményeként lett az egész Kárpát-medence felsőoktatásának, agrár-felsőoktatásának központja” – húzta alá Dr. Gyuricza Csaba. A harmadik fontos, s a mai napig tartó intézkedése a MATE rektora szerint pedig az 1996-ban itt, az egyetemen megrendezett Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari kiállítás volt. „Ez egy történelmi tett volt” – szögezte le.


Dr. Gémesi György, Gödöllő Város polgármestere a találkozó fontosságát méltatva elmondta, hogy napjainkban kiemelt fontossággal bírnak az olyan közösségmegtartó rendezvények, mint a mostani emlékünnep is, hiszen manapság az emberek egyre inkább eltávolodnak egymástól. Egy ilyen társadalmi közegben valós érték az emlékek és élmények közös felelevenítése. Beszédében elismerően szólt a néhai rektorról, felidézve, hogy kezdő polgármesterként is felnézett az akkor már sokat tapasztalt, gyakorlott egyetemi vezetőre.


Az emlékünnepségen – amelyen mások mellett jelen volt Kocsis professzor özvegye, dr. Kocsis Károlyné Katalin és Dr. Molnár István, egyetemünk volt hallgatója is, aki munkásságát 2014-ben ismerték el Kocsis Károly-díjjal – Dr. Szabó István, a MATE oktatási és nemzetközi rektorhelyettese, a Műszaki Intézet igazgatója, Dr. Barótfi István, a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Gépek Tanszék vezetője, Mária Kadlečíková, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO Európáért és Közép-Ázsiáért felelős regionális képviseletének vezetője és Dr. Bujáki Gábor egykori kollégiumigazgató is megemlékeztek a néhai rektorról. Emlékezetükben a néhai rektorról egyetemesen egy szerény, minden részletre kiterjedő nagybetűs ember alakja rajzolódott ki. A visszaemlékezéseket Balázs Gusztáv fotóválogatása tette még színesebbé és átélhetőbbé. A prezentációjában szereplő képek negyedszázad történetét fogták át.


​​​​​​