A holisztikus szemlélet hozhat megoldást a globális élelmezési kihívásokra - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Tartalom megjelenítő
Létrehozva: 2024 november 07.
A holisztikus szemlélet hozhat megoldást a globális élelmezési kihívásokra
A jelen és a jövő legaktuálisabb kérdéseit vitatták meg a szakemberek szerdán a MATE Kaposvári Campuson. Az "Egy Egészség koncepció a haszonállatok takarmányozásában" című konferencián többek között az élelmezés és az élelmezésbiztonság holisztikus megközelítése került fókuszba. Az eseményen Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora azt hangsúlyozta: a rendezvény témája egybecseng a MATE filozófiájával.
Dr. Gyuricza Csaba rektor kiemelte: „Az egészséges életmódnak a holisztikus megközelítéséről van szó, arról, hogy az egészséget csak egy egymásra épülő rendszerben lehet kezelni. Mindez a talajjal kezdődik, a növénytermesztéssel, az állattenyésztéssel, a termékfeldolgozással folytatódik és a késztermékben zárul, vagyis a termőföldtől az asztalig rendszerben gondolkodunk.
A rektor kiemelte: ezt a szemléletváltást mielőbb meg kell valósítani az agráriumban. „Ma bátran ki lehet jelenteni, hogy a magyar mezőgazdaságot alapvetően a támogatások tartják életben. Jól látszik, hogy ez a struktúra gazdaságilag nem életképes. Az ágazat akkor lehet működőképes, ha áttérünk arra a holisztikus szemléletre, amely ennek a konferenciának is a fő témája.”
Az Egy egészség konferencia központi témája a folyamatosan növekvő népesség élelmezése volt. Dr. Kovács Melinda akadémikus, a MATE Élettani és Takarmányozástani Intézet igazgatója arról beszélt: legalább hetven százalékkal növelni kellene az élelmiszer-előállítás volumenét, ez pedig hagyományos módszerekkel nem lehetséges. „Ezen a konferencián olyan kutatásokat is bemutatunk, amelyek a Nemzeti Laboratórium Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszer-biztonságért projekt keretében valósult meg. A 2,4 milliárd forintos program ezt a globális problémát kezeli. A legmodernebb biotechnológiai, génszerkesztési eljárásokkal új módszereket és növényvonalakat, innovatív technológiákat, konkrét termékeket és hibrideket fejlesztünk.”
Somogyi Zoltán, az Állatorvostudományi Egyetem tanársegédje a takarmányba adagolt antibakteriális szerek ellenállásra gyakorolt hatását kutatja. Az eredményeket az Egy egészség konferencia résztvevői is megismerhették Kaposváron. „Az állat-és humángyógyászatban felhasznált antibiotikumok ellenállóvá teszik a baktériumokat. Így az állatok megbetegedése esetén nem hatnak majd az antibiotikumok, valamint az állati terméket fogyasztó emberre is veszélyes lehet. Ha azonban megfelelő higiéniai körülményeket teremtünk a konyhában, akkor az emberre való átterjedése minimalizálható.”
Az „Egy Egészség koncepció a haszonállatok takarmányozásában" című konferencia a 21. Nemzetközi Takarmányozási Szimpózium és az Egy Egészség Nap közös rendezvényeként az Élettani és Takarmányozástani Intézet szervezésében valósult meg és kapcsolódott az „Egy Egészség” Világnapjához (november 3.), valamint az MTA Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozathoz.