Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2025 április 12.

Változó vadgazdálkodás Székelyföldön

A Székelyföldi Vadgazdálkodás lehetőségei és kihívásai címmel tartottak szakmai napot április 11-én, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Campusán.

A MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet szervezésében létrejött szakmai eszmecsere megnyitóján Dr. Gyuricza Csaba rektor leszögezte, hogy a vadgazdálkodás igen fajsúlyos ágazat, hiszen évente legalább 40 milliárd forintnyi értéket állít elő. Ennek azonban természetes velejárói az olyan konfliktusok is, mint például a vadkárok. Mint rámutatott, ez is jelentős tétel, hiszen országosan csaknem 2,5 milliárd forintra tehető. „Az oktatásnak és kutatásnak rendkívül komoly szerepe van abban, hogy ezeket a konfliktusokat kezelni lehessen, egyúttal ki tudjuk használni a lehetőségeket. Mi ennek a feladatnak az élenjárói kívánunk lenni, azzal, hogy van egy olyan országosan és nemzetközi szinten is ismert és elismert egységünk Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet néven, amely az ágazat oktatási igényét teljes vertikumában lefedi” – húzta alá. Hozzátette, nagy öröm a MATE számára az, hogy évek óta sikeresen zajlik Székelyföldön is a vadgazda mérnöki képzés, amelynek kiszélesítésére, további bővítésére minden érintett fél nyitott.

 

 


Az előadásokat megelőzően együttműködési megállapodás született a MATE és Boros Zoltán képzőművész között, melynek keretében az egyetem – előre egyeztetett feltételek szerint – felhasználhatja az alkotó műveit, különösképpen a Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet kiadványaiban, illetve vászonnyomat formájában elhelyezheti azokat a szervezet tantermeiben és folyosóin. A megállapodás kapcsán Dr. Gyuricza Csaba rektor elmondta, hogy „folyamatosan fejlesztjük az egyetemet, és ennek a fejlődésnek – a képzéseink tartalmi megújításán túl – része az is, hogy infrastrukturálisan is folyamatosan modernizáljuk intézményeinket.” Rámutatott arra, hogy Boros Zoltán alkotásai is hozzájárulnak ahhoz, hogy a Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet épülete megújuljon, szebbé váljon. „Büszkén mondhatjuk, hogy a hazai vadgazdálkodáshoz kapcsolódó művészet egyik legtekintélyesebb szereplőjének képei fogják díszíteni ezt az épületet” – jelentette ki.
Boros Zoltán munkásságát weboldalán, és közösségi média felületein (instagram facebook) is megtekinthetik.


A szakmai napon értekeztek a megváltozó romániai vadászati lehetőségekről, így arról a tendenciáról is, miszerint a vaddisznó vadászatát napjainkra felváltotta a medvevadászat. Erről Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács elnöke tájékoztatott. Szólt továbbá a medvetámadások statisztikai adatairól és az azokból levonható következtetésekről is. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke pedig részletgazdag beszámolót tartott a világelső zergebak vadászatának körülményeiről, amelyből kiderült, hogy a 14 éves, 54 kilogramm súlyú bakot ifjú Adolf Hesshaimer, egy szász kereskedő ejtette el 1934. október 26-án a Fogarasi-havasokban.


Végezetül Boros Zoltán vezetésével a szakmai nap résztvevői megtekintették a képzőművész tárlatát.