Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2022 december 05.
Uszodai születésnap: A MATE magasra tette a lécet
Családi vizes sportnappal ünnepelte első születésnapját a Gödöllő Városi és Térségi Uszoda december 3-án. Úszóversenyek, játékos váltóverseny, szinkronúszó bemutató és vízilabda mérkőzés váltották egymást a medencékben. Az eseményen köszöntőt mondott Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora, Dr. Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség és Madaras Norbert, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke.
– Egy éve adtuk át a magyar vidék egyik legszebb uszodáját. Kiböjtölte a város, a térség, hiszen évtizedeket vártunk rá. Sokat csúszott a beruházás is, de annál nagyobb örömmel vettük birtokba az elkészült létesítményt – szólt a résztvevőkhöz Dr. Gyuricza Csaba. – Külön öröm volt számunkra, hogy a MATE tulajdonába és fenntartásába került az uszoda, hiszen lehetőséget kínált arra, hogy még nagyobb lendületet adjunk az új egyetem létrehozásával újraszervezett sportéletnek. Nem is kell szégyenkeznünk: az egyesületi tagok száma hatszorosára nőtt. Volt mire építenünk, hiszen több sportágban értünk el korábban is kiváló eredményeket.
A MATE-GEAC összesen mintegy 2000 igazolt sportolóval működik, közülük ezren vizes sportokat űznek. Férfi és női vízilabdát, úszást kedvtelésből vagy akár versenysportolóként. Ez akkora fellendülés, amire büszkék lehetünk.
Ehhez persze sok feltételt kellett megteremteni. Biztosítani az anyagi forrást, amelyből élettel lehet megtölteni az uszodát és az erkölcsi támogatást, amiről az egyetem maximális mértékben gondoskodott. Élsportolói ösztöndíjat alapítottunk, bevontuk az általános iskolai tanulókat is.
Elkötelezett, életútjukkal már bizonyított szakosztályvezetőkre is szükségünk volt, akik pályafutásuk alatt a legmagasabb szintű eredményeket értek el Európa-bajnokságoktól világbajnokságokon át olimpiákig. Munkánkban élvezzük a vízilabda és az úszószövetség támogatását. Vezetőik részvétele a családi napon törekvéseink iránti elkötelezettségüket igazolja.
Befejezésül Dr. Gyuricza Csaba elmondta: Az egyetem büszke arra, hogy meg tudta oldani az uszoda nyitva tartását a jelen gazdasági helyzetben is.
– Ha felsorolok néhány szót, mi jut önöknek azokról az eszükbe? – kérdezte a résztvevőket Dr. Wladár Sándor. – Jó megjelenés, tökéletes testtartás, önbizalom, energia, test és lélek harmóniája, tudatosság, versenyképesség, állóképesség, társaskapcsolatok, barátság, biztonság, stabilitás, boldogság, változatosság. Nekem a sport, amit egyszerűen nevezhetünk „mozgásgyógyszernek”. Nem vényköteles, nem kell a rendelőkben sorba állni. Egyetlen veszélye a hozzászokás! Legyen ez a mi, az Önök és gyermekeink „szenvedélye". Az egyetlen jó értelemben veendő szenvedélybetegség.
Nem vagyok elfogult, a mi sportágunk abban különleges, hogy életmentő! Ahogy mondjuk, minden gyermek tanuljon meg úszni! És ez a jelen kormányzati támogatással lépcsőzetesen meg fog valósulni.
Gödöllőn nagyon magasra tették a lécet. Megalakultak az úszó és vízilabda szakosztályok és magas létszámmal vannak jelen a hétköznapokban. A MATE-GEAC-ban 750 gyermek és fiatal versenyző úszás oktatását és edzéseit vezeti Mutina Ágnes egykori Európa-bajnokunk és kiváló, elkötelezett kollégái. Az elmúlt hónapokban 32 gyermekkel jutottak el a szakmai vizsga szintjére.
Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok vezetésével felépült a vízilabda szakosztály, amiben több száz játékos szerepel. Az U 11-14 és idősebb korosztályokban több tucat tehetség igyekszik eljutni a legjobbak közé. Az élsport mellett az egyetem kiemelt célja, hogy a magyar értelmiségi kör, az egyetemisták kikerülve a nagybetűs életbe, magukkal vigyék a fizikai aktivitás, mint műveltségi terület fontosságát.
– Az a cél, hogy legalább heti 3x1,5 órányi időt töltsenek el egyetemistáink a sportolással. Annál is inkább, mert a felmérések szerint a felnőtt lakoságban négy emberből csak egy sportol – hangsúlyozta az úszó szövetség elnöke.
Madaras Norbert első alkalommal járt a gödöllői uszodában.
– Nagyon szép ez a komplexum és példája annak a fejlődésnek, ami az elmúlt egy évtizedben megvalósult Magyarországon. Minden új uszoda új esély arra, hogy egyik nap belép az ajtaján egy kisfiú vagy kislány, akiből válogatott vízilabdázó vagy úszó lesz. Ez fontos, de még fontosabb az, hogy nap mint nap lehetőséget ad minél több fiatal mozgására.
A vízilabda szövetség elnöke kiemelte: Az uszoda az egyetem égisze alatt működik. A legnagyobb fejlődési potenciál éppen az egyetemi sportban van.
– Az élsport mellett is lehet jól tanulni és kell is jól tanulni. A magyar vízilabda válogatott 1932-ben állt először az olimpiai dobogó tetején, s további 8 győzelem szerepel a mérlegünkben. Mindig azokban az időkben voltunk a legjobbak és legsikeresebbek, amikor a legjobb játékosok komolyan vették a tanulást és diplomát, sőt diplomákat szereztek.
Gödöllő és az egyéves uszoda üzenet lehet mindenkinek. Ha a legsikeresebb sportágak találkoznak az egyik legsikeresebb egyetemmel, az közép- és hosszútávon is jót hozhat – vélte Madaras Norbert, s köszönetet mondott a MATE vezetésének a sport iránti elkötelezettségért.