Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2023 április 18.

Magyarországról, Gyöngyösről is irányították a CMS kísérlet méréseit

2023 tavaszán a MATE gyöngyösi Károly Róbert Campusáról is irányították a világ egyik vezető részecskefizikai kísérletének, a CMS-nek az adatfelvételét a MATE Műszaki Intézet Femtoszkópia Laboratóriumának kutatói.

A Nagy Hadron Ütköztető (LHC) a világ legnagyobb méretű és legnagyobb energiájú részecskegyorsítója, melyet a svájci-francia határon elterülő Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN üzemeltet.  Az LHC gyorsító proton-proton ütközéseinek adatait négy nagyobb (ALICE, ATLAS, CMS, LHCb) és négy kisebb kísérlet (TOTEM, LHCf, MoEDAL és SND) gyűjti és elemzi.  A Kompakt Muon Szolenoid, angol rövidítéssel CMS nevű nagy részecske- és magfizikai kísérlet 21 m hosszú, 15 m magas, közel 14.000 tonna súlyú berendezés, melyet több, mint 5000 kísérleti fizikus együttműködése épített fel, a világ 59 országának 251 kutatóintézetének és egyetemének együttműködésével. A CMS eddigi legfontosabb eredménye a Higgs boson felfedezése volt 2012-2013 során, az ATLAS kísérlettel közösen.

A CMS kísérlet irányítóközpontja Franciaországban, az LHC gyorsító 5-ös ütközési pontjánál
Szillási Zoltán (ATOMKI és CERN, Berzés öregdiák) felvétele
, 2023 február

 

A CMS kísérletben öt magyar tagintézmény vesz részt: a Debreceni Egyetem és az ELKH Atommagfizikai Kutató Intézete, mindkettő Debrecenből, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont, mindkettő Budapestről, valamint a MATE Műszaki Intézet Femtoszkópia Laboratóriuma a MATE gyöngyösi Károly Róbert Campusáról. A MATE Műszaki Intézet CMS csoportja 2018-ban jött létre, a Femtoszkópia Laboratórium keretei között, Csörgő Tamás kutatóprofesszor (MATE és Wigner Fizikai Kutatóközpont) vezetésével. A MATE CMS csoportjának jelenleg aktív tagjai még Novák Tamás egyetemi docens (MATE és BGE), a CMS Eredményességi Díjas Nemes Frigyes PhD (MATE és Wigner FK) és Szanyi István PhD-hallgató (MATE, Eötvös Loránd Tudományegyetem és Wigner FK).

A CMS kísérlet irányítóközpontja Franciaországban, részlet. Jobbról balra Csörgő Tamás (MATE Műszaki Intézet, KRC Gyöngyös, és ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont, Budapest), Szillási Zoltán (CERN és Debreceni Egyetem, Berzés öregdiák) és Béni Noémi (CERN és Debreceni Egyetem)

 

Gyöngyösről, a MATE Femtoszkópia Laboratóriumából irányította Csörgő Tamás, Novák Tamás és Szanyi István a CMS kísérlet adatfelvételét 2023 tavaszán. Eddig összesen 37 alkalommal teljesítették a heti hét napon, 0-24 órában működő CMS kísérlet 8 órás adatfelvételi műszakjait; ezek közül az első négyet Franciaországban, Cessy-ben, az LHC 5. ütközési pontjánál mérve, a többi 33 mérési műszakot pedig már Magyarországról, Gyöngyösről teljesítve. Eredményeikkel lényegesen járultak hozzá a CMS kísérlet adatgyűjtéséhez az LHC jelenlegi 3. mérési időszakában. Méréseik során elsősorban technikai adatok felvételére került sor, melyen segítenek a CMS kísérlet részeinek az egymáshoz képesti pozícionálásában, a CMS kísérlet és az LHC beüzemelésében a 3. mérési időszak elején. A legfontosabb adatok rögzítése továbbra is csak Franciaországban lesz majd lehetséges.

Novák Tamás fizikus, tanszékvezető egyetemi docens, MATE Műszaki Intézet,  KRC Gyöngyös, a CMS kísérlet adatgyűjtő rendszerét távirányítja Gyöngyösről 2023 áprilisában

 

Középiskolai tanulmányaimat Gyöngyösön, a Berze Nagy János Gimnáziumban végeztem, a legendás fizikatanár, Kiss Lajos tanár úr, valamint a matematika tudását és szeretetét generációkban megalapozó Hejjel László tanár úr vezetésével. Álmomban nem gondoltam akkor arra, hogy egyszer majd Gyöngyösről irányíthatjuk a világ egyik legnagyobb, vezető részecskefizikai kísérletének adatfelvételét. Mára azonban ez már nem álom, hanem költséghatékony és az ajtónkon bekopogó valóság” – mondta Csörgő Tamás kutatóprofesszor, a gyöngyösi CMS csoport vezetője. „Ezen a téren a gyöngyösi CMS csoport úttörő szerepet tölthet be Magyarországon. Úgy vélem és úgy remélem, hogy ez a nemzetközileg egyre jobban terjedő megoldás hamarosan itthon is további követőkre talál.

Csörgő Tamás fizikus, az Európai Akadémia tagja, kutatóprofesszor, MATE Műszaki Intézet,  KRC Gyöngyös, és ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont, Budapest a CMS adatgyűjtő rendszerét távirányítja Gyöngyösről, 2023 áprilisában

 

Mi szükséges hozzá? Speciális szaktudás a CMS kísérlet mérőrendszeréről, kiváló internetes kapcsolat, néhány számítógép és sok-sok munka. Noha a legfontosabb, kritikus adatokat továbbra is csak a CMS kísérlet helyszínén, az LHC 5-ös ütközési pontjában, Franciaországban kell majd megmérnünk, de a mérések pontosításához, kalibrációjához szükséges adatok hazai felvétele korábban elképzelhetetlen távlatokat nyitott meg a magyar fizikusok számára.

Szanyi István fizikus, MATE Műszaki Intézet,  KRC Gyöngyös, ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont, Budapest, az Eötvös Loránd Egyetem PhD hallgatója irányítja a CMS adatgyűjtő rendszerét Franciaországban, a CERN-ben, 2023 februárjában

 

A MATE CMS csoport támogatói a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Hivatal (NKFIH) a K133046-os és 2020-2.2.1-ED-2021-00181 sz. pályázatai, az Új Nemzeti Kiválósági Program ÚNKP-22-3 sz. pályázata, valamint a Tudás Körei Egyesület.

 

Kelt Gyöngyösön, 2023. IV. 13-án.

Szakmailag jóváhagyta: Csörgő Tamás fizikus, az Európai Akadémia tagja, a MATE kutatóprofesszora