Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2023 április 03.
Az MTA doktora okleveleket adtak át az Akadémián
Nyolcvankét kutató, köztük Dr. Anton István, a MATE Állattenyésztési Tudományok Intézet Állatnemesítés Tanszékének tudományos tanácsadója, a Festetics Doktori Iskola témavezetője, valamint Dr. Táncsics András, a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet tudományos főmunkatársa, a Molekuláris Ökológia Tanszék vezetője nyerte el 2022-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet. A kiemelkedő tudományos munkásságukat doktori műben összegző, eredményeik kiemelt részét sikeresen megvédő kutatók március 28-án vehették át az Akadémián a rangos cím megszerzését igazoló oklevelet.
Anton István akadémiai doktori értekezésének középpontjában egyes gazdasági állatfajok genomikai vizsgálata áll. Genetikai kapcsoltságot állapított meg szarvasmarhafajtákban a diacilglicerol-O-aciltranszferáz 1, a tiroglobulin és a leptin egypontos nukleotid-polimorfizmusai és az intramuszkuláris zsírtartalom, a tejtermelés és a tej beltartalma között. Teljes genomvizsgálat alapján magyartarka fajtában új lokuszokkal jellemezhető kapcsoltságot állapított meg értékmérő tulajdonságokkal, így az izomszövet zsírtartalmával, a hústenyészérték- és a fertilitástenyészérték-indexszel. Teljes genomvizsgálat alapján magyar szürke szarvasmarhafajtában olyan lokuszokat azonosított, amelyek kapcsoltságot mutatnak a becsült tenyészértékkel és a szarv színével. Eredményei alapján újszerű genomikai tenyészértékbecslési módszer alakítható ki. Új multiplex vizsgálati módszert dolgozott ki a miogenin génpolimorfizmusok egyidejű vizsgálatára sertésfajtákban. A módszer segítségével négy sertésfajtában (magyar nagyfehér, duroc, mangalica és magyar lapály) meghatározta az allél- és genotípus-gyakoriság értékeit, továbbá kapcsoltságot állapított meg a miogenin genotípusok és a napi súlygyarapodás között. Teljes genomvizsgálat alapján magyar nagyfehér fajtában több lokusz esetében is kapcsoltságot állapított meg a szaporasági mutatókkal (összes malac száma, születéskori alomsúly, halva született malacok száma, választáskori alomsúly és a fialások közötti idő).
Táncsics András akadémiai doktori értekezésének középpontjában a kőolaj-eredetű szénhidrogének, elsősorban a környezetet igen erősen szennyező benzol- és alkilbenzol-származékok (BTEX-vegyületek) mikroaerob körülmények közötti biodegradációjának vizsgálata, illetve az e folyamatban részt vevő mikrobaközösségek és enzimek szerepének feltárása állt. Kutatásaiban a klasszikus és a molekuláris mikrobiológiai módszereket ötvözve igazolta, hogy a BTEX-vegyületek mikroaerob körülmények közötti lebontása eltér a tisztán aerob és anaerob lebontási útvonalaktól, volumenét tekintve pedig jelentős folyamat. Kimutatta, hogy a régóta szennyezett, oxigénlimitált talajvizek mikrobaközösségeiben többnyire a Burkholderiales rendbe tartozó baktériumfajok a dominánsak. Sikeresen izolált egy a munkacsoportja által Zoogloea oleivorans néven leírt baktériumfajt, melynek segítségével rekonstruálta a toluol mikroaerofil körülmények közötti lebontásának biokémiai útvonalát. Meghatározta két általa izolált Malikia spinosa-baktériumtörzs genomját, és azonosította a benzol, toluol és az etilbenzol lebontásért felelős géneket. Eredményeinek köszönhetően pontosabb képet alkothatunk a kőolaj-eredetű aromás szénhidrogénekkel szennyezett felszín alatti közegek mikrobiális közösségeiről, illetve arról, hogy a közösségalkotó mikroszervezetek hogyan vesznek részt a benzol- és alkilbenzol-származékok lebontásában. Felfedezései a környezetvédelmi hasznosítás szempontjából is ígéretesek.
Az Akadémia Alapszabálya szerint az MTA doktora címet az Akadémia annak ítélheti oda, aki tudományos fokozattal rendelkezik, az általa művelt tudományszakot a tudományos fokozat megszerzése óta is eredeti tudományos eredményekkel gyarapította, tudományszakának mértékadó hazai és nemzetközi tudományos körei előtt ismert és elismert, kiemelkedő tudományos kutatói munkásságot fejt ki, tudományos eredményeit doktori műben foglalja össze.