Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2024 november 27.

A MATE az üzleti életben is partner

A MATE 100 Klub partnerei számára szervezett üzleti találkozót a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem november 27-én, a Gödöllői Királyi Kastélyban. A szakmai együttműködések lehetőségeit felvonultató eszmecserét Dr. Gyuricza Csaba rektor párját ritkító mérföldkőnek nevezte, amire az akadémiai világban Magyarországon, de talán még Európában sem volt példa.

A MATE 100 Klub országosan egyedülálló szakmai szövetség, mely az idei év nyarán került megalapításra, s egyetemünk 100 legjelentősebb vállalati partnereinek és ágazati szereplőinek vezetői számára teremt új együttműködési platformot. A Gödöllői Királyi Kastélyban rendezett partneri találkozón a MATE kiemelt partnerei ismerkedhettek meg az egyetem intézetei, gazdasági társaságai és funkcionális szervezeti egységei által kínált kutatási, fejlesztési és innovációs szolgáltatásokkal.

Beszédében Dr. Gyuricza Csaba rektor hangsúlyozta, korábban nem volt példa arra, hogy ilyen szervezett körülmények között az egyetemi világ képviselőit, a gazdaság, a tudomány, a piac és a szakma, a tudományos terület szereplőit egyidejűleg úgy ültessék asztalhoz, hogy az segítse a gyakorlati életet, a közvetlen tudományos eredmények gyakorlati hasznosítását. Hozzátette, hogy napjaink kihívásai, mint például a klímaváltozás, olyan nagy feladatot rónak az egyetemekre és a gazdasági élet szereplőire egyaránt, amit csak összefogással és együttműködéssel lehet megválaszolni. „Ez akiindulási pontja annak a koncepciónak, amit az egyetemünk működésénél meghatároztunk és felépítettünk a MATE 2030 stratégia keretében. Ebben az oktatást, a kutatást, az egyetem működtetésének digitális alapokra helyezését és a MATE, illetve a külvilág, a gazdasági élet, valamint a szakpolitikával való szoros együttműködést határoztuk meg kiemelt stratégiai célként” – fogalmazott, rámutatva arra is, hogy e gondolatiságot szolgálja a MATE 100 Klub létrejötte is, aminek idei megalakulását követően a mai rendezvény volt az első fontos állomása. A MATE rektora elmondta, hogy az üzleti világban megszokottak a mostanihoz hasonló B2B, üzleti partnereket érintő rendezvények, de egyetemeken eddig nem voltak ilyenek. „Ez egy újdonság és nagyon örülök annak, hogy ilyen szép számmal részt vesznek rajta. Köszönöm annak az 53 cégnek, amelyek felsővezetői, első számú vezetői és egyéb szinteken képviseltetik magukat! Azt gondolom, a legfontosabb az, hogy olyan kompetens vezetők jelenjenek meg, akik egyetemünk munkatársaival közösen olyan kutatásokat tudnak generálni, amelyeknek konkrét gyakorlati haszna is van” – szögezte le.

Végezetül aláhúzta, hogy a rendezvény legfontosabb célkitűzése nem más, minthogy összehozza az akadémiai világot, az üzleti világot, az ágazati szervezeteket az egyetemek képviselőivel, hogy olyan kutatási irányokat határozhassanak meg, amelyeknek a végterméke akár egy kézzelfogható termék, egy technológia, egy fajta lesz, amivel erősíthető az egyetem, a piaci szereplők és maga az agrárgazdaság.

Amint arra a szakmai előadások is rávilágítottak, a MATE számos együttműködési lehetőséget kínál partnerei számára az innovációs térben, legyen szó akár innovációfinanszírozásról, akár a vállalatok innovációs képességének megerősítéséről, a célirányos kutatásoktól az alkalmazott kutatásokon át egészen a közös termékfejlesztésig vagy szabadalomig. Minderről Nagy László, a MATE Pályázatkezelési és Innovációmenedzsment Igazgatóság igazgatója beszélt, aki arra bíztatta a megjelenteket, hogy „találják meg azokat a kutatási, innovációs kutatási irányokat, szolgáltatásokat, amikkel az egyetem tevőlegesen hozzá tud járulni a vállalati szféra kutatás-fejlesztési részéhez. Bízom abban, hogy a nap végére nem az lesz a kérdés, hogy együtt tud-e működni és milyen témában az egyetem, hanem hogy mikor fogja tudni megkezdeni azt az együttműködést, ami jövőre, illetve a későbbiekben valóban forrásorientáltan fog tudni landolni az egyetemnél, illetve a gazdasági szereplőknél.”

Dr. Kovács Zoltán tudománystratégiai rektori megbízott az idén elindított Kiemelt Kutatócsoportok programról szólva bemutatta többek között azt is, hogy a projekt szerves része a MATE 2030 stratégiának. Az egyetemünk kutatási és publikálási teljesítményének további fokozását és ezen keresztül is nemzetközi láthatóságunk növelését célul kitűző cselekvési terv kapcsán kitért arra is, hogy a program keretében a MATE 13 kutatócsoportot támogat kiemelten 3 éven keresztül. Amint arra szakmai előadásában ki is tért, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kiemelten fontosnak tartja, hogy nemzetközi szinten az agrárium meghatározó, megkerülhetetlen szereplője legyen. Ennek jegyében immáron a MATE közel 150 kutatóját támogatják az egyetem különböző campusain és képzési helyein egyaránt. Szólt azon nemzetközi rangsorokról is, amelyeken az egyetem évről évre egyre előkelőbb helyezéseket ér el. Rávilágított továbbá arra is, hogy a MATE hírneve, eredményei és megítélése a piaci szereplők számára is presztízst jelent, hiszen a MATE-s hallgatók felkészültsége, szakmai rátermettsége a munkaerő világában is értékkel bír, tovább öregbítve az őket foglalkoztató vállalatok jó hírnevét.

A találkozón több mint 50 partnervállalat, mintegy 80 vezetője és munkatársa vett részt, akik közel 100 szakmai tárgyalást bonyolítottak le a MATE szervezeti egységeivel. Mindeközben, a rendezvény ideje alatt a Kiváló Kutatócsoportok is bemutatkoztak, így a résztvevők többek között megismerhették a korszerű növénytermesztési, állattenyésztési és kertészeti technológiák fejlesztésével és a klímaváltozással kapcsolatos kutatásokat, illetve a fenntartható, biztonságos és egészségtudatos élelmiszerellátással kapcsolatos kutatások gyakorlati vonatkozásait is.

Szintén az üzleti találkozó részét képezte egy a Projekttől a megvalósításig című szekció, aminek keretében Komonyi Lajos, a Pályázatkezelési és Innovációmenedzsment Igazgatóság Kiemelt Projektek Osztályának vezetője bemutatta a projektgenerálási folyamatokat és a támogatási konstrukciókat. Kocsis-Kiss Mónika, a Pályázatkezelési és Innovációmenedzsment Igazgatóság Nemzetközi Projektek Osztály vezetője pedig ismertette a nemzetközi eredményeket, sikertörténeteket és lehetőségeket.