Hír - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Hírek
Tartalom listázó
Létrehozva: 2025 március 06.
Egy egyetem feladatai túlmutatnak az oktatási és kutatási szerepkörökön
A MATE 2024-ben hirdette meg az évtized végéig tartó stratégiai programját, amiben fontos szerepe van a szintén tavaly megalapított Impakt díjaknak. Papp Dávid projektvezető az első díjátadó ünnepségen úgy vélte, hogy kimagasló, valóban világszínvonalú munkásságokat ismerhettek el.
Az Impakt díj projektvezetője szerint a világ vezető egyetemei egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az úgynevezett harmadik missziós munkákra, azaz azokra a társadalom egésze szempontjából hasznos tevékenységekre, melyek túlmutatnak a hagyományos oktatási és kutatási szerepkörökön. Az Impakt díjak első átadóünnepségén szólt arról is, hogy felemelő érzés volt számára az a nagyfokú aktivitás, aminek eredményeként több, mint 50 jelölés érkezett a különböző díjak odaítélésére. Mint fogalmazott, kimagasló, valóban világszínvonalú munkásságokat ismerhetett meg. „Bízom benne, hogy az Impakt díjak bevezetése eléri célját, inspirálólag hat majd nemcsak a díjazottakra, de mindannyiunkra. Remélem, hogy a társadalmi felelősségvállalás irányába sikerült tenni egy lépést, és hogy a harmadik missziós szemlélet, a fenntarthatósággal kapcsolatos célok priorizálása erősödik és erősödni fog egyetemünkön, hiszen azt gondolom, hogy ez mindannyiunknak az érdeke.”
Az Innovációs Impakt díjat Dr. Koris András egyetemi tanár, az Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet Biomérnök és Folyamattervezési Központ Élelmiszeripari Műveletek és Folyamattervezés Tanszék vezetője részére adták át. Az Innovációs Impakt díj a munkatársak kreatív ötleteit és azok megvalósítását hivatott díjazni, ideértve a kutatás és fejlesztés terén elért eredményeket, szabadalmak benyújtását vagy a piaci innovációt.
Dr. Malatinszky Ákos egyetemi docens, a Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Tanszék munkatársa érdemelte ki a Fenntarthatóságért Impakt díjat, amit a bizottság azon munkatársak részére ítélhet oda, akik kutató- és fejlesztőmunkájukkal, tudományos szaktudásukkal, akár globális vagy lokális problémákra adott megoldásaikkal segítik a zöld átállást, a természeti értékek és környezetünk megóvását.
Az Agóra Impakt díjat, amiben azon munkatársak részesülhetnek, akik programokat szerveznek, szakmai közösségeket, fórumokat hoznak létre vagy tartanak fenn, ezáltal serkentik az intellektuális életet és bővítik az Egyetem kapcsolatrendszerét, Dr. Kovács Zoltán egyetemi docens, a Neveléstudományi Intézet Anyanyelvi és Gyermekkultúra Tanszék vezetője vehette át.
Végezetül átadták a MATE Médianagykövet Impakt díját is, amit azon munkatársak érdemelhetnek ki, akik oktatómunkájukon és tudományos publikációikon túl, hatékonyan népszerűsítik az Egyetem oktatási és kutatási területeihez köthető ismereteket, tudományos eredményeket. Idén az elismerést Dr. Penksza Károly egyetemi tanár, a Növénytermesztési-tudományok Intézet Növénytani Tanszék vezetője vette át.