Létesítménymérnök mesterszak (MSc) - Műszaki Intézet
Létesítménymérnök mesterszak (MSc)
Menü megjelenítése
Létesítménymérnök mesterszak (MSc)
Utolsó frissítés: 2025 január 17.
A létesítménymérnök
Mester szintű mérnök, aki komplex létesítmények műszaki ismeretének birtokában képes azok rendszereinek tervezésére, üzemeltetésére, kutatására és modellezésére. Képes szervezési és irányítási feladatok elvégzésére akár nemzetközi szinten is.
A Létesítménymérnök mesterképzés célja olyan mérnökök képzése, akik egy létesítmény tervezésétől egészen az üzemeltetésig komplexen átlátják annak bonyolult műszaki rendszerét, és képesek azt összehangoltan a fenntartható fejlődés jegyében tervezni, alakítani; akik az alapvető környezetvédelmi- fenntarthatósági, minőségbiztosítási, jogi és gazdasági, valamint egészséggel és biztonsággal összefüggő ismeretek mellett rendelkeznek azokkal az ismeretekkel, amelyek birtokában képesek elvégezni a létesítmények energetikai vizsgálatát, üzemeltetését, az épületgépészeti rendszerek tervezését. Képesek energiaracionalizálási koncepciókat és innovatív műszaki megoldásokat kidolgozni, megújuló energiaforrások költséghatékony integrálásával. Képesek kockázatmenedzsment alapú létesítményüzemeltetési stratégiák kidolgozására, tervezésére, kivitelezésére és a technikai berendezések üzemeltetésére. Felkészültek tanulmányok doktori képzésben történő folytatására.
Mivel foglakozik egy Létesítménymérnök?
Önállóan vagy csapatban akár a csapat irányítójaként a létesítmények épületgépészeti és üzemeltetéshez szükséges gépek, rendszerek, tervezésével, karbantartásával, üzemeltetésével, minőségbiztosítással, folyamatok szervezésével, kapcsolattartással magyar vagy idegen nyelven.
Milyen munkakörben dolgozhat egy létesítménymérnök?
Vezető és beosztott mérnöki munkákban egyaránt, mint pl. tervezőmérnök, létesítményfenntartó, projektmenedzser, facility manager, stb.. (érdeklődési körtől és tapasztalattól függően)
- Épületgépész Tervező
- Építőipari beruházási projektmenedzser
- Projektmérnök, üzemeltető
- Szervízmérnök, szervízvezető
- Ágazatvezető főmérnök
- Értékesítési menedzser
- Hálózatüzemeltető mérnök
Milyen jellegű vállalkozásokban dolgozhat egy létesítménymérnök?
Egyéni vállalkozástól elkezdve nagy multikig. Minden vállalati méretnél van létjogosultsága.
bővebben:
- Multi: (fogaskerék vagy, előrejutási lehetőség van, elvileg jól lehet tanulni, a hibákat rendszerint egy darabig elviseli a rendszer, a fizetés elég jól kalkulálható)
- Kis cég: (bele a közepébe, de kezdőként nehéz, nehezen tolerálja a hibákat)
- Középvállalat: (a kettő közé, lehet ilyen is meg olyan is cége és főnöke válogatja)
Végzés után milyen előnyöket ad a mesterképzés az alapképzéshez képest?
A megszerzett plusz elméleti és gyakorlati tudáson túl, azokon a munkahelyeken ahol létezik az előrelépés lehetősége előnyt jelent a magasabb szintű végzettség. Számos kutatási, fejlesztési területen valamint több szakmérnöki képzés esetében követelmény a résztvevők felé az MSc végzettség. A doktori fokozat megszerzése is csak MSc végzettség után lehetséges.
Milyen doktori (PhD) szakokon lehet tovább tanulni?
Az MSc Létesítménymérnök szakon végzettek jogosultak szinte bármilyen PhD képzésre jelentkezni, de jellemzően valamilyen műszaki irányultságú doktori iskolába jeletkeznek.
Mennyi ideig tart a mérnökképzés mesterszakon?
A mesterszakon (MSc) a Létesítménymérnök képzés 4 félév, őszi kezdéssel.
Miben tér el a LEVELEZŐ képzés a nappali munkarendtől?
A levelező képzésben a mintatanterv teljes egészében megegyezik a nappali munkarendben tanulókéval, tehát adott félévben ugyanolyan tantárgyak vannak nappali-, és levelező tagozaton.
A levelezős munkarendben a kontaktórák időbeosztása, rendszerint az alábbiak szerint alakul:
Az első alkalmak jellemzően a meghirdetett nappali órakezdéseket megelőző héten szerdától szombatig 4 nap. Ezt követően a félév során további 6 péntek + szombat kerül kijelölésre. Ez alapvetően kéthetente van, de az aktuális nemzeti ünnepek és szabadnapok befolyásolják a konkrét dátumokat.
Milyen alapszakokról lehet MSc Létesítménymérnök képzésre jelentkezni?
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a gépészmérnöki alapképzési szak épületgépészeti specializációja.
Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető:
az energetikai mérnöki, az építészmérnöki, az építőmérnöki, a gépészmérnöki, a mechatronikai mérnöki, a villamosmérnöki alapképzési szak.
Mit jelent a kreditelismerési eljárás?
A kreditelismerési eljárás során megvizsgálásra kerül, hogy a jelentkező megszerzett kreditjei milyen mértékben feleltethetők meg (esetünkben pl. a Gépészmérnök BSc) szakon szerzett krediteknek. Az eljárás során lényeges, hogy nem automatikusan kerülnek összeadásra a valaha megszerzett kreditek, hanem az adott témacsoportokon belül, az alapképzésen (pl. Gépészmérnök) kapható kreditekkel kerülnek összehasonlításra a hozott kreditek.
Egy példa:
A beszámítás során a természettudományos tárgyak területén 20 kredit beszámítása szükséges.
A jelentkezőnek matematikából és fizikából összeadhatóan lenne 20 kreditje, azonban nem tanult áramlástant, hőtant, anyagismeretet, és mechanikát sem. A felsorolt témacsoportok elengedhetetlen alapismereteket tartalmaznak a Létesítménymérnök MSc képzéshez, ezért az eljárás során különbözeti tárgyakat kell előírni a jelentkező számára. Ebben az esetben, az itt felsorolt témakörökből szerezhető kreditértékeket (figyelembe véve a mindenkori BSc Gépészmérnöki mintatantervet és a képzésen adott krediteket) arányosítani kell az elfogadható kreditek mértékével.
A kreditelismerési eljárásra az Egyetem elektronikus felületet működtet, amely a Kreditelismerési eljárás menüpont alatt érhető el. A weboldalon megtalálhatók az egyes mesterképzések bemeneti szakjai is. Az Egyetem minden kreditelismerési kérelem benyújtására kötelezett jelentkező részére a jelentkezés során megadott e-mail címére értesítést küld a kérelem benyújtásának szükségességéről.
Hogyan kell jelentkezni, mik a szabályok?
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a www.felvi.hu honlapon közzétett Felsőoktatási felvételi tájékoztató 3. fejezetében. Az elektronikus jelentkezés és a dokumentumok elektronikus feltöltése is itt történik: www.felvi.hu
Milyen tárgyakat fogok tanulni?
A képzés során egy előre meghatározott rendnek (mintatanterv) megfelelően kell a tantárgyakat felvenni. A képzés során természettudományi ismeretek, gazdasági és humán ismeretek, épületgépészeti ismeretek, energetikai ismeretek, és szabadon választható tantárgyakból kell megszerezni az előírt krediteket.
A képzés során a következő tárgycsoportokat különböztetjük meg:
- „A” Mindenki számára kötelező
- „B” A választott specializációhoz köthető kötelező tantárgy
- „C” Szabadon választott tantárgy
Az aktuális tantervek:
További információ a tantervekkel kapcsolatban az Oktatási Igazgatóság honlapján, a https://oig.uni-mate.hu/202425-tanev oldalon érhető el.
Milyen specializációk közül választhatok?
A következő specializációk közül lehet választani:
- Épületgépészeti
- Létesítményüzemeltető és -energetika
Az egyes specializációk csak megfelelő számú jelentkező esetén indulnak.
Épületgépészet
A specializációs tantárgyak:
- Megújulók alkalmazása épületeknél
- Projektfeladat (épületgépészeti tervezés, rekonstrukció)
- Építmények üzemeltetése és diagnosztikája II
- Klímatechnikai rendszerek
- Fűtéstechnikai rendszerek
Létesítményüzemeltető és -energetika
A specializációs tantárgyak:
- Építmények üzemeltetése és diagnosztikája
- Építési folyamatok tervezése
- Projektfeladat (Létesítmények üzemviteli tervezése)
- Épületgépészeti hálózatok
Milyen gyakorlati foglalkozások vannak?
A szakhoz tartozó kötelező tantárgyak, elméleti és gyakorlati foglalkozásokból épülnek fel szinte minden esetben, ezeken túl kötelező „nyári” szakmai gyakorlaton részt venni.
A szakmai gyakorlat a képzésnek azon része, amely a mesterképzési szak képzési és kimeneti követelményeiben (KKK) meghatározott időtartamban (4 hét). A szakképzettségnek megfelelő munkahelyen és munkakörben lehetőséget nyújt a megszerzett elméleti tudás és a gyakorlati készségek együttes alkalmazására, az elméleti és gyakorlati ismeretek összekapcsolására valós vállalati körülmények között, a munkahely és munkafolyamatok megismerésére, a szakmai kompetenciák gyakorlására.
A szakon kötelező szakmai gyakorlatot teljesíteni. Az erről szóló pontos információkat megtalálja a felsőoktatási szakképzések, az alap- és mesterképzések képzési és kimeneti követelményeiről, valamint a tanári felkészítés közös követelményeiről és az egyes tanárszakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendeletben, illetve a www.felvi.hu honlap Szakleírások menüpontjában.
Milyen gyakornoki lehetőségeket kínálnak?
A hallgatóknak lehetőségük van, egy un. KOOPERATIV szakmai képzésre jelentkezni. A kooperatív képzésben a gépészmérnök hallgató, az adott ipari vállalkozásnál lényegében mérnöki munkát végez. Ebben a konstrukcióban, a hallagató a hét 4 napján a vállalkozásnál dolgozik, egy napon pedig az egyetemen tanul.
Kooperatív szakmai képzés
A Kooperatív szakmai gyakorlat során a hallgatók a tanulmányok mellett szakmai tapasztalatot is szerezhetnek egy-egy neves nemzetközi cégnél.
- A MATE Műszaki Intézet egyik specialitása,
- jelentkezés (fakultatív),
- tanulmányok folytatása egyéni tanulmányi rend keretében,
- heti 4 nap gyakorlat az üzemben,
- heti 1 nap a tanulmányokra az egyetemen,
- gyakorlat után igen jó elhelyezkedési lehetőség,
- több, mint 40 partnercég.
Külföldi ösztöndíjak
A magyarországi felsőoktatási intézményekben tanuló külföldi hallgatók száma minden évben növekszik. A Bologna Folyamatnak köszönhetően a tanulói mobilitás kulcsfontosságú kérdés az Európai Unió számára. A különböző európai egyetemek egyre nagyobb számban kínálnak ösztöndíjakat, ezzel is elősegítve a tanulói mobilitás ösztönzését. Ezen programok segítségével a világ több, mint 50 országában, a legkülönfélébb kurzusokon lehet részt venni.
- ERASMUS
- CEEPUS
További információ a felvételi eljárással kapcsolatban
MATE TECH-INFO, szeptemberben induló mesterképzések
Bővebb tájékoztatás a képzésről az alábbi elérhetőségeken kérhető:
Dr. Szabó Márta, egyetemi docens
(06-28 522-000/2114-es mellék, Szabo.Marta@uni-mate.hu)