Agrár-műszaki rendszermérnök mesterszak (MSc)

Menü megjelenítése

Agrár-műszaki rendszermérnök mesterszak (MSc)

Utolsó frissítés: 2024 december 04.

Agrár-műszaki rendszermérnök
A képzés célja, olyan szakemberek képzése, akik interdiszciplináris ismeretekkel rendelkeznek a műszaki és az agrártudományok terén. Az agrár-műszaki rendszermérnök szakon végzett hallgatók a megszerzett ismeretek által a műszaki, technológiai, adattudományi, menedzsment és gazdaságtani ismeretekkel kiegészítve agrárgazdaságok irányítására, műszaki és/vagy gazdasági rendszerfolyamatok, illetve vállalati projektek menedzsmentjének kialakítására és működtetésére, szakmai irányító, tervező, szintetizáló kutatási és innovációs tevékenység végzésére válnak alkalmassá. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Milyen munkakörben dolgozhat egy agrár-műszaki rendszermérnök?
Vezető és beosztott mérnöki munkákban egyaránt. Alkalmassá válnak agrárgazdaságok irányítására, műszaki és/vagy gazdasági rendszerfolyamatok, illetve vállalati projektek menedzsmentjének kialakítására és működtetésére, vagy akár kutatási és innovációs tevékenységek végzésére is.

Milyen jellegű vállalkozásokban dolgozhat egy Agrár-műszaki rendszermérnök?
Egyéni vállalkozástól elkezdve nagy multikig. Minden vállalati méretnél van létjogosultsága.
Végzés után milyen előnyöket ad a mesterképzés az alapképzéshez képest?
A megszerzett plusz elméleti és gyakorlati tudáson túl, azokon a munkahelyeken ahol létezik az előrelépés lehetősége előnyt jelent a magasabb szintű végzettség. Számos kutatási, fejlesztési területen valamint több szakmérnöki képzés esetében követelmény a résztvevők felé az MSc végzettség. A doktori fokozat megszerzése is csak MSc végzettség után lehetséges.

Milyen doktori PhD szakokon lehet továbbtanulni?
Az Agrár-műszaki rendszermérnök szakon végzettek jogosultak akár agrár, akár műszaki PhD képzésre jelentkezni.

Mennyi ideig tart a mérnökképzés mesterszakon?
A mesterszakon (MSc) az Agrár-műszaki rendszermérnök képzés 3 félév, mind tavaszi mind pedig őszi kezdés esetén.

Miben tér el a LEVELEZŐ képzés a nappali munkarendtől?
A levelező képzésben a mintatanterv teljes egészében megegyezik a nappali munkarendben tanulókéval, tehát adott félévben ugyanolyan tantárgyak vannak nappali-, és levelező tagozaton.
A levelezős munkarendben a kontaktórák időbeosztása, rendszerint az alábbiak szerint alakul:
Az első alkalmak jellemzően a meghirdetett nappali órakezdéseket megelőző héten szerdától szombatig 4 nap. Ezt követően a félév során további 6 péntek + szombat kerül kijelölésre. Ez alapvetően kéthetente van, de az aktuális nemzeti ünnepek és szabadnapok befolyásolják a konkrét dátumokat.

Milyen alapszakokról lehet MSc agrárműszaki-rendszermérnök képzésre jelentkezni?

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: az agrár képzési területről a növénytermesztő mérnöki, a természetvédelmi mérnöki, a gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki, vidékfejlesztési agrármérnöki, az állattenyésztő mérnöki, a mezőgazdasági mérnöki, a vadgazda mérnöki alapképzési szak.
Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető: agrár- és üzleti digitalizáció, a földmérő és földrendező, a kertészmérnöki szak, a környezetgazdálkodási agrármérnöki, az élelmiszermérnöki, a mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki, a lótenyésztő, lovassport-szervező agrármérnöki, a mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnök, szőlész-borász mérnöki, a tájrendező és kertépítő mérnöki alapképzési szak(ok).

Mit jelent a kreditelismerési eljárás?
A kreditelismerési eljárás során megvizsgálásra kerül, hogy a jelentkező megszerzett kreditjei milyen mértékben feleltethetők meg a teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehető BSc szakokon szerzett krediteknek. Az eljárás során lényeges, hogy nem automatikusan kerülnek összeadásra a valaha megszerzett kreditek, hanem az adott témacsoportokon belül, az alapképzésen kapható kreditekkel kerülnek összehasonlításra a hozott kreditek.

A kreditelismerési eljárásra az Egyetem elektronikus felületet működtet, amely a Kreditelismerési eljárás menüpont alatt érhető el. A weboldalon megtalálhatók az egyes mesterképzések bemeneti szakjai is. Az Egyetem minden kreditelismerési kérelem benyújtására kötelezett jelentkező részére a jelentkezés során megadott e-mail címére értesítést küld a kérelem benyújtásának szükségességéről.

Hogyan kell jelentkezni, mik a szabályok?
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a www.felvi.hu honlapon közzétett Felsőoktatási felvételi tájékoztató 3. fejezetében. Az elektronikus jelentkezés és a dokumentumok elektronikus feltöltése is itt történik: www.felvi.hu

Hány ponttól lehet felvételt nyerni?
A felvételi eljárásban a Felvi.hu-n feltöltött adatok alapján számítják a pontokat. A ponthatár évről évre változik.

Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a www.felvi.hu honlapon közzétett Felsőoktatási felvételi tájékoztató 3. sz. táblázatát, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Részletes információk az érintett intézményektől kérhetők. A felvételi eljárás során a kreditelismerési határozatot NEM kell benyújtani! A további tudnivalók megtalálhatók a Felsőoktatási felvételi tájékoztató Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetében.
Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben kell értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.

Intézményi szabályok
Az Egyetem a mesterképzéseknél egységes felvételi pontrendszert alkalmaz az alábbiak szerint:

  1. Maximum 50 pont szerezhető a mesterképzés bemeneti feltételeit teljesítő szakon szerzett oklevél oklevél-átlaga alapján. Amennyiben a Jelentkező oklevele nem tartalmazza az oklevélátlagot, akkor azt a jelentkezőnek oklevélmelléklettel, törzslap kivonattal vagy leckekönyvvel szükséges igazolnia. A számítás módja: oklevélátlag két tizedesjegyes számértéke szorozva 10-zel és a matematikai kerekítés szabályai szerint egész számra kerekítve. Amennyiben a Jelentkező az oklevélátlagot nem igazolja, akkor az alábbiak szerint történik a pontszámítás az oklevél minősítését alapul véve és számértékre konvertálva: elégséges minősítésű oklevél esetén: 2x10, közepes minősítésű oklevél esetén: 2,5x10, jó minősítésű oklevél esetén: 3,5x10, jeles minősítésű oklevél esetén: 4,5x10, kiváló minősítésű oklevél esetén: 4,8x10). Oklevélátlag hiányában az oklevél minősítése alapján számítandó felvételi pontok rögzítéséhez, amennyiben az oklevél nem tartalmaz minősítést az oklevélmelléklet vagy leckekönyv benyújtása szükséges.
  2. Motivációs elbeszélgetés alapján 40 pont.
    A motivációs elbeszélgetést online módon bonyolítják le az egyes szakoknál megadott időpontban/időintervallumban. A motivációs elbeszélgetés online elérési útjáról az Egyetem minden jelentkezőt elektronikus üzenet formájában értesít a felvételi jelentkezés során megadott e-mail címén.
  3. A többletpontokról röviden
    A Jelentkezők részére több jogcímen adható többletpont, de a megszerzett többletpontok összege nem haladhatja meg a 10 pontot.
    Nyelvtudásért abban az esetben jár a többletpont, ha a Jelentkezőnek két eltérő nyelvből van a pontszámítás részét képző szintű nyelvvizsga-bizonyítványa vagy azzal egyenértékű dokumentuma.
    Publikáció jogcímén kizárólag tudományos folyóiratban megjelent publikáció alapján adható többletpont.

Felvételi pontok összefoglalva:

  • motivációs beszélgetés: maximum 40 pont és
  • oklevélátlag alapján: maximum 50 pont

Lehetséges többletpontok részletezve:

Maximum 10 többletpont adható.

  • Esélyegyenlőségi maximális pontok: 10 pont (fogyatékosság: 5 pont; gyermekgondozás: 5 pont; hátrányos helyzet: 5 pont)
  • 2. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 10 pont
  • 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 5 pont
  • intézményi TDK 1-3. hely: 5 pont
  • OTDK 1-3. hely: 10 pont
  • OTDK részvétel: 3 pont
  • publikáció: 5 pont
  • sporteredmény: országos bajnokság 1-3. hely: 3 pont
  • sporteredmény: Világ- és Európa-bajnokság 1-3. hely: 5 pont
  • szakmai tevékenység: 4 pont
  • tudományos konferencia részvétel: 3 pont

A motivációs beszélgetés pontos időpontjáról minden jelentkező külön értesítést kap.

Milyen tárgyakat fogok tanulni?
A képzés során egy előre meghatározott rendnek (mintatanterv) megfelelően kell a tantárgyakat felvenni. A képzés során természettudományi ismeretek, gazdasági és humán ismeretek, gépészmérnöki szakmai ismeretek, és szabadon választható tantárgyakból kell megszerezni az előírt krediteket.

  • Természettudományos ismeretek: 5-15 kredit;
  • Gazdasági és menedzsment ismeretek (projekt és innovációs menedzsment, gazdaságtan, versenyképesség elemzés, vállalatgazdaságtan, szervezetfejlesztés, humánerőforrás menedzsment): 5–15 kredit;
  • Agrár-műszaki szakmai ismeretek (agrárinformatikai-rendszertechnikai ismeretek, mezőgazdasági technológiai ismeretek, agrárágazati energetikai és logisztikai ismeretek, adattudományi ismeretek): 35-50 kredit
  • Szabadon választott ismeretkör: 6 kredit

Az aktuális tantervek:

További információ a tantervekkel kapcsolatban az Oktatási Igazgatóság honlapján, a https://oig.uni-mate.hu/202425-tanev oldalon érhető el.

A szakmai gyakorlat követelményei:

  1. Az első és második félévben szervezett szakmai tanulmányúton kötelező részvétel (piacvezető műszaki technológia szolgáltató cégek, agrár-műszaki kiállítás meglátogatása).
  2. 80 órás diplomamunka készítési gyakorlat.

Külföldi ösztöndíjak
​​​​​​​A magyarországi felsőoktatási intézményekben tanuló külföldi hallgatók száma minden évben növekszik. A Bologna Folyamatnak köszönhetően a tanulói mobilitás kulcsfontosságú kérdés az Európai Unió számára. A különböző európai egyetemek egyre nagyobb számban kínálnak ösztöndíjakat, ezzel is elősegítve a tanulói mobilitás ösztönzését.  Ezen programok segítségével a világ több, mint 50 országában, a legkülönfélébb kurzusokon lehet részt venni.

  • ERASMUS
  • CEEPUS

További információ a felvételi eljárással kapcsolatban

MATE TECH-INFO, keresztféléves mesterképzések

Bővebb tájékoztatás a képzésről az alábbi elérhetőségeken kérhető:

Dr. Kári-Horváth Attila, egyetemi docens
​​​​​​​(06-28-522-000/1491-es mellék, Kari-Horvath.Attila@uni-mate.hu)