Közgazdaságtani és Természeti Erőforrások Tanszék

Közgazdaságtani és Természeti Erőforrások Tanszék

Utolsó frissítés: 2024 január 04.

A Közgazdasági és Természeti Erőforrások Tanszék az Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet egysége, mely 2021-ben jött létre. A tanszék oktatási profilja sokszínű, ugyanakkor elsősorban az alapozó képzésben van kiemelkedő szerepe, így fontosnak tartjuk, hogy tárgyainkon keresztül minél magasabb szintű elméleti alapot biztosítsunk hallgatóink számára a későbbi tanulmányaikhoz, illetve a gyakorlati tevékenységükhöz. A tantárgyaink között vannak kötelező jellegűek, valamint szabadon választható tárgyak egyaránt. Célunk, hogy oktatási tevékenységünkkel növeljük a hallgatók gazdasági ismereteit, bemutatva számukra azokat a mikro- és makroökonómiai összefüggéseket, melyek segítséget jelentenek majd számukra a gazdasági életben való eligazodásban. Tesszük mindezt nemcsak hazai, hanem nemzetközi kitekintésben is, megteremtve annak a lehetőségét, hogy megismerjék a nemzetközi tendenciákat, trendeket. A tanszék oktatási tevékenységének részét képezi a természeti erőforrások gazdasági értékelése, felhasználása – annak korlátaival együtt, mely minden gazdasági tevékenység alapját jelenti. Az alapszintű képzések mellett természetesen a mesterképzés és a doktorképzés tantárgyainak oktatásában is részt veszünk magyar és angol nyelven egyaránt és ennek megfelelően folyamatosan fejlesztjük a tananyagainkat, annak érdekében, hogy hallgatóink mindenkor és mindenhol versenyképesek lehessenek a későbbiekben.
A tanszék munkatársai szerteágazó kutatótevékenységet folytatnak, melyek elsősorban az intézeten belül működő kutatói közösségekhez kapcsolódnak a tudományterületek igen széles palettáján - a gazdasági növekedés, munkaerőpiaci tendenciák, fenntartható fejlődés, természeti erőforrások hasznosítása, földértékelés és földhasználat változásai kérdésköreiben. Kutatási eredményeinket folyamatosan publikáljuk mind hazai, mind nemzetközi folyóiratokban, továbbá rendszeresen részt veszünk a területet érintő konferenciákon. A tanszék számára nagyon fontos a tehetséggondozás is, így hallgatóinkat is szeretettel várjuk, hogy kapcsolódjanak be a tanszék tudományos munkájába: számos szak-, diploma- és TDK-dolgozati témát kínálunk azoknak, akik tanszékünk valamely oktatóját választják témavezetőnek, illetve akik részt kívánnak venni a közös műhelymunkában. A tanszék jelentős szerepet vállal a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetemmel közösen szervezett VUA YOUTH konferencia szervezésében és lebonyolításában már évek óta, mely lehetőséget teremt, mind a hazai, mind a nemzetközi hallgatók számára, hogy bemutassák kutatási tevékenységüket.
A tanszék oktatói rendszeresen részt vesznek hazai és nemzetközi rendezvényeken, melyek lehetőséget teremtenek az ismeretek bővítésére. A szakterület hazai képviselőivel szinte napi kapcsolatban vagyunk, igyekezve felhasználni, megismerni tapasztalataikat, beépítve azokat az oktatási anyagainkba. A külföldi kapcsolataink elsősorban az európai országokra irányulnak – Szlovákia, Lengyelország, Csehország, Litvánia, Ausztria, Belgium –, de számos alkalommal érkezik vendégelőadó Dél Afrikából, Malajziából és az Egyesült Államokból is. Természetesen ez azt is jelenti, hogy oktatóink is rendszeresen tartanak előadásokat meghívott előadóként ezekben az országokban.

A modern gazdasági környezet számos menedzsment kihívás elé állítja a mezőgazdasági, élelmiszerpari és más vállalatok vezetőit, irányítóit, döntéshozóit és menedzsereit. Az elmúlt két évtizedben a fejlett országok globális érték-láncait vizsgálva láthatjuk, hogy  a fejlődés a versenygő ökonómiai gazdaságosságról, mindinkább a komplex együttműködési rendszerek irányába mutat, a komplex ellátási-láncokra, testre szabott igényekre fokuszáló, inegrált tőkehatékonyságra és együttműködési rendszerekre alapozott, hatékonyabb és fennarthatóbb, ökotudatos gazdálkodási irányokba. Az értékláncainkat valósággal forradalmasítják a testreszabott igények és a „karcsúsítás”.
Tanszékünk célja, hogy a mai dinamikus és turbulensen változó világunkban olyan ismereket nyújtson, amellyel a leendő szakértők, értőleg és kreatívan tudjanak az ún. „teljes rendszer” számára is versenyelőnyöket generálni. A töretlenül fejlődő marketingtudományok mellett, dinamikusan fejlődik és felzárkótik a logisztika tudománya, mely az informatika segítségével egészen új minőséget generál a fogysztók és a mindennapi operációk számára. A hagyományos termelési szemléletet felváltja a stratégiai gondolkodás, a folyamat- és rendszerszemlélet, melyben a logisztika az értékteremtés új nézőpontját testesíti meg, a fogyasztói igénykielégítés és a vevőkiszolgálási színvonal összekapcsolásával.  A marketing a piaci információ feltérképezésével és áramoltatásával, a logisztika a fizikai anyag és értékáramlás biztosításával fog össze, mindezek érdekében. Egyetemünkön mind a marketing, mind a logisztika oktatás, mintegy negyed évszászados múltra tekint vissza, kiegyensúlyozott helyet szánva az oktatásnak, a kutatásnak és a szaktanácsadásnak, melyet felsőoktatási szakképzésen, alapképzési és mesterképzési szinteken is ajánlunk Önnek, melyet akár PhD-n is folytathat.
Tanszékünk küldetése, hogy a nemzetközi trendeknek megfelelő színvonalú elméleti ismeretek átadása mellett, kollégáink nemzetközi tapasztalatai és kutatói, oktatói együttműködései is hasznosuljanak (Webster University USA, Murray State University USA, Christian Agricutural College The Netherlands, Geisenheim University Germany). A megszerzett szakmai rangot és elismerést  megőrizve, a mai kor, informatika eszközrendszerét (IoT, ipar 4.0), korszerű lehetőségeit kihasználva igyekszünk  mindezt továbbfejleszteni. Alumni hallgatóink kapcsolati hálóját felhasználva, az elmélet és gyakorlat közé hidat verve bővítjük a tanszéken folyó kutatási és fejlesztési lehetőségeket.

Tanszékvezető: Dr. habil Vértesy László
egyetemi docens
Főépület, II. emelet, 2026. szoba
Tel.: +36 28 522 000 / 1900
E-mail: vertesy.laszlo@uni-mate.hu