Nemzetközi-szabályozási és Gazdasági Jogi Tanszék

Utolsó frissítés: 2024 január 04.

A különböző jogterületekkel kapcsolatos tudás egyike a legnehezebb, legkomplexebb, ugyanakkor a mindennapokban legjobban hasznosítható ismeretanyagnak. A Nemzetközi Szabályozás és Gazdasági Jogi Tanszék által oktatott tárgyak a MATE minden képzési szintjét átszövik. Oktatói feladatokat látunk el a különböző gazdasági jellegű szakokon, valamint a gépész- és agrármérnök-képzésben a Gödöllői Campuson kívül az Egyetem összes campusán. A Tanszék munkatársai közreműködnek a határon túli képzési helyek által gondozott jogi tantárgyak oktatásában is.
Az oktatott jogi ismeretek szintjének, tartalmának és módszerének meghatározásakor elsődleges szempont az, hogy a gazdasági élet valamely területén dolgozó szakember érezze a jogi tudás fontosságát, képes legyen jogi szempontok mérlegelésére, valamint a jogszabályok változásának követésére.

A Tanszék a különböző jogintézmények bemutatásán túl a jogalkalmazási gyakorlatra is nagy hangsúlyt fektet, mellyel az elméleti oktatás mellett a gyakorlatorientált képzést is előtérbe helyezi.
Tanszékünk az üzleti élet különböző területei (társasági jog, kötelmi jog, munka és társadalombiztosítási jog, szellemi alkotások joga, verseny- és reklámjog) mellett oktatja a közigazgatási jog általános kérdéseit, valamint az agrárviszonyok jogi szabályozásának leglényegesebb területeit is /földjogi ismeretek, a mezőgazdasági vállalkozások specialitásai, környezetvédelem/. A Tanszék munkatársai angol nyelven is végeznek oktatási tevékenységet, különösen az üzleti élet /Business Law/ és környezetvédelem /Environmental Law, Water Policy/ területéhez kapcsolódó jogi tárgyak tekintetében. A Tanszék, a szakhoz tartozó jogi tárgyak oktatása mellett koordinálja a Felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú továbbképzési szakot.
Tudományos tevékenységünk legfontosabb témái a vállalkozások, a mezőgazdaságban működő gazdasági társaságok és szövetkezetek szabályozásának, valamint a földtulajdon- és használat jogszabályi rendezésének kutatása. E témakörökben több szakkönyv, konferencia kiadvány és szakcikk is megjelent, illetve a Tanszék oktatói az egyetemi jegyzetek megírására is nagy hangsúlyt helyeznek.

Az előadásokon megszerzett ismeretek bővítése, gyakorlati tapasztalatok szerzése céljából a Tanszék számos külön programot biztosít.  A tavaszi félév kiemelt rendezvénye a „Gazdaság és jog” című workshop és hallgatói konferencia, az őszi szemeszterben pedig „Te is legyél JogÁsz” címmel jogesetmegoldó verseny kerül megszervezésre.

A fentieken kívül a Tanszék minden évben szervez szakmai látogatásokat, amelynek keretében a hallgatók betekintést nyerhetnek az Országgyűlés, a bíróságok és a büntetés-végrehajtási intézetek működésébe.

Tanszékvezető: Dr. habil Temesi István
egyetemi docens