Call for KKP2025

Menü megjelenítése

Call for KKP2025

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

A MAGYAR AGRÁR- ÉS ÉLETTUDOMÁNYI EGYETEM 2025-ÖS KUTATÁSI KIVÁSÁGI PROGRAMJÁHOZ

A Program célja

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) stratégiai célja, hogy a régió vezető agráregyetemévé váljon, valamint az agrárinnováció és agrárkutatás nemzeti központjaként elősegítse a magyar mezőgazdaság fejlődését és a fenntartható jövő megalapozását. Ennek eléréséhez az Egyetem egy olyan szervezeti átalakulásba és kultúraváltásba kezdett, amely lehetővé teszi, hogy – a minőségi oktatás és az erősödő harmadik missziós tevékenységek mellett – az Egyetem előre lépjen a kutatási kiválóság terén is. Az Egyetem MATE 2030 stratégiájában foglaltak célkitűzések megvalósítása érdekében különböző programokat alapít, amelyek egyebek közt az Egyetem kutatási és publikálási teljesítményének növelését és nemzetközi láthatóságának fokozását célozzák. Ezeknek egyik fontos képviselője a 2023-ban pilotként indított Kutatási Kiválósági Program (KKP). 

Egyetemünkön számos olyan kiemelkedő kutató dolgozik, aki nemzetközi szinten is színvonalas kutatómunkát végez. A Kutatási Kiválósági Program (továbbiakban Program) ezeket a kutatókat kívánja megszólítani és támogatni tudományos teljesítményük fejlesztésében, kutatási ambícióik elérésében és nemzetközi elismertségük fokozásában, hozzájárulva az egyetemi kultúraváltáshoz és ahhoz, hogy létrejöjjön az egyetemi stratégiához illeszkedő állományi szegmentáció. A Program egyéb támogatási formák mellett, pénzügyi forrást is biztosít a további tudományos fejlődés elősegítésére kétéves támogatási időszak alatt.  

A Program megalakulásának célja a kutatói támogatás mellett kiváló minőségű publikációk és szellemi tulajdonjog létrehozásának tovább fokozása, színvonalas és önfenntartóbb kutatáson keresztül az akadémiai utánpótlásnevelés biztosítása, valamint az Egyetem nemzetközi reputációjának növelése. 

A Program időtartama és egyéb háttérinformációk

A Programba kerülő Kutatási Kiválóságok (továbbiakban Kutatók) kiválasztásánál cél az Egyetem kiemelt kutatási fókuszterületein tevékenykedő, nemzetközileg versenyképes Kutatók megtalálása. 

A Programmal kapcsolatos fontosabb adatok:  

  • Pályázható időszak hossza: 2 év  
  • Programban támogatható kutatók száma: maximum 15 fő  
  • Programban elnyerhető évi támogatás: bruttó 2.000.000 forint (azaz összesen bruttó 4.000.000 Ft) 
  • Pályázat megnyitásának időpontja: 2024. december 16.  
  • Pályázatok benyújtásának határideje: 2024. január 12.  
  • Program indulásának várható időpontja: 2025. február 1.  
  • Program zárásának várható időpontja: 2026. december 31.

Pályázható kutatási tématerületek  

A Program támogatására pályázó Kutatók előre definiált tématerületekhez illeszkedően nyújthatják be pályázatukat. Egyetemünk elkötelezett amellett, hogy kutatási eredményeivel hozzájáruljon a természeti erőforrások fenntartható és hatékony felhasználásának előmozdításához kíván hozzájárulni. Ennek érdekében olyan kutatási pályázatokat várunk, amelyek szorosan kapcsolódnak a pályázati felhívásban felsorolt kiemelt területek valamelyikéhez, és támogatják a fenntarthatóságot szolgáló fejlesztéseket.

Pályázók köre és a pályázás feltételei  

A Programra minden olyan oktató és kutató egyénileg pályázhat, aki  

  • a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvényben (a továbbiakban: Nftv.) meghatározottak szerint oktatói vagy besorolású személy, aki az Egyetemmel teljes állású vagy részmunkaidős munkaviszonyban áll a pályázat benyújtásának időpontjában, továbbá aki akkreditációs („kizárólagossági”) nyilatkozatát a MATE-hoz adta le  
  • doktori képzésben legalább abszolutóriummal rendelkezik, de egyetemi tanári vagy kutatóprofesszori pozíciónál alacsonyabb pozíciót tölt be 
  • elfogadja a Program céljait és elvárásait és megfelel a jelen pályázati felhívásban (a továbbiakban együttesen pályázati kiírás) foglalt feltételeknek és vállalja, hogy a Program kétéves időtartama alatt teljesíti az elfogadott kutatási tervét
  • kiemelkedő tudományos teljesítménnyel rendelkezik, rendelkezik a nevezett kutatás megvalósításához szükséges kompetenciákkal 
  • az elmúlt 3 évben első vagy utolsó szerzőként részt vett legalább három Q1 besorolású folyóiratban megjelent publikáció megírásában
  • az elmúlt öt évben részt vett nemzeti vagy nemzetközi kutatási támogatási pályázat benyújtásában (a kutatásvezetői szerep, illetve a sikeres pályázat nem előfeltétel, csak a jelentkezés)
  • nincs jelenleg futó projektje 2024-es Kutatási Kiválósági vagy Kiemelt Kutatócsoportok (KKCs) Programok támogatásában. KKCs Program résztvevője egyéni pályázatot nyújthat be, ebben az esetben azonban nem részesülhet a KKCs anyagi támogatásban. Továbbá a publikációk elszámolása kizárólag az egyik program keretében történhet, így egyidejűleg több programban nem számolhatók el
  • rendelkezik a befogadó intézet támogató nyilatkozatával, amit az intézetigazgató vagy általa átruházott jogkörben eljáró személy aláírásával hitelesített

A program támogatási formái 

Anyagi támogatás  

A Programban résztvevő Kutatók összesen bruttó 4 millió forint elkölthető kutatási támogatásban részesülnek, kétéves bontásban. A második év támogatására azok a Kutatók jogosultak, akik teljesítették a kutatási tervükben első év végére megjelölt mérföldkövet, illetve a program minimum követelményeit. A támogatás vissza nem térítendő támogatás.  A kutatási támogatás javasolt felhasználási módjai a pályázati felhívásban olvashatóak.  

Tudományos tanácsadás

A Program díjazottjai előre egyeztetett időpontban egyéni kutatásoptimalizálási tanácsadáson vesznek részt a Program tanácsadóival. E támogatási forma célja a kutató tudományos motivációinak és törekvéseinek feltárása, tudományos tevékenységeinek pontosítása, valamint segítségnyújtás a tudományos előrehaladáshoz.  

Szakmai rendezvények

A Program során rendszeres szakmai események kerülnek megszervezésre, amely szakmai események fókuszában a publikálással, valamint hazai és nemzetközi pályázással kapcsolatos workshopok állnak. A programok során elvárás a résztvevők felé, hogy kommunikálják igényeiket az események tematikáját illetően, illetve azokon aktívan részt vegyenek.  

Tudományos láthatóság növelésének támogatása

A Program résztvevőit támogatjuk tudományos láthatóságuk és hírnevük növelésében. Erre a célra létrehozott egyetemi weboldalon (https://research.uni-mate.hu/home) megosztásra kerülnek a Kutatók tudományos előrehaladásának és közleményeiknek kiemelkedő eredményei angol nyelvű profilokon.

A pályázat formai és tartalmi elvárásai

A Kutató a MATE kutatási profiljához és fókuszterületeihez (lsd. feljebb) illeszkedő magyar nyelvű pályázat benyújtásával jelentkezhet a Programba. Nem magyar anyanyelvű pályázók esetén a pályázat angol nyelven is benyújtható. 

A kutatói pályázatok benyújtását az alábbi linken keresztüli feltöltéssel várjuk (a jelentkezési űrlapot és a fogadó intézet szándéknyilatkozatát egy pdf dokumentumban egyesítve).

További részletek a jelentkezési űrlapon és a pályázati felhívásban olvashatóak.

Dokumentumtár

A Program pályázati felhívása ide kattintva érhető el. 

A kitöltendő pályázati űrlap ide kattintva érhető el.

A fogadó Intézet szándéknyilatkozata a kutatás befogadásáról ide kattintva érhető el.

Az adatkezelési tájékozató ide kattintva érhető el. 

Az útmutató a gyakran ismételt kérdésekről (GYIK) ide kattintva érhető el.