Szakmai napok - Matematika és Természettudományi Alapok Intézet
Katonai sugárfelderítő szakmai napok
Szakmai napok (tapasztalati tanulási napok)
Utolsó frissítés: 2025 május 15.
Katonai sugárfelderítés, a CBRN anyagok érzékelése és az alfa-sugárzó radioaktív anyagok távérzékelése
A Matematika és Természettudományi Alapok Intézet „Katonai sugárfelderítés, a CBRN anyagok érzékelése és az alfa-sugárzó radioaktív anyagok távérzékelése” című szakmai napokat szervezett a Magyar Honvédség Sodró László 102. Vegyiharc Ezred irányításával, valamint a gödöllői kötődésű IDEAS Science Kft. és a gödöllői CryDet Kft. részvételével. A tapasztalati-tanulási napok keretében előadások hangzottak el, illetve a korábbi rendezvényhez képest a gyakorlati részek kibővítésre kerültek.
Az IDEAS Science Kft. igazgatója, Dr. Bela Györgyi tartott előadást a két sikeres, hazai és európai uniós fejlesztési projektjéről (RadiZcan: radioaktív gamma sugárfelderítő rendszer és HoloZcan: saját fejlesztésű holografikus mikroszkóp), általános áttekintést adva a bioveszélyek alapfogalmairól, kimutathatóságukról (pl. PCR-teszt), valamint az élelmiszerbiztonságról.
A Magyar Honvédség részéről Mészáros Zalán százados bemutatta az előadások tengelyét adó területeket (nukleáris és radiológiai fegyverek sajátosságai, veszélyei, történetük és lényeges különbségük, a robbanásokat kísérő, más jellegű, pl. elektromágneses lökéshullámok okozta pusztítások), valamint ún. „thriller”, nevezetes és jól ismert, megrázó, ideggázokkal és radioaktív sugárzó anyaggal elkövetett merényletek (pl. Porosenko dioxin, Navalnij novicsok, Litvinyenko: polónium, illetve gáztámadások, pl. Szíria) legfontosabb tudnivalóit.
A gyakorlati rész kiegészült Csiki Zoltán, a Crydet Kft. ügyvezető igazgatójának a gamma sugárzások szcintillációs alapú mérésének részletes, számítógéppel összekötött kivetítéssel támogatott demonstrációjával, ahol hallgatóink az energiamérés és beütésszámlálás alapjairól, valamint a komplett sugármérő eszközről és annak alkotóelemeiről (NaI (Tl): talliummal szennyezett nátrium jodid kristályalapú, fotoelektron-sokszorozó: PMT és sokcsatornás analizátor: MCA) szerezhettek közvetlen tapasztalatokat, megismerve a legújabb fejlesztési irányokat, -pl. SiPM-szilícium fotoelektron-sokszorozó.
A tapasztalati nap látványos része volt a gyakorlati sugárfelderítés a Honvédségnél használt sugárfelderítő eszközökkel, Mészáros Zalán százados és Opolcsik Iván főtörzsőrmester irányításával, váltásban két-két csoporttal. Vállakozó kedvű hallgatóink a mérésre várakozva kipróbálhatták a gázálarcban való és embert próbáló „kiképzési” rész egyes elemeit is.
Meghívó és részletes program
Meghívó szakmai napokra (tapasztalati tanulási napokra) hazai mérnökhallgatóink számára.
Szervező: a MATE Matematika és Alaptudományi Intézet felkérésére a Magyar Honvédség Sodró László 102. Vegyiharc Ezred, a gödöllői Crydet Kft és a gödöllői kötődésű IDEAS Science Kft. közreműködésével
május 7-én (szerdán) és 9-én (pénteken)
szakmai napokat (tapasztalati tanulási napokat) tart radioaktív anyagok katonai sugárzásérzékelése, valamint az ún. CBRN anyagok érzékelése témában.
Helyszín: mindkét napon TK.2-11. (Tudástranszfer Központ, 2.emelet, 11.előadó)
A képzési napok programjai:
- Első nap (elméleti képzés, május 7.szerda)).
9:00 és 15:00 óra között:
a szakmai napokat megnyitja : Dr. Székely László intézetigazgató
Ezt követően előadások hangzanak el:- a Magyar Honvédség katonai szakértői révén hallgatóink megismerkednek a nukleáris fegyverek jellemzőivel és a radiológiai fegyverek veszélyeivel. Megtudhatjuk, mi a lényeges különbség ezen fegyvertípusok között. Történeti áttekintést kaphatunk a Hiroshima utáni nukleáris robbanások napjainkig tartó gyakoriságairól és országonkénti eloszlásáról.
Az előadások kitérnek a nukleáris kockázatokra, a robbanásokat kísérő más jellegű (pl. elektromágneses) pusztító hatásokra is, valamint a sugárzó robbanóanyagokkal és azok kimutathatóságával kapcsolatos gyakori tévhitekre is egyedülálló lehetőséget nyújtva arra, hogy közvetlenül a terület legkiválóbb gyakorlati szakértőitől halljunk róluk. Lehetőség nyílik továbbá interaktív kérdések feltevésére, a résztvevők beszélgethetnek a szakértőkkel, és választ kaphatnak a felmerülő kérdéseikre. (Vezető: Mészáros Zalán Százados.) - Előadás hallhatnak továbbá az IDEAS Science Kft prezentációjában egy hazai fejlesztésű holografikus mikroszkópról, amellyel a biológiai anyagok veszélyhelyzeti felderíthetőségének nyílik egy teljesen új lehetőség. (előadó: Dr. Bela Györgyi, igazgató)
- egy teljesen egyedi, csak az egyetemünkön meghallgatható prezentációt tart intézetünk Fizikai Tanszéke az alfa-sugárzó radioaktív anyagok (távoli) dróndetektálási lehetőségeiről, az Európai Unió RemoteAlpha projektjének (EMPIR 2020, 19ENV02) eredményeire alapozva, amely a terület legújabb, áttörést jelentő módszerét jelenti., (előadó: Dr. Nikolényi István Róbert, adjunktus)
- a Magyar Honvédség katonai szakértői révén hallgatóink megismerkednek a nukleáris fegyverek jellemzőivel és a radiológiai fegyverek veszélyeivel. Megtudhatjuk, mi a lényeges különbség ezen fegyvertípusok között. Történeti áttekintést kaphatunk a Hiroshima utáni nukleáris robbanások napjainkig tartó gyakoriságairól és országonkénti eloszlásáról.
- Második nap (gyakorlati, tapasztalati képzés). Május 9-én (pénteken) 9:00 és 13:00 óra
- Először a Crydet Kft. demonstrációs előadásában hallgatóink a szcintillációs méréstechnika alapjairól szerezhetnek gyakorlati ismereteket (előadó: Csiki Zoltán, menedzser igazgató)
- Ezt követően között a Magyar Honvédség irányításával védőruhában és gázálarcban sugárzásdetektálást végeznek a Honvédségnél használatos katonai Geiger-Müller- és szcintillációs detektorokkal,tapasztalatot szerezve a különböző műszerek előnyeiről és hátrányairól. A nap végén lehetőség lesz (teljesen biztonságos!) méréseket végezni egy nagyobb dózistartományban, így a műszerek magasabb mérési határai is értelmezhetők lesznek.
Megjegyzések: a programpontok sorrendje mindkét napon változhat! A gyakorlati részre mindenképpen előzetes regisztráció szükséges!
Regisztráció: https://forms.gle/QBZinUBrtnF5mRNq7
Köszönetünket fejezzük ki Dr. Bela Györgyinek, az IDEAS Science Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság ügyvezető igazgatójának a szakmai napok poszterének tervezéséért és kialakításáért!