Hírek

Tartalom listázó

Created on: 13. February 2025

Piaci trendek és aktualitások a mezőgazdaságban

Tizedik alkalommal rendezik meg az Agrárközösség – MATE – OTP Agrár szakmai roadshow-t, amelynek február 13-i, a MATE Kaposvári Campusán tartott állomásán Dr. Nagy István agrárminiszter és Dr. Gyuricza Csaba rektor méltatták az agrárszektor egyik legfontosabb eseménysorozatát.

Az Agrárközösség Kft. a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az OTP Agrár közös rendezvényének célja, hogy az agráriumban tevékenykedő vállalkozók és szakemberek szakmailag felkészülten vághassanak neki a 2025-ös év kihívásainak. A háromnapos – Gyöngyöst, Kaposvárt és Lajosmizsét érintő – roadshow szakmai programjában kiemelt szerepet kapnak többek között a 2025-ben induló pályázati lehetőségek, a piaci trendek, gazdasági aktualitások és ezek hatása a mezőgazdasági ágazatra, illetve az agrárdigitalizáció új irányai és annak integrálása a gazdasági tevékenységekbe.


A MATE Kaposvári Campusán tartott megnyitón Dr. Nagy István, az Agrárminisztérium tárcavezetője leszögezte, hogy a tegnap módszerei nem alkalmazhatók a ma kihívásaira. „Ha elfogadjuk és megértjük azt a szemléletváltást, hogy mi magunknak is változnunk kell, akkor máris sikeresebbek vagyunk. A jó hír az, hogy ehhez a változáshoz minden lehetőséget és segítséget megadunk” – mondta, részletezve, hogy a nemzeti társfinanszírozás keretében a támogatások 80 százalékát, azaz a maximális szintet Magyarország kormánya biztosítja. Ezzel olyan mértékű pályázati források állnak rendelkezésre, amellyel az agrárszakemberek számára elérhetővé válnak a kor kihívásainak megfelelni képes eszközök és technológia. A roadshow két napjának is otthont adó Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kapcsán hangsúlyozta, hogy a tudásnak, s így a MATE-nak kulcsszerepe van a magyar agrárium megújításában. „Büszkék lehetünk a MATE-ra, hiszen évről-évre egyre nő a hallgatói létszáma, ami egy fantasztikus dolog” – mondta, utalva arra, hogy az egyetem törekvéseinek hatására egyre több fiatal látja meg az agráriumban rejlő lehetőségeket. „Nekünk nem szakmánk, hanem életformánk van. És aki elszegődik, gazda lesz, megtapasztalja, hogy a világ legcsodásabb életformáját választja vele” – jelentette ki.


A rendezvény nyitányán – amelyen mások mellett jelen volt Gelencsér Attila, a térség országgyűlési képviselője is – Dr. Gyuricza Csaba rektor beszédében elmondta, az egyetem vezetése nagyon fontosnak tartja azt, hogy a gazdasági, társadalmi élet meghatározó szereplőivel nagyon szoros együttműködéseket alakítson ki. „Nagyon gyorsan változik a tudás, a tudomány, éppen ezért a tudásátadás, illetve az oktatási programok fejlesztése miatt nagyon fontos, hogy a gyakorlati élet szervezőivel közösen alakítsuk az agrárhallgatók képzését” – fogalmazott. Mint arra rávilágított, hazánkban mintegy 400 ezer olyan szakember van, aki a mezőgazdaság különböző területein dolgozik. „Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy korszerű információkkal tudjuk ellátni őket. Ebben az olyan partnerekkel való szoros együttműködés, mint amit évek óta ápolunk az Agrárközösséggel, jelentős szerepet játszanak” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a roadshowhoz hasonló rendezvények pedig kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy az aktuális információkat közösen adhassák át a gazdálkodóknak és a gazdatársadalomnak.


Az idén 10 éves évfordulóját ünneplő rendezvény kapcsán Török Zoltán, az Agrárközösség Kft. ügyvezetője, egyúttal a roadshow főszervezője felidézve a mai napig vezető utat, elmondta, hogy az elmúlt évtized során drasztikusan növekedtek a mezőgazdasági szereplőkre nehezedő kihívások és terhek. „Éppen ezért egyre nagyobb szükségük van ezekre a fórumokra, szakmai tanácskozásokra, hiszen a háromnapos rendezvény során idén is számtalan új információval szolgálnak az előadó szakértők, nem beszélve a jelent és jövőt is meghatározó piaci trendek ismertetéséről. Mindemellett természetesen a kölcsönös tapasztalatcserére is nagy hangsúlyt fektetünk a roadshow során” – fogalmazott a főszervező.


A szakmai előadások középpontjában a korszerű technológiák, a fenntarthatóság, valamint az ágazat szereplőit érintő gazdasági változások állnak. A meghívott előadók között elismert szakértők, kutatók, valamint az agrárgazdaság vezető vállalatai szerepelnek, akik gyakorlati tapasztalatokat és hasznos tanácsokat osztanak meg a résztvevőkkel. Az immáron tizedik alkalommal megrendezett esemény különösen aktuális az agrárium jövője szempontjából, hiszen a szektor digitalizációja, a támogatási lehetőségek bővülése és a piaci kihívások mind nagyobb jelentőséggel bírnak a versenyképesség fenntartásában.


​​​​​​