tavasz2023 - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Programajánló
Közelgő események
Lányok Napja a MATE-n
Budapest, Gyöngyös, Kaposvár, Keszthely
2023. április 27.
A Lányok Napján a MATE négy campusa is megnyitja kapuit a pályaválasztás előtt álló lányok előtt. Még nem tudod, hol tanulnál tovább? Látogass el hozzánk és pillants be a kulisszák mögé!
Programjaink (pdf):
Lányok Napja a Georgikon Campuson
Lányok Napja a Károly Róbert Campuson
Lányok Napja a Kaposvári Campuson
Regisztráció a Lányok Napja honlapján
Tudj meg többet a Lányok Napjáról!
Hatalmas verseny és élmény Kaposváron
MATE Cross Run
2023. április 29.
Kalandokkal, kihívásokkal teli izgalmas napra vágysz? Feszegetnéd a határaidat? Regisztrálj a MATE Cross Run Terepakadályfutó Versenyre egyénileg vagy csapatban és találkozzunk a kaposvári Pannon Lovasakadémián!
Az idei esztendő újdonsága, hogy a rendvédelmi dolgozók futamát is megszervezzük, ahová a honvédség mellett a tűzoltóság és a rendőrség csapatait is várjuk.
Nevezés a MATE Cross Runra
MATE Cross Run a Facebook-on
Ízelítő a tavalyi verseny legjobb pillanataiból
KATTanj rá Te is!
Keszthelyi Agroturisztikai Találkozó
2023. május 11–14.
Ismerd meg a keszthelyi lovas-hagyományokat, az itt nemesített burgonya- és szőlőfajtákat! Hallgass előadásokat az egészséges táplálkozásról, a kulturált bor- és pálinkafogyasztásról, a méhészetről. A programot kocsikázási, borkóstolási lehetőséggel, keszthelyi burgonyából történő főzőversennyel, dróntechnológiai, kutyás őrző-védő bemutatóval, sportprogramokkal is színesítjük, sőt találkozhatsz a gazdálkodók és a munkájukat segítő szervezetek képviselőivel is.
KATT Termelői vásár – Ízek utcája
Gyere és KATTanj rá a helyi termékekre és ismerd meg a térség vállalkozóit is!
A KATT hivatalos dala
Arborétumaink és botanikus kertjeink szeretettel várják a látogatókat!
Budai Arborétum
Az ország egyik leggazdagabb arborétuma övezi a MATE Budai Campusának épületegyüttesét. Az arborétum a Gellért-hegy déli lábánál terül el, a Villányi út – Szüret utca – Somlói út között. Területét a Ménesi út két, korban és jellegben elváló részre osztja: az Alsó és a Felső Kertre.
Az arborétum jelenlegi növényanyaga csaknem 2000 fásszárú dísznövény fajt és fajtát, több száz hagymás virágot és csaknem 250-féle egyéb évelő dísznövényt foglal magában.
Felismerve kiemelkedő dendrológiai értékeit, környezetvédelmi jelentőségét, a magyar kertészeti felsőoktatásban betöltött fontos szerepét, a főváros vezetése 1975. március 5-én kelt határozatával az Arborétum területét természetvédelmi területté nyilvánította.
Barangolás a Budai Arborétuman
Erdőtelki Arborétum
Budapestről az M3 autópályán, letérés Erdőtelek-Kál lehajtón. A Budapest-Miskolc vasútvonalon Kál-Kápolna állomáson történő átszállással Kisújszállás felé, az első állomás Erdőtelek. A vasútállomástól 1 km-re, a falu központjában található az arborétum.
Elérhetőségek
Cím: 3358 Erdőtelek, Fő út 129.
Telefon/fax: 30/416-9705
E-mail: arboretum.erdotelek(kukac)uni-mate.hu
Facebook: @erdotelkiarboretum
Tavasz az Erdőtelki Arborétumban
Gödöllői Botanikus Kert
A MATE Gödöllői Botanikus Kertje több mint 50 éves múltra tekint vissza. A kert Magyarország első agrobotanikus kertje, melyben több, mint 1400 hazai és idegenhonos, távoli földrészekről származó növény él, igen jelentős a gazdasági haszonnövények száma. 15 különféle gyűjteménye közül a mérsékeltövi bambuszok, színpompás Magnoliák- és vadrózsák az ország legfajgazdagabb kollekciói közé tartoznak.
A kert közepén elhelyezkedő Vén Vadkörtefa 2013-ban a magyarországi Év Fája Verseny győztese, illetve 2014-ben az európai Év Fája verseny ezüstérmese volt.
A Gödöllői Botanikus Kert 2008 óta természetvédelmi terület.
A napokban virágba borult a kert nevezetessége, a közel 290 éves Vén Vackor is. Emellett a magnóliák, májusfák, japáncseresznyék és számos most virágzó cserjék is megcsodálhatók.
Szujó Zoltán így mutatta be a Gödöllői Botanikus Kertet
Georgikon Botanikus Kert
A Georgikon Botanikus Kert előfutárának az 1813-ban Festetics György által létesített botanikus kertet tartjuk. Ezt követően több helyszínen is létesültek oktatási célt szolgáló kertek a Georgikon és az 1875-ben újra indult tanintézet intézményében. A mai főépület udvarán Lovassy Sándor 1896-ban alakított ki mintegy 500 fajt tartalmazó botanikus kertet, a kollégium mellett Belák Sándor rektor pedig 1973-ban jubileumi parkot.
1964-ben Kárpáti István alapította meg az önálló Növénytani Tanszéket és a jelenlegi "Georgikon Botanikus Kertet". Északról cellulóznyár véderdő zárta le az üres telket, a vízállásos területre árbócfüzek és mocsárciprusok kerültek. Az Vácrátóti Arborétumból származó növényanyag a rendszertani bemutatóban a hagyományos elrendezést követte: központi vízmedencétől sugár irányban futottak ki a fejlődési ágazatok. A gyűjtemény ütemes feltöltése eredményeként a kultúr- és gyomnövény ismereti beszámolók 1968-ban már a kertben zajlottak, illetve már biztosította a laboratóriumi alaktani, szövettani gyakorlatokhoz szükséges növényanyagot.
A kert részgyűjteményei közül a Balaton-felvidéki füge gyűjtemény génmegőrzési szereppel is bír. A kert természeti értékét a cellulóznyáras helyén gyertyános-tölgyes újulat fokozza.
A Georgikon Botanikus Kert helyi természetvédelmi terület.
Képek a Georgikon Botanikus Kertből
Soroksári
Botanikus Kert
A 60 hektáros botanikus kert különlegessége a területén megőrzött eredeti és rekonstruált pannon élőhelymozaikok. A homoki árvalányhajjal borított alföldi homokbucka, a kékperjés száradó láprét és rezervátum, az alföldi gyöngyvirágos kocsányos tölgyes és a vizes élőhely a Duna-Tisza közén egykoron kialakult erdőssztyepp növény- és állatvilág természetes menedéke. Természeti értékeinek védelmében a kert teljes területe 1977 óta természetvédelmi terület.
A növénytelepítések a mai napig a Botanikus Kert 1964-ben készült telepítési tervét követik. A gyűjtemények a következő nagyobb egységekbe sorolhatók:
Növényföldrajzi egységek
Génalaptartalék és élőgyűjtemények
Fontosabb hazai növénytársulásokat bemutató parcellák
Mediterrán és szubtrópusi növények gyűjteménye
A Pesterzsébet TV kisfilmje a Soroksári Botanikus Kertről
Budatétényi Rózsakert
A génbankként is jelentős gyűjtemény fontosabb csoportjai a következők: 1) Történelmi fajták: Az itt bemutatott anyag válogatást ad az ókori szent rózsától a középkori fűszerrózsákon át XIX. századi európai-ázsiai hibridekig. 2) A fajták többségét az 1950-60-as évek teahibridjei és ágyásrózsái jelentik, ez kifejezetten unikális a világ rózsakertjei között. 3) A magyar fajták gyűjteménye mintegy 200 fajtával esősorban Geschwind Rudolf és Márk Gergely munkásságát mutatja be, de Horváth Mihály, Müller Ferenc és Győry Szilveszter rózsáiból is ki van ültetve néhány fajta. Ezt a gyűjteményt intenzíven fejleszteni kívánjuk. 4) A modern gyűjtemény pedig elsősorban a XX/XXI. század fordulójának színkülönlegességeire koncentrál.
A kert tudományos népszerűsítő funkcióját nagyméretű erdészeti táblákkal, és a különlegesebb fajtáknál szöveges információs táblákkal segíti, e mellett minden fajtaazonos tétel ki van táblázva, a fajtanév mellett a fajtacsoportok és a nemesítés körülményeinek a kiemelésével.
A kert rekreációs park is, melyet erdészeti jellegű bútorokkal és kerékpártárolóval tud kiszolgálni. Azonban további jelentős infrastrukturális fejlesztések is tervbe vannak véve, cserében a most ingyenesen látogatható kert belépti díj kötelessé válhat.
Ugyanakkor a rozárium tudományos gyűjtemény is, ahol terepi összehasonlító vizsgálatokat folytatunk a rózsafajták kiültetési értékeinek és fajtatulajdonságainak objektív leírására. Eredményeink tudományos folyóiratokban kerülnek publikálásra.
Megközelíthetőség: A Budatétényi Rózsakert 1223 Budapest, Park utca 2. számon található meg, de megközelíthető a Tétényi út 188-190. felől is. Tömegközlekedéssel a Budatétény vasútállomás, Lépcsős utcai illetve Növény utcai buszmegálló ajánlható. A gépkocsival érkezők számára saját parkolója a kertnek jelenleg nincs, de közvetlen közelében található üzletközpont jelentős parkolási kapacitással rendelkezik.
Előzetes egyeztetés után - korlátozott számban – szakvezetést biztosítunk, ennek feltételei éppen most vannak kidolgozás alatt.
Rózsametszés a Budatétényi Rózsakertben
Szarvasi Arborétum
Magyarország legnagyobb arborétuma Szarvas határában a Holt-Körös partján terül el összesen 82 hektáron.
Gróf Bolza Pál a Körösök szabályozása után, az 1880-as évek végén kezdte meg azt a nagyobb arányú telepítést, amely során sok növényritkaságot hozott, hozatott a világ számos tájáról. Az itt élő fásszárú gyűjtemény több mint 1600 féle növénykülönlegességből áll. Az öt kertrészből álló csodálatos térharmóniájú tájképi kert dús facsoportjai és nyírott gyepfelületei az év minden szakaszában üdítő élményt nyújtanak a természetet kedvelő látogatóknak.
A Szarvasi Arborétum a tavaszi virágzás, a nyári zsivaj, az őszi lombszíneződés és a téli havas - zúzmarás táj varázslatos hangulatával várja Önöket. Családi-, baráti-, vagy csoportos kirándulásához ajánljuk programjainkat, művészeti és sporteseményeinket, szolgáltatásainkat, hogy a kertben töltött idő tartalmas, élményteli emlék legyen.
Információ
MATE Szarvasi Arborétum
5540 Szarvas, i.kk.9.
/gps koordináták: 46.87366/20.52793/
+36 66 312 344 pepikert@pepikert.hu