Peticio - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Petíció az Erasmus újraindításáért
peticio01
Utolsó frissítés: 2023 április 17.
„Álljunk ki együtt a fiatalok külföldi tanulmányi lehetőségeiért!”
A Nemzeti Ifjúsági Tanács a fenti címmel 2023. április 12-21. között aláírásgyűjtő kampányt tart.
Céljuk az egyetemi polgárság minél szélesebb körének megszólítása, érdekeik láthatóvá tétele az Európai Ifjúsági Fórum és az Európai Unió intézményei előtt azért, hogy a modellváltó egyetemeken tanuló, és ott tanulmányokat folytatni szándékozó hazai és külföldi fiatalok részvétele minél előbb tisztázódjon az Erasmus+ oktatási csereprogramjaiban.
Az Európai Unió tagjaként Magyarország is jogosult részt venni az Erasmus+ mobilitási programokban, így nem csak a magyar fiatalok és oktatók szerezhetnek kincset érő élményeket, szakmai tapasztalatot külföldön, de több ezer hallgató látogathat hozzánk a világ minden tájáról, hogy megismerje, megszeresse hazánkat és itt folytasson tanulmányokat.
A Nemzeti Ifjúsági Tanács mint a magyar fiatalok és fiatalokkal foglalkozó civil szervezetek érdekképviseleti ernyőszervezete petíciót indított azért, hogy a hazai modellváltó egyetemek hallgatói továbbra is részt vehessenek az Erasmus+ felsőoktatási mobilitási programjaiban.
Ezért tartanak aláírásgyűjtő kampányt 2023. április 12-21. között az egyetemi polgársággal együttműködve, hogy közösen szólaljanak fel a modellváltó egyetemeken tanuló hallgatók képviseletében az Európai Ifjúsági Fórum, és az Európai Unió intézményei előtt.
„Kérjük az Európai Bizottságot, hogy az Európai Unió és egy tagállam kormánya közötti vitának ne a fiatalok essenek áldozatául” – emelik ki a petícióban.
Bíznak benne, hogy a fenti ellentét rendezésére tárgyalásos úton mielőbb sor kerül, azonban az idő egy fiatal életében kulcsfontosságú tényező akkor, amikor a jövőjéről, boldogulásáról van szó. A Bizottság döntése nyomán évente több ezer fiatal álma került veszélybe, illetve egy olyan erőforrás maradhat kiaknázatlanul, amely lehetőséget biztosít a nemzetközi tudástranszferre és ez pótolhatatlan fontosságú tényező az egyén és a tagállam fejlődése szempontjából egyaránt.
Indoklás:
A külföldi tanulmányutak mind a magyar egyetemi hallgatók és fiatal oktatók, mind pedig a Magyarországra látogató külföldiek számára páratlan lehetőség a fejlődésre, szakmai tapasztalatszerzésre és más nyelvek, kultúrák megismerésére. Tavaly éves szinten közel 10 ezer fő vett részt a magyarországi Erasmus+ programokban. A programok befagyasztása elsődlegesen azokat az intézményeket sújtja, amelyek a bennük résztvevők 62%-át adnák, amellyel közel 182.000 hallgatót, köztük 30.000 külföldi hallgatót és 18.000 oktatót zárnak el a nemzetközi tapasztalatszerzés esélyétől.
Az Erasmus+ felsőoktatási programjai a legnépszerűbb külföldi mobilitási lehetőségek közé tartoznak. A résztvevők komoly soft skillekkel gazdagodnak, amelyeket később a munkaerőpiacon is kiválóan kamatoztathatnak.
Forrás: Európai Bizottság, Felsőoktatási Információs Rendszer, Központi Statisztikai Hivatal
Köszönjük a támogatást, Nemzeti Ifjúsági Tanács-ból 2. kerület
Please enter a valid video URL.
The URL can point to any video file or a Youtube video.
peticio02
Utolsó frissítés: 2023 április 17.
A Nemzeti Ifjúsági Tanácsról
A Nemzeti Ifjúsági Tanács a magyarországi ifjúsági szervezetek ernyőszervezete, amely nemzetközi tudás-, kapcsolati- és információs tőkével támogatja Magyarország fiataljait és képviseli érdekeiket a döntéshozók felé. Missziónknak tekintjük az ifjúságügy fejlesztését és a fiatalok közéleti témák iránti figyelmének felkeltését. A Nemzeti Ifjúsági Tanács mindezek mellett európai és világszinten is képviseli a magyar fiatalokat, illetve annak álláspontját. A szervezet megalakulása megnyitotta az utat a magyarországi fiatalok nemzetközi képviselete, valamint az Európai Ifjúsági Fórumhoz való csatlakozás előtt.